آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4052
تاریخ انتشار : 28 آذر 1390 23:41
تعداد بازدید : 448

نخستین موافقت نامه تجارت آزاد کلید خورد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از تصویب اولین موافقت نامه تجارت آزاد از سوی ایران خبر داد و گفت: اولین موافقت نامه تجارت آزاد ایران در حوزه تجارت خارجی، با کشور سوریه به امضا رسید.

مهر- حمید صافدل افزود: اولین موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران در حوزه تجارت خارجی، با کشور سوریه به امضا رسیده است. در واقع، این اولین مورد از نوع موافقت‌نامه تجارت آزاد میان ایران و کشورهای دنیاست که برای نخستین بار، میان ایران و سوریه به امضا رسیده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با عنایت به اهمیت سوریه به عنوان یکی از مهم‌ترین شرکای ایران در منطقه خاورمیانه و نظر به همکاری دو کشور مبنی بر گسترش تجارت در سال‌های اخیر، موضوع آزادسازی تجارت میان دو کشور در دستور کار قرار گرفته و هم اکنون با طی مراحل کارشناسی اولیه با حضور موثر نمایندگان دو کشور و تمامی دستگاه‌های تولیدی در صنعت و معدن، کشاورزی و با طی مراحل کارشناسی در کمیسیون ماده یک و کمیسیون‌های تخصصی و نیز مراحل تقنینی، در هفته گذشته به تصویب رسیده است.
وی تصریح کرد: اجرای این موافقت‌نامه می‌تواند شرایط مطلوبی را برای توسعه صادرات میان دو کشور فراهم کرده و زمینه توسعه همکاری‌ها در تمامی زمینه‌های اقتصادی را ایجاد کند.
به گفته صافدل، از آنجا که طی سال‌های اخیر، حجم تجارت خارجی ایران با سوریه، عمدتا در حوزه تجارت خدمات فنی و مهندسی صورت گرفته است، به نظر می‌رسد که با اجرایی شدن این موافقت‌نامه، زمینه توسعه صدور کالا و متقابلا امکان تسهیل در دریافت کالاهای وارداتی از سوریه با شرایط و مقررات مورد توافق هر دو کشور تسهیل خواهد شد.
وی اظهار داشت: در این راستا به نظر می‌رسد اولین چشم‌اندازهای این موافقت‌نامه می‌تواند زمینه تحقق دسترسی به حجم مناسب مبادلات تجاری و خدمات فنی و مهندسی را به 5 میلیارد دلار تحقق بخشد.
صافدل گفت: با توجه به پتانسیل‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران در بخش کالا و خدمات فنی و مهندسی و تطابق با نیازمندی‌های سوریه با محفوظ داشتن روابط سیاسی مستحکم فی‌مابین و مناسبات اقتصادی موجود، اصولا حجم تجارت فعلی در حد انتظارات مقامات دو کشور نیست و امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد میان دو کشور می‌تواند انتظارات هر دو طرف را در زمینه ارتقای سطح همکاری تجاری فی‌مابین، برآورده سازد. وی اظهار داشت: همچنین از آنجا که حجم صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران تا سال 89 به میزان 2/2 میلیارد دلار بوده و اغلب کالاهای صادراتی ایران و سوریه، مربوط به پروژه‌های در دست اجرای ایران در این کشور است، لذا کاهش تعرفه‌ واردات کالاهای صادراتی ایران به سوریه، در راستای توسعه مناسبات تجاری بوده و این امر موجب ارتقای حجم سرمایه‌گذاری در کشور سوریه می‌شود.
رییس‌ کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: از آنجا که بررسی پتانسیل روابط اقتصادی و تجاری فی‌مابین حاکی از مزیت دو کشور در گروه‌های متفاوتی از کالاهاست، لذا می‌توان از طریق افزایش حجم مبادلات میان دو کشور، ضمن بهبود روابط تجاری، موجب افزایش مثبت تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران شود.
وی خاطرنشان کرد: از طرفی توانایی رقابت کالاهای ایرانی با کالاهای وارداتی به سوریه از مبدا ترکیه و چین که دارای موافقت‌نامه‌های تجاری آزاد با این کشور هستند، در اثر اجرایی شدن این موافقت‌نامه، افزایش خواهد یافت و در نهایت این موضوع به گسترش مبادلات تجاری فی‌مابین کمک شایان توجهی می‌کند.
وی اظهار داشت: البته ذکر این نکته نیز ضروری است که بر اساس اصول کلی حاکم بر این موافقت‌نامه، طرفین ضمن یک دوره پنج ساله، به صورت تدریجی نسبت به کاهش تمامی تعرفه‌ها به کف حداقلی 4 درصد اقدام خواهند کرد.
صافدل گفت: این کالاها شامل آن دسته از اقلامی که طرفین در چارچوب موافقت‌نامه‌های ترجیحات تجاری اعطا کرده‌اند و نیز کالاهایی که در کشور پتانسیل بالقوه و بالفعل دارند، نیست.
صافدل در تشریح ساختار اقتصادی سوریه افزود: اساسا سوریه در حال گذر از اقتصاد متمرکز و بسته به سمت اقتصاد باز و آزاد است و این کشور همچنین درحال بازگشایی فضای اقتصادی در مقابل تحولات جهانی است. همچنین تلاش در جهت جذب سرمایه‌های خارجی از اصلی‌ترین دلایل جمهوری عربی سوریه برای استقبال از امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد است.
وی ادامه داد: با توجه به تحرک اخیر اقتصادی در سوریه با اتکا بر استخراج و صدور نفت، امضای این موافقت‌نامه می‌تواند فرصت‌های جدیدی را پیش روی هر دو کشور قرار دهد که در همین راستا، سوریه از طریق مذاکرات تجاری ، منطقه‌ای و بین‌المللی به دنبال اجرای برنامه‌های آزادسازی تجاری است.
رییس‌ کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: پیش از این، کشور سوریه با امضای موافقت‌نامه‌های جداگانه با کشورهای ترکیه، اردن و اتحادیه اروپا، دارای موافقت‌نامه تجارت آزاد با کشورهای یاد شده است که این موضوع می‌تواند برای حضور هرچه رقابتی‌تر کالاهای ایرانی در کشور یاد شده آشنایی بیشتر به قواعد و فضای رقابت تجارت آزاد را برای تولیدات ایرانی فراهم آورد.
صافدل گفت: همچنین سوریه با کشورهای اردن، لبنان و عربستان سعودی دارای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی در گروه‌های محدودی از کالاهاست.وی از انجام مذاکرات برای امضای موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد میان ایران با ترکیه، بلاروس و ونزوئلا خبرداد و افزود: امضای این موافقت‌نامه‌ها به توسعه تجارت از سوی ایران با دنیا کمک خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :