آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4050
تاریخ انتشار : 28 آذر 1390 23:34
تعداد بازدید : 409

در همایش بررسی چگونگی افزایش رقابت‌پذیری بنگاه‌های صنعتی کشور مطرح شد

بهبود فضای کسب و کار لازمه خصوصی سازی است

در همایشی که در محل اتاق تهران برگزار شد، تیم کارشناسان پژوهشکده مطالعات اقتصادی و صنعتی دانشگاه شریف به همراه کارشناسان مدیران اتاق و گردانندگان مرکز هم اندیشی برای توسعه بخش خصوصی، یکی از پروژه های مطالعاتی مشترک خود را که به "بررسی چگونگی افزایش رقابت پذیری بنگاه های صنعتی کشور" می پردازد، رونمایی کردند و با تشریح این طرح پژوهشی به پرسش های فعالان اقتصادی و علاقه مندانی که در این همایش حضور داشتند، پاسخ دادند.

مهر- احمد دوست‌حسینی که آغازگر این کارگاه آموزشی بود درباره بررسی چالش‌های رقابت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی در اتاق تهران گفت: کاهش قیمت تمام شده به عنوان یکی از ابزار‌های ارتقای بهره‌وری که اخیرا به عنوان نهضت قیمت تمام شده، مطرح شده است، الزامات خاصی را می‌طلبد. الزاماتی که به گفته او، امکان تدارک عوامل تولید با قیمت رقابتی را فراهم می‌کند و منجر به کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات می‌شود.
مدیر مرکز هم اندیشی توسعه بخش خصوصی سپس ارتقای بهروری در بنگاه‌ها را مورد اشاره قرار داد و افزود: افزایش بهره‌وری عوامل تولید و مصرف انرژی یکی از ابعاد مدیریتی بنگاه‌های اقتصادی است که البته با عوامل کلان اقتصادی نیز در ارتباط است. او توضیح داد که پژوهش «بررسی توان رقابت‌پذیری بنگاه‌های صنعتی کشور» نیز با همین رویکرد صورت گرفته است. مسعود نیلی اقتصاددان نیز به تشریح نمایی کلی از این طرح مطالعاتی پرداخت و این نکته را مورد تاکید قرار داد که بهبود محیط کسب و کار مقدم بر خصوصی سازی است.به گفته وی، این مطالعه در دو سطح خرد و کلان سازماندهی شد و طرح اولیه آن روی موضوع کاهش قیمت تمام شده محصولات بنگاه‌های اقتصادی متمرکز شده بود. او تصریح کرد که در این پروژه مطالعاتی، به عنوان شاخصی از توان رقابت‌پذیری بنگاه‌ها، بهروه‌وری کل عوامل تولید معرفی شده است.نیلی که مدیریت پژوهش بررسی چگونگی افزایش رقابت‌پذیری بنگاه‌های صنعتی کشور را برعهده داشت، طرح موضوع کاهش قیمت تمام شده محصولات بنگاه‌های اقتصادی را به عنوان موضوع اولیه مطرح کرد و بنگاه اقتصادی را نهادی توصیف کرد که با استفاده از یک مجموعه فرآیندهای تکنولوژیک و مالی و مدیریتی نهاده‌های تولید را به محصول تبدیل می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :