آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4069
تاریخ انتشار : 29 آذر 1390 9:24
تعداد بازدید : 1309

معاون اول رئیس جمهور دیروز قول داد:

دولت مشکلات دفاتری ICT روستایی را حل می کند

معاون اول رییس جمهور از مساعدت دولت برای حل مشکلات کارگزاران دفاتر ICT روستایی خبر داد و از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست خوداشتغالی در روستاها را پیگیری کند.

فناوران- محمدرضا رحیمی روز گذشته در سومین همایش فناوری اطلاعات و ارتباطات در روستا با تاکید بر اینکه تحولی شگرف در بحث ICT در کشور در حال وقوع است، گفت: امروز اهمیت آباد کردن روستاها و خدمات‌رسانی به روستاییان در فضای فکری مسوولان اجرایی کاملا مشخص است. یکی از اهداف دولت و مجلس رفع محدودیت‌ها و شکاف بین روستا و شهرها عنوان شده است.وی با بیان اینکه در این زمینه دولت 2 میلیون و 600 هزار مسکن مهر را برای روستاییان در نظر گرفته است، حذف مراجعات به شهرها برای دریافت خدمات دستگاه‌های دولتی و ایجاد مسکن و اشتغال را از جمله برنامه‌های دولت در راستای حمایت از روستاییان برشمرد.
رحیمی با اشاره به سالگرد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از ارایه وام روستاییان از طریق دفاتر پست بانک خبر داد و تاکید کرد که امروز به روستاییان مژده می‌دهیم که می‌توانند با گذاشتن یارانه خود در دفاتر بانکی به عنوان وثیقه، وام بانکی دریافت کنند و به اشتغال بپردازند.
وی با تاکید بر اینکه در صدد ایجاد 5/2 میلیون شغل در کشور هستیم تا بیکاری برای همیشه از کشور دور شود، گفت: یارانه‌های دولت در روستاها به کمک وزیر ارتباطات و حمایت نمایندگان به عنوان وثیقه در اختیار دفاتر ICT قرار گیرد و از این طریق به روستاییان برای ایجاد اشتغال وام دهیم.معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اکثر بودجه‌های ما در روستاها برای عمران و آبادی خرج می‌شود، خطاب به وزیر ارتباطات گفت: باید برای ایجاد مشاغل در دفاتر ICT روستایی اقدام موثری صورت گیرد.رحیمی با بیان اینکه دولت علاوه بر وامی که از وثیقه یارانه روستاییان در اختیار آنان قرار می‌گیرد 5 میلیون تومان نیز وام خوداشتغالی به روستاییان می‌دهد، گفت: دولت قصد دارد منابع ملی و طبیعی را میان روستاییان تقسیم کند تا طبق یک قرارداد 99 ساله روستاییان در روستاها شغل ایجاد کرده که در این زمینه کارگزاران دفاتر ICT روستایی را به کار خواهیم گرفت.
وی بیان کرد: تمامی خدماتی که تاکنون و قبل از خصوصی‌سازی مخابرات به کارگزاران دفاتر ICT روستایی ارایه می‌شد باید تداوم داشته باشد و هیچکدام از این خدمات نباید قطع شود.معاون اول رییس جمهور گفت: وزیر ارتباطات باید برنامه‌ریزی کند تا حداقل درآمد برای کارگزاران روستایی محقق شود به نحوی که سال آینده و در چهارمین همایش ICT روستایی کارگزاری نباشد که بگوید درآمدی کمتر از 500 هزار تومان دارد.
رحیمی از مسوولان مخابرات خواست خانواده خود را در دفاتر ICT روستایی حمایت کنند و افزود: دولت نیز از کارگزاران دفاتر فناوری اطلاعات و ارتباطات روستایی حمایت خواهد کرد تا زمینه خودکفایی و خوداشتغالی در روستاها با مساعدت دولت فراهم شود.

حمدون توره: فناوري‌ها بايد در اختيار زنان و دختران روستايي قرار بگيرد
دبيركل اتحاديه جهاني مخابرات نیز در سخنرانی خود که به صورت ویدیویی در این همایش پخش شد، گفت: بيش از 70 درصد شهروندان ايراني از خدمات تلفن همراه بهره‌مند هستند و اين گامي مهم در راستاي دستيابي به ارتباطات جهاني است.
حمدون توره بیان كرد: در هفدهم ماه مه امسال برابر با 27 ارديبهشت‌ماه و روز جهاني مخابرات و جامعه ‌‌اطلاعاتي مناسبت داشت كه بر شعار «زندگي بهتر در جوامع روستايي با فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي» تاكيد و توجه كنيم؛ اين فناوري‌ها و برنامه‌هاي كاربردي و الكترونيكي مربوطه، ابزار‌هاي اصلي بهتر‌ كردن حاكميت و خدمات روستايي هستند.
وي گفت: براي تامين اهداف توسعه‌ هزاره روز‌به‌روز به ميزان تقاضا براي اين فناوري‌ها افزوده مي‌شود و اين فناوري‌ها فرصت‌هاي تقويت‌يافته‌اي را برای ايجاد درآمد و مبارزه با فقر و بيماري و گرسنگي در روستاها فراهم مي‌كنند.
به گفته او، نصف جمعيت جهان در مناطق روستايي و جوامع دورافتاده سكونت دارند و اين نصف جمعيت 3 ميلياردي همان خويشاوندان فقيرتر، كم‌سواد‌تر و محروم‌تر ساكنان شهرها هستند و در حقيقت آخرين آمارها گوياي اين است كه تا 70 درصد از 4/1 ميليارد نفري بسيار فقير در مناطق روستايي زندگي مي‌كنند.
دبيركل اتحاديه جهاني مخابرات با تاكيد بر اينكه ضريب نفوذ تلفن همراه با بيش از 3/5 ميليارد مشترك در جهان افزايش يافته است، افزود: اما اكنون كار اصلي اين است كه محتوا را از طريق خطوط دسترسي باند پهن با هدف ايجاد شاهراه‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي به جلو ببريم.وي گفت: اين شبكه‌ها ابزار‌هايي را در اختيار جوامع روستايي و شهري قرار مي‌دهند كه بتوانند به اهداف توسعه‌ هزاره و آرزوهاي‌شان نایل شوند.
دبيركل اتحاديه جهاني مخابرات بیان كرد: سال آينده شعار روز جهاني مخابرات و جامعه اطلاعاتي 2012، زنان و دختران در فنا‌وري اطلاعات و ارتباطي خواهند بود و من تاكيد دارم كه تلاش ويژه‌اي به كار بگيريد تا دسترسي برابر به اين فناوري‌ها را در اختيار زنان و دختران جوامع روستايي قرار داده و به آنها چنان قدرتي دهيد كه از تمام مزاياي فرصت‌هاي ديجيتال برخوردار شوند.
وي ادامه داد: در اجلاس سران جامعه اطلاعاتي كه در سال 2005 در تونس برگزار شد، از كشور‌ها خواستند كه در فكر ايجاد شيوه‌هاي ملي براي فراهم‌سازي دسترسي جهاني در مناطق روستايي محروم خود باشند تا بتوانند شكاف يا نابرابري ديجيتال را ريشه‌كن كنند.
او افزود: اتحاديه جهاني مخابرات پايبندي خود را به مرتب‌ كردن جهان و تضمين بهره‌مندسازي دورافتاده‌ترين گوشه‌هاي جهان و همچنين آسيب‌پذيرترين جوامع اعلام مي‌كند.
وي گفت: من آرزوي موفقيت كامل سومين همايش عرضه‌ خدمات فناوري و ارتباطات در روستاها را دارم و به شركت‌كنندگان تاكيد دارم تعهد داشته باشند كه امكانات ارتباطي در اختيار هر يك از جوامع روستايي ايران قرار بگيرد و دسترسي همه مدارس، بيمارستان‌ها، موسسه‌ها و بنياد‌ها و به خصوص زنان و دختران فراهم و تضمين شود.
 
فاصله‌ شهر و روستا با دفاتر ICT روستايي از بين مي‌رود
رضا تقي‌پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نیز در اين همايش با بيان اينكه ضرورت توسعه فعاليت و خدمات دفاتر ICT روستايي بيش از گذشته احساس مي‌شود، بیان كرد: با گسترش اين خدمات و دفاتر فناوري اطلاعات و ارتباطات روستايي، روستاييان مي‌توانند همانند يك شهروند شهري از خدمات استفاده كنند و فاصله بين شهر و روستا از بين مي‌رود.
وي با بيان اينكه بحث اول، توسعه‌ ارتباطات است كه خوشبختانه در دولت نهم و دهم به يكباره تعداد روستاهايي كه از اين دفاتر بهره‌ مي‌برند، افزايش يافت، گفت: امروز در بسياري از منازل در روستاها تلفن خانگي وجود دارد و با توسعه‌ اين دفاتر، در بيش از 16 هزار روستا موضوع دسترسي به اينترنت و پهناي باند را داريم.
وزير ارتباطات با اشاره به اهداف برنامه پنجم توسعه تاكيد كرد: دولت دهم نخستين دولت الكترونيكي در جمهوري اسلامي ايران است و در اين برنامه عنوان شده كه صد‌درصد شهروندان بايد پرونده سلامت الكترونيكي داشته باشند و نقطه تمركز ما در روستاها همين دفاتر فناوري اطلاعات و ارتباطات روستايي هستند.
تقي‌پور با بيان اينكه توسعه‌ دولت الكترونيكي محور اصلي برنامه‌ پنجم توسعه است، افزود: تكليف داريم كه علاوه بر 10 هزار دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات روستايي، 6 هزار دفتر ديگر اضافه كنيم كه اميدواريم با حمايت دولت بتوانيم حتي بيش از اين 6 هزار دفتر را هم افزايش دهيم.
وي ادامه داد: امروز عمده روستاهاي‌مان در آذربايجان غربي با خطوط پرسرعت اينترنت به شبكه‌ كشوري دسترسي دارند و اكثر استان‌ها نيز اين برنامه را دارند و به مرور و در طول برنامه از ما دسترسي به خطوط پرسرعت ديتا را مطالبه مي‌كنند. تقي‌پور گفت: در سال 88 وقتي اين تجربه را به اتحاديه‌ جهاني مخابرات ارایه داديم، براي بسياري از آنها موجب تعجب بود كه دفاتر ارتباطات و فناوري اطلاعات روستايي ظرف كمتر از پنج سال از تعداد 900 روستا به 10 هزار روستا، افزايش يابد. اين تجربه‌ ارزشمندي است كه امروزه موجب شده جمهوري اسلامي ايران بتواند خود را به‌عنوان نمونه به دنيا معرفي كند.
وزير ارتباطات تاكيد كرد: در برنامه‌ پنجم توسعه بايد 20 درصد تجارت داخلي و 30 درصد تجارت خارجي به صورت الكترونيكي باشد و بازار الكترونيكي امروزه در كشور به‌راه افتاده كه با اين كار بسياري از رفت‌ و آمدها كاسته شده و موجب صرفه‌جويي
 مي‌شود. تقي‌پور عنوان كرد: پست بانك هم در دفاتر حضور دارد و بنا داريم به موازات توسعه خدمات الكترونيكي در شهرها، اين خدمات را به روستاها هم ببريم و اميدواريم فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني و برگزاري اين همايش به توسعه‌ اين فرهنگ در روستاها منجر شود و هرگونه خدماتي كه به شهري‌ها داده مي‌شود، به روستاييان نيز ارایه شود. وي با اشاره به ابلاغيه‌هاي دولت مبني بر اينكه بايد طي برنامه‌ پنج ساله پنجم، 70 درصد خدمات از طريق شبكه ارایه شود، گفت: كار ارايه خدمات به صورت الكترونيكي قدري كند است، اما امروزه خوشبختانه بستر‌هاي نرم‌افزاري كار آماده است و ما به موازات اين بستر روز‌به‌روز خدمات الكترونيكي را افزايش مي‌دهيم و اميدواريم به اهداف برنامه پنجم
 برسيم.
25 ميليون ترافيك ICT روستايي طي هشت ماهه امسال
رييس هيات مديره شركت پست نیز در این مراسم گفت: ‌سال گذشته 35 ميليون ترافيك ICT روستايي داشتيم كه در هشت ماهه اول امسال اين ميزان به 25 ميليون رسيده يعني 20 درصد ترافيك ICT روستايي نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.
كرباسيان، با اشاره به اهم خدمات ارایه شده در دفاتر ICT روستايي بیان كرد: با توسعه فناوري‌ها و علوم جديد در روستاها، بسط و گسترش ارتباطات و اطلاعات و ايجاد نيازهاي جديد را در روستاها شاهديم كه اين اقدامات به‌واسطه ايجاد و فعاليت دفاتر ICT روستايي است.
وي با اشاره به چشم‌انداز ICT روستايي تا سال 94 گفت:‌ عدالت اجتماعي، ‌تامين رضايت ذي‌نفعان و جلوگيري از آلودگي زيست محيطي از جمله موارد مهم در اين چشم‌انداز است و ماموريت اصلي در واقع عرضه خدمات ارتباطي (فيزيكي و الكترونيكي) با گسترده‌ترين شبكه ارتباطي كشور متكي بر سرمايه انساني توانمند، فناوري‌هاي نوين به منظور ايجاد عدالت اجتماعي و تامين رضايت ذي‌نفعان مالي و مشتريان است. كرباسيان با اشاره به اهم خدمات ارایه شده پستي در دفاتر ICT روستايي عنوان كرد: با توجه به سابقه قديمي و طولاني پست در روستاها شاهديم كه بسياري از كارگزاري‌ها، قدمت طولاني در ارایه خدمات در روستا دارند و در بخش پست سعي كرديم با برنامه استراتژيكي مشخصي كه در اين رابطه و حوزه ICT تعيين شده به پيش برويم. رييس هيات مديره شركت پست با بيان اينکه خدمات ارتباطي و فناوري اطلاعات موجب اشتغال، جلوگيري و كاهش مهاجرت شده است، بیان كرد: ‌در كشورهاي پيشرفته روساي پست بيشتر به فكر محيط زيست و كاهش آلودگي آن هستند؛ همچنين توسعه منابع انساني، ‌در دسترس قرار گرفتن اطلاعات براي عموم و كاهش هزينه رفت و آمد و ارتقاي كيفي نيز از تبعاتي است كه با رشد و گسترش خدمات ICT در روستاها شاهديم. مديرعامل شركت پست با اشاره به درآمد كارگزاري‌ها گفت:‌ در بعضي كارگزاري‌ها درآمد خوبي شاهديم كه بايد سعي كنيم ميانگين درآمد آنها را افزايش دهيم كه در اين راستا كارهايي نيز انجام داده‌ايم.
رييس هيات مديره شركت پست آموزش و فرهنگ‌سازي را در اين زمینه بسيار مهم دانست و بر گسترش آن تاكيد كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :