آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41261
تاریخ انتشار : 7 دی 1392 12:4
تعداد بازدید : 980

خبرسازان دنیای ادبیات در سال ۲۰۱۳

 

جی دی سالینجر
اواخر نوامبر سه داستان از جی دی سالینجر به فضای اینترنت راه یافت؛ اقیانوس پر از توپ های بولینگ، پاولا و تولد که پیش از این فقط در دو کتابخانه دانشگاهی آمریکایی در دسترس بود. علاوه بر این فیلمی که درباره این نویسنده ساخته و اکران شد نیز خبرساز شد.
آلیس مونرو
آکادمی نوبل سوئد آلیس مونرو، داستان‌کوتاه‌نویس کانادایی را به عنوان برنده جایزه امسال ادبیات معرفی کرد. او سیزدهمین زنی است که برنده نوبل ادبیات شد.
دوریس لسینگ
دوریس لسینگ، نویسنده برنده جایزه نوبل در سال ۲۰۰۷ امسال در ۱۷ نوامبر در ۹۴ سالگی درگذشت. وی سه بار نامزد دریافت جایزه بوکر شد.
النور کاتن
النور کاتن در ۲۸ سالگی با رمانی به نام «پرفروغ ها» جوان ترین نویسنده برنده تاریخ جایزه بوکر شد. این رمان 832 صفحه‌ای طولانی‌ترین رمانی است که در تاریخ این جایزه ۴۵ ساله، برنده شده است.
جومپا لاهیری
نام جومپا لاهیری، برنده جایزه پولیتزر سال ۲۰۰۰، امسال با دومین رمانش The Lowland بارها در دنیای ادبیات تکرار شد. کتاب او تنها کتابی بود که همزمان نامزد جایزه بوکر در بریتانیا و جایزه کتاب ملی آمریکا شد.
شیموس هینی
شاعر نامدار ایرلند که ۳۰ اوت در دوبلین درگذشت، بسیاری از منتقدان بهترین شاعر انگلیسی مدرن در چند دهه اخیر می‌دانند. هینی سومین ادیب ایرلندی بود که پس از ویلیام باتلر ییتس (۱۹۲۳) و ساموئل بکت (۱۹۶۹) جایزه نوبل را در سال ۱۹۹۵ از آن خود کرد.
جی کی رولینگ
شرکت فیلمسازی برادران وارنر اعلام کرده که جی کی رولینگ، خالق مجموعه داستانی هری پاتر در حال نوشتن متن یک سریال با مضمون داستان‌های هری پاتر است. قرار است عنوان اولین فیلم این مجموعه "جانوران افسانه‌ای و جاهایی برای یافتن آنها" باشد که نام کتابی است که خانم رولینگ در سال ۲۰۰۱ نوشته است.
منبع: BBC


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :