آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4084
تاریخ انتشار : 29 آذر 1390 10:5
تعداد بازدید : 606

سیدهاشمی:

مخابرات توانایی ارایه فیبرنوری به منازل با امکانات فعلی را دارد

نایب رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: شرکت مخابرات ایران برای اجرای پروژه اتصال شبکه فیبرنوری به منازل پیشنهاد خود را به وزارت ارتباطات و ریاست جمهوری ارایه داده و اعلام کرده که خواسته های این پروژه را با وضع موجود می تواند تامین کند.

خبرگزاری مهر- هیات دولت طرح انتقال فیبرنوری به منازل و تشکیل کنسرسیوم «ایران نت» را برای اجرای این پروژه در بهمن ماه سال 89 تصویب کرد که براساس آن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده شد با صدور پروانه لازم، فیبرنوری را به در منازل، کارگاه‌ها و مراکز کسب و کار انتقال دهد.
در این راستا و با رعایت اصل 44 قانون اساسی، سهم دولت در این زمینه 20 درصد اعلام و مقرر شد مابقی این سهم به شرکت‌ها و موسسات بزرگی که در این‌باره سابقه فعالیت دارند و می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند، واگذار شود.
سید مصطفی سیدهاشمی، نایب رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران با اشاره به توسعه شبکه فیبرنوری مخابرات کشور از ارایه پیشنهاد شرکت مخابرات ایران به ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بر عهده گرفتن پروژه «اتصال فیبرنوری منازل» – FTTX – خبر داد و گفت: شرکت مخابرات ایران با وضعیت موجود شبکه فیبرنوری می‌تواند این پروژه را تامین کند.
وی به سرمایه‌گذاری کلانی که از سوی شرکت مخابرات ایران در بحث شبکه فیبرنوری انجام گرفته است اشاره و تاکید کرد که با وجود این زیرساخت‌ها دیگر نیازی به تعریف اپراتور چهارم فیبرنوری نیست.
 نایب رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران بیان کرد: مخابرات در توسعه فیبرنوری به شدت فعال و این شبکه در شهرستان‌ها نیز در حال گسترش است به نحوی که هم اکنون تمامی منطقه عسلویه تحت پوشش فیبرنوری قرار دارد و در هیچ جای این منطقه از سیم مسی برای ارتباطات استفاده نشده است.
سیدهاشمی با اشاره به نیاز کاربران به دسترسی به اینترنت پرسرعت تاکید کرد که مخابرات از طریق سیم مسی نیز می‌تواند نیازهای مشترکان را با پهنای باند حداکثر 2 مگابیت برثانیه برطرف کند اما از طریق فیبرنوری نیز امکان ارایه سرویس وجود دارد که در صورت موافقت با این تقاضا مخابرات می‌تواند از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود استفاده کند.گفتنی است، اوایل ماه جاری رییس مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، مصوبه دولت درباره اعطای پروانه اپراتور فیبرنوری به کنسرسیوم ایران‌نت را مغایر قانون اعلام و تاکید کرد که مشارکت دولت با بخش‌های خصوصی و تعاونی و بخش عمومی غیردولتی، به هر نحو و به هر میزان ممنوع است.
در این زمینه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رفع ایرادات قانونی در واگذاری اپراتور فیبرنوری کشور به کنسرسیوم "ایران نت" خبر داد و گفت: ایراداتی که به این مصوبه وارد شد گاه در نوع نوشتار بوده که توسط دولت برطرف شده است و به زودی به استحضار مجلس می‌رسد.
لازم به ذکر است، اتصالات باند پهن فیبرنوری به خانه یا همان اتصالات پهن باند FTTH، معرف اتصالات کابل فیبرنوری برای اماکن به صورت اختصاصی است که این سیستم‌ها براساس نور بوده و توان انتقال انبوهی از اطلاعات به شکل کارآمدتری از قبیل تلفن، ویدیو و داده را در مقایسه با شیوه سنتی کابل‌های مسی دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :