آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40429
تاریخ انتشار : 25 آذر 1392 10:25
تعداد بازدید : 791

دبیر کمیته فیلترینگ به اظهارات وزیر ارتباطات پاسخ داد:

بستر فیلترینگ هوشمند فراهم نیست

دبیر کمیته تعیین مصادیق اظهار امیدواری کرد: وزیر ارتباطات که عضو کمیته فیلترینگ است و وظایف مهمی را در این کمیته برعهده دارد، هرچه سریع تر امکانات فنی لازم را در اختیار کارگروه تعیین مصادیق قرار دهد تا مشکلات موجود مرتفع شود.

خبرگزاری مهر - دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با تاکید براینکه درکمیته فیلترینگ بخشی تحت عنوان فیلتر سایت های علمی و تخصصی وجود ندارد، از درخواست دبیرخانه این کارگروه از وزرای علوم و بهداشت برای اعلام فهرست سایت های علمی مورد نیاز و نیز از وزیر ارتباطات برای ارایه امکانات فنی تفکیک محتوای مجرمانه از غیرمجرمانه خبر داد.
عبدالصمد خرم آبادی درباره سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط با فیلتر سایت های علمی و تخصصی اظهار داشت: درکمیته فیلترینگ بخشی تحت عنوان فیلتر سایت‌های علمی و تخصصی وجود ندارد.
وی با تاکید براینکه هیچ یک از اعضای کارگروه تعیین مصادیق و دیگر مسوولان کشور با فیلتر سایت های علمی و تخصصی موافق نیستند، ادامه داد: در این راستا دبیرخانه کارگروه فهرست جامعی از سایتهای علمی و پژوهشی در زمینه های مختلف تهیه و ترتیبی اتخاذ کرده که به محض پیشنهاد چنین سایت هایی برای فیلتر، بصورت نرم افزاری از فیلتر دامنه اصلی آنها جلوگیری شود.
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: دبیرخانه کارگروه از وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قبلا طی نامه های جداگانه ای درخواست کرده که فهرست سایت های علمی و تخصصی مورد نیاز اساتید، دانشجویان و پژوهشگران را تهیه و به این کمیته اعلام کنند تا فهرست مدنظر دبیرخانه تکمیل شود؛ درحال حاضر نیز اگر وزارتخانه های مذکور فهرست سایت های موردنظر خود را به این دبیرخانه ارسال کنند، از فیلتر دامنه اصلی آنها خودداری خواهد شد.
خرم آبادی تصریح کرد: البته گاهی اوقات ممکن است یک سایت دارای محتوایی علمی و تخصصی نیز فیلتر شود و این موضوع به این دلیل است که آن سایت علاوه بر محتوای علمی و تخصصی دارای موارد متعدد محتوای مجرمانه غیراخلاقی نیز باشد که به دلیل کثرت محتوای غیراخلاقی و فقدان امکانات فنی لازم، تفکیک محتوای مجرمانه از غیرمجرمانه آن امکان پذیر نباشد.
مشاور قضایی دادستان کل کشور افزود: بارها از وزارت ارتباطات خواسته شده است امکانات فنی لازم را تهیه و در اختیار کمیته فیلترینگ قرار دهد تا به جای فیلتر تمام محتوای سایت‌های بزرگی که تفکیک محتوای آنها بصورت دستی و با کمک نیروی انسانی امکان پذیر نیست، بوسیله نرم افزارهای هوشمند، مصادیق محتوای مجرمانه آن را شناسایی و فیلتر کند که تاکنون این خواسته اجابت نشده است.
دبیر کمیته تعیین مصادیق اظهار امیدواری کرد: وزیر ارتباطات که عضو کمیته فیلترینگ است و وظایف مهمی را در این کمیته برعهده دارد، هرچه سریع تر امکانات فنی لازم را در اختیار کارگروه تعیین مصادیق قرار دهد تا مشکلات موجود مرتفع شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :