آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4079
تاریخ انتشار : 29 آذر 1390 9:55
تعداد بازدید : 493

نشست کمیته راهبری «طرح کلان ملی فناوری خودروی دو نیرو » تشکیل شد

نشست کمیته راهبری طرح کلان ملی فناوری طراحی و ساخت سه نمونه مهندسی خودروی دو نیرو، ديروز با حضور نسرین سلطانخواه در محل ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد.

دفتر ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری - نسرین سلطانخواه گفت: طرح ایده‌های کلان ملی فناوری در کشور با رویکرد هماهنگی بین بخشی در دستگاه‌ها صورت می‌گیرد و معاونت هم برای موفقیت آن به دنبال تبلیغات این گونه طرح‌های کلان ملی فناوری نیست.
ريیس بنیاد ملی نخبگان افزود: نکته مهمی‌ که باید به آن توجه داشت جریان‌سازی صحیح است، زیرا در گذشته ایده‌های مناسبی مطرح شده بود، اما به دلیل اینکه عزم جدی وجود نداشت، فکر‌‌ها پیش از تولد می‌مردند. بنابراین معاونت علمی و فناوری ضمن همکاری و هماهنگی با دیگر دستگاه‌ها، مصمم هست مسیری برای اعتلا و پیشرفت کشور ایجاد شود که بعد‌‌ها خودروسازان بتوانند روی پای خود بایستند و آن را ادامه دهند.
وی با تاکید بر اینکه پیگیری‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد نیز تنها به همین دلیل است، ادامه داد: ممکن است برای بسیاری از افراد، این یک قرارداد ساده ساخت سه نمونه خودروی هیبریدی به نظر برسد که در مقیاس کارهای بزرگی که انجام می‌دهند، جای نگیرد اما در واقع کار علمی و صنعتی مهمی‌ است که به جد دنبال خواهد شد.
ريیس بنیاد ملی نخبگان گفت: اعتقاد من بر این است که با این کار می‌خواهیم جریانی را ایجاد کنیم و الگویی ارايه دهیم و با اجرایی شدن این ایده بسیاری از مسايل دیگر نیز خود به خود حل و اصلاح می‌شود.
معاون علمی و فناوری ريیس‌جمهور با بیان اینکه ساخت خودروهای هیبریدی برای کشور از اهمیت زیادی برخوردار است، تصریح کرد: اگر این کار به خوبی انجام گیرد و به نتیجه برسد، اثر خود را به طور صحیح در دراز مدت خواهد گذاشت.
ريیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه همیشه مجری طرح پیگیر کار از کارفرما بوده است، گفت: اما این قاعده در معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری بر عکس است، ما فعالیت‌های مجری را رصد و پیگیری کرده و هزینه‌های توافق شده را نیز در موعد مقرر پرداخت می‌کنیم، بنابراین نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
 سلطانخواه با تاکید بر اینکه بر خلاف بسیاری از مواردی که در کشور دیده می‌شود، ما برای شروع یک طرح کلان ملی فناوری ابتدا اعتبارات مورد نیاز را ارزیابی و فراهم می‌کنیم، ادامه داد: نگاه ما در حوزه کاری معاونت و به خصوص طرح‌های کلان ملی فناوری بعد تبلیغاتی و شعاری ندارد و تا منابع طرح‌ها را در نظر نگیریم قرارداد آنها را نمی‌بندیم و اعلام عمومی هم نمی‌کنیم.
رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در اجرای طرح‌های کلان گاهی اوقات این ایراد مطرح می‌شود که چرا دانشگاه‌ها در این امور مشارکت نمی‌کنند، اظهار داشت: باور ما بر این است که هنوز در مرحله‌ای نیستیم که مجری یک طرح کلان ملی فناوری فقط دانشگاه باشد، اما یک طرح کلان می‌تواند بین دانشگاه‌ها خرد شود که ایده خوبی است لذا طرف قرارداد ما در طرح‌های کلان، متقاضیان و بهره‌برداران قرار دارند، البته مجری برخی از بخش‌های اجرا این گونه طرح‌‌‌ها می‌تواند دانشگاه هم باشند.
معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهور درباره ترغیب خودروسازان به مشارکت در این طرح نیز خاطرنشان کرد: باید برای خودروساز این امکان را فراهم کرد تا بر اساس فرصت‌هایی که در صورت مشارکت برای وی ایجاد می‌شود به انجام این کار و فعالیت در این زمینه ترغیب شود. البته رسیدن به این راهکار‌‌ها نیاز به برگزاری جلسات کارشناسی بیشتری دارد که در صورت نیاز به حضور من و وزیر صنایع، ما نیز در این جلسات حاضر می‌شویم.ريیس بنیاد ملی نخبگان همچنین اظهار داشت: بر اساس بند 3 قرارداد، تهیه بسته پیشنهادی و اقدامات لازم برای حمایت از تولید صنعتی خودروهای دو نیرو حین انجام طرح و پس از کسب نتایج نهایی با هدف بسترسازی مناسب برای تقاضای محصول از سوی بازار برای ارایه، باید از سوی وزارت صنایع پیگیری و اجرایی شود.
سلطانخواه با تاکید بر اینکه چرا نباید از سیاست‌های تشویقی استفاده کرد تا چنین برنامه‌هایی را جهت داد، تصریح کرد: می‌توان از علم و فناوری در راستای سیاست‌های تشویقی در صنعت و جامعه کمک گرفت. به عنوان مثال گفته شود اگر خودرو سازان، خودروی هیبریدی تولید و به بازار عرضه کنند، برای حمایت از خریداران و در جهت جلب مشتری اعلام شود؛ به دلیل اینکه آلودگی ندارد، طرح ممنوعیت ورود به محدوده طرح ترافیک زوج و فرد برای این خودرو‌ها اعمال نمی‌شود یا اینکه عوارض سالیانه‌ای که مالکان خودرو به خاطر آلودگی هوا می‌پردازند، خریداران این خودرو‌‌ها تا 10 سال نپردازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :