آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4080
تاریخ انتشار : 29 آذر 1390 9:57
تعداد بازدید : 1401

با برگزاري کنفرانس شهروندالکترونیکي و تلفن همراه

خدمات موبایلICT در ايران نهادینه مي شود

رییس شورای سیاستگذاری دومین کنفرانس شهروند الکترونیکي و تلفن همراه گفت: این کنفرانس که امسال با تایید دولت و حمایت وزارتخانه های ICT و علوم ،تحقیقات و فناوری با همکاری دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه اصفهان در سطح بین المللی و با حضور استادانی از ایران و برخی کشورهای خارجی برگزار می شود، به بررسی ابعاد فناوری اطلاعات و ارتباطات همراه می پردازد.

فناوران - دکتر علی صنایعی افزود: تلفن همراه در کنار بسیاری کاربردها، اکنون کاربری رسانه‌ای و اقتصادی وسیعی دارد و با حداقل هزینه در کلانشهرها کاهش ترافیک شهری و کمک به حفظ محیط زیست را در ابعاد استفاده از ارزش افزوده‌های آن همچون تجارت و بانکداری همراه موجب می‌شود.
محمد قلم‌چي، دبير دومين كنفرانس بين‌المللي شهروند الكترونيكي و تلفن همراه نیز در جلسه شورای سیاستگذاری در وزارت ارتباطات گفت: هدف از برگزاري اين كنفرانس نهادينه كردن خدمات الكترونيكي و استفاده از فناوري اطلاعات در بستر تلفن همراه است چراكه 70 درصد تجهيزات در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات دنيا در حوزه وسايل ارتباطي قابل جابه جايي است.
دبير دومين كنفرانس بين‌المللي شهروند الكترونيكي و تلفن همراه با بيان اين مطلب ابراز داشت: در اين كنفرانس موضوعاتي همچون ارايه خدمات الكترونيكي به شهروندان با استفاده از بسترهاي الكترونيكي قابل حمل مانند تلفن‌هاي همراه هوشمند، كامپيوترهاي شخصي قابل حمل و ديگر وسايل ارتباطي بررسي مي‌شود.
قلم‌چي با بيان اينكه تلفن همراه پرمخاطب‌ترين وسيله الكترونيكي است و علاوه بر همه گير بودن و آساني كاركرد، ارايه خدمات بر بستر تلفن همراه بسيار ارزان و موثر است، ابراز داشت: با آنكه خدمات الكترونيكي بر روي بستر تلفن همراه در تلفن‌هاي نسل سوم بسيار كارآمدتر شده ولي هنوز در كشور ما خدمات لازم و كافي بر روي بستر نسل دوم تلفن همراه ارايه نشده است.
وي با بيان اينكه با توجه به آماده بودن زيرساخت، تحقق شهروند الكترونيكي را دور نمي‌بينم، گفت: به اعتقاد من اگر تلاش لازم صورت بگيرد دو تا سه سال آينده مي‌توانيم به اين هدف در كشور دست يابيم.
وي با بيان اينكه در اين زمينه كشورهاي كره و سنگاپور پيشرو هستند، افزود: شهروند الكترونيكی شهروندي است كه مي‌تواند از خدمات الكترونيكي بهره ببرد.
وي افزود: تحقق شهروند الكترونيكي با استفاده از تلفن همراه، نيازمند زيرساخت‌هاي كمتر و ارزان‌تري نسبت به راه‌حل‌هاي مبتني بر رايانه است و اين خود موجب توسعه روزافزون كاركردهاي شهروند الكترونيكي در جوامع كمتر برخوردار از لحاظ زير ساخت‌هاي فناوري اطلاعات در جهان شده است.
قلم‌چي با بيان اينكه تحقق دولت الكترونيكي يكي از برنامه‌هاي اصلي و اساسي دولت دهم است، گفت: يكي از اهداف برنامه پنجم توسعه ارايه 70 درصد از خدمات دولت به شيوه الكترونيكي است.
به گفته وي، در اين همايش پانل‌هاي تخصصي با موضوعاتي همچون "شهر و شهروند همراه"، "دولت همراه"، "بانكداري و تجارت همراه"، "ترافيك و حمل و نقل همراه"، "اينترنت همراه"، "اينترنت بي‌سيم" و "زيرساخت فناوري اطلاعات همراه" ارايه  می‌شود.
قلم‌چی در مورد مزاياي تحقق شهروند الكترونيكي افزود: اصلاح الگوي مصرف، كاهش فساد مالي، افزايش بهره‌وري، كاهش مصرف سوخت و آلاينده‌هاي مضر، حفاظت از محيط زيست، كاهش بار ترافيكي، صرفه‌جويي چشمگير در زمان، فقط تعداد اندكي از فوايد تحقق شهروند الكترونيكي است.
این در حالی است که وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به برگزاري دومین كنفرانس بین‌المللی شهروند الكترونيكي و تلفن همراه گفت: وزارت ICT از اقدامات فرهنگي در حوزه شهروند الكترونيكي و تلفن همراه به طور جدي حمايت مي‌كند.
رضاتقي‌پور با بيان اينكه برگزاري كنفرانس شهروند الكترونيكي و تلفن همراه حایز اهميت بوده و از سوي اين وزارتخانه حمايت مي‌شود، گفت: هر اقدامي كه به فرهنگ‌سازي و توسعه فعاليت‌هاي الكترونيكي در كشور به خصوص در حوزه شهروند الكترونيكي و تلفن همراه منجر شود قطعا مورد حمايت دولت و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات خواهد بود.
وي افزود: اين مساله‌اي است كه برگزاري دومين كنفرانس بين‌المللي شهروند الكترونيكي و تلفن همراه را نيز شامل مي‌شود؛ اينكه ما بتوانيم واقعا خدماتي را كه به مردم ارايه مي‌شود از طريق الكترونيكي شدن مديريت آن، ارزان‌تر و آسان‌تر در اختيار مردم قرار دهيم جزو سياست‌هاي اصلي دولت و وزارت ICT است.
گفتني است پيش از اين نيز بر اساس اعلام رسمي و حمايت دولت مبني بر برگزاري دومين كنفرانس بين‌المللي شهروند الكترونيكي و تلفن همراه در سطح بين‌المللي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نيز حمايت ويژه خود را با عقد تفاهم نامه‌اي با دبيرخانه كنفرانس به صورت رسمي اعلام كرد.
دومين كنفرانس بين‌المللي شهروند الكترونيكي و تلفن همراه 26 و 27 دي ماه امسال در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار مي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :