آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4061
تاریخ انتشار : 28 آذر 1390 0:6
تعداد بازدید : 773

در همایش مهاجرت سامانه‌های بانکی بررسی شد

گذر از نرم افزارهای قدیمی به جدید در بانک ها

همیشه یک دغدغه هست که اگر بخواهیم نرم افزارهای جدید را در سازمان مستقر کنیم سخت افزارهای قدیمی آیا پذیرش لازم را دارند، آیا انطباق لازم بین نرم افزار قدیمی و جدید امکان پذیر است آیا اطلاعات سالم و کامل منتقل می شود.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی- شهاب جوانمردی، مدیرعامل شرکت فناپ در همایش مهاجرت سامانه‌های بانکی گفت: امروزه در سازمان‌های پویا و زنده موضوع تغییر در ذات سازمان نهادینه شده و هر سازمان توسعه گرا به صورت گریز ناپذیر فرآیندهای آینده نگر را در ارکان خود  مستقر می‌کند و برای رسیدن به آینده متعالی به دنبال راهکارها و نیازمندی‌های خود در سطوح مختلف است.مدیرعامل شرکت فناپ افزود: در دو دهه گذشته با گسترش نرم‌افزارها و راهکارهای سازمانی سازمان‌ها در تحقق اهداف خود به سمت این نرم‌افزارها گرایش پیدا کرده‌اند و اصولا در نهادهای پیشرو مانند بانک‌ها و موسسات پولی بدون نرم‌افزارهای‌شان قادر نیستند تعریف دقیق و مشخصی از خود ارایه دهند.
وی با اشاره به اینکه اکنون بانک‌ها و موسسات پولی را نمی‌توانیم بدون سامانه  متمرکز بانکی تصور کنیم، گفت: در این مراکز همیشه یک دغدغه هست که اگر بخواهیم نرم‌افزارهای جدید را در سازمان به کار گیریم سخت افزارهای قدیمی آیا پذیرش لازم را دارند آیا انطباق لازم بین نرم‌افزار قدیمی و جدید امکان‌پذیر است آیا اطلاعات سالم و کامل منتقل می‌شود؟
جوانمردی تصریح کرد: این گونه سوالات همواره در ذهن مدیران بانک‌ها و موسسات پولی وجود دارد در عین حال که این تغییرات و مهاجرت  گریزناپذیر است.
وی با اشاره به اینکه در هر مهاجرت نمی توان نرم‌افزاری را در سازمان مستقر کرد اما انتظار داشت که در فرآیند کسب و کار تغییر صورت نگیرد، گفت: بنابراین این سوال در ذهن مدیران مطرح می‌شود که آیا سازمان مبدا از نظر جهش‌های سازمانی توانایی دارد؟ آیا هزینه‌های نرم‌افزار را می‌توانند پرداخت کنند؟ اگر قیمت تراکنش A ریال است آیا امکان رسیدن به تراکنش مورد نظر بانک وجود دارد؟ چه میزان سهم بازار بانک افزایش می یابد  و سوالات از این دست که بیشتر از منظر ریسک قابل پاسخگویی است.
مدیر عامل شرکت فناپ خاطر نشان کرد: چنانچه نگاه بلند مدت و آینده‌نگر نداشته باشیم و مطالعه کافی در خصوص تجربه‌های موجود و همچنین چالش‌های پیشرو صورت نگیرد و بخواهیم سریع به نتیجه برسیم طبعا مهاجرت پاسخگو نیست.

مهاجرت در پاسارگاد
در همین حال محمد علی فرداد از کارشناسان شرکت فناپ در همایش مهاجرت سامانه‌های بانکی به تشریح تجربه بانک پاسارگاد در مورد مهاجرت از سامانه قدیم به جدید از سوی شرکت فناپ  پرداخت.
وی با بیان اینکه در مهاجرت بانک پاسارگاد،  شرکت فناپ ابتدا روی روش‌های موجود مهاجرت مطالعه کرد، گفت: انتقال به صورت یکجا (big bang)، انتقال شعبه به شعبه و انتقال  بر اساس مشتری سه روشی بود که در آن زمان وجود داشت اما فناپ این روش‌ها را برای مهاجرت انتخاب نکرد. فرداد  افزود: در انتخاب روش مهاجرت چند پارامتر از اهمیت بالایی برخوردار است: خصوصیات دو سیستم مبدا و مقصد، حساسیت‌ها و نیازهای بانک هدف  و میزان دسترسی به دو سیستم و میزان شناخت از آنها.
کارشناس شرکت فناپ خاطر نشان کرد: در این میان روش چهارمی نیز وجود داشت که در واقع اجرای موازی دو سیستم بیگ بنگ و شعبه‌ای که باز هم مورد انتخاب فناپ قرار نگرفت.وی با بیان اینکه روش نهایی که انتخاب شد مهاجرت تدریجی بود، گفت: در این نوع مهاجرت یک  اقدام اساسی صورت گرفت مبنی بر اینکه شعب جدید بر اساس نرم‌افزار جدید راه اندازی شود. در نتیجه این کار در واقع بانک به دو بانک قدیم که آن زمان 180  شعبه بود و بانک جدید که شعباتش به مرور اضافه می‌شد تقسیم شده بود و هر یک با نرم‌افزار خاص خود فعال بود در نتیجه یکی از چالش‌های اساسی حین مهاجرت در واقع انطباق  این دو بانک و همچنین سوییچ شتاب بود که از طریق سوییچ‌های واسط انجام شد.
وی افزود: مزایای مهاجرت روش تدریجی آن بود که سرعت توسعه سیستم قدیمی تقریبا صفر شد دیگر اینکه نیروی انسانی بانک به تدریج آموزش دیدند و در نهایت ریسک انتقال بسیار کاهش یافت.
فرداد افزود: برای انتقال در بانک پاسارگاد  سه فاز در نظر گرفته شده است؛ یکی انتقال در شعب استان تهران، فاز دوم مهاجرت در کل استان تهران و در نهایت مهاجرت از سیستم قدیمی به جدید در کل کشور که این سه فاز با وجود چالش‌ها با موفقیت انجام شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :