آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41296
تاریخ انتشار : 8 دی 1392 10:29
تعداد بازدید : 804

معتادان اینترنت نیازمند

سم زدایی دیجیتالی

نتایج تحقیقات محققان ثابت می کنند که استفاده وسواس گونه از اینترنت تغییراتی را در بخش های مغز به وجود می آورد که شبیه احساساتی است که افراد از اعتیاد به مواد مخدر تجربه می کنند.

ایرنا- پژوهشگران دانشکده علوم و فن آوری دانشگاه میزوری، مرکز پزشکی دانشگاه دوک و «موسسه علوم مغزی دوک» روند استفاده  69دانشجوی دانشکده را در یک دوره دو ماهه زیر نظر گرفتند و دریافتند که بین انواع خاصی از استفاده از اینترنت و ظهور رفتارهای اعتیادآور ارتباط مستقیمی وجود دارد.
محققان برای انجام این تحقیق از دانشجویان خواستند تا یک پرسشنامه که 20سوال داشت را پر کنند. این پرسش نامه «سنجش مشکلات مربوط به اینترنت» نام دارد و بر اساس مقیاس صفر تا 200سطوح مشکلات افرادی که مورد ارزیابی قرار می دهد که به دلیل استفاده از اینترنت ظهور کرده اند. در این نظرسنجی همچنین بر روند انزوا و دوری گزینی، از دست دادن کنترل و کمبود وقت برای فعالیت های روزمره کاربران اینترنتی نیز تمرکز
کرده است.
پژوهشگران همچنین استفاده دانشجویان شرکت کننده از اینترنت در خوابگاه دانشگاه را به مدت دو ماه زیر نظر گرفتند و دریافتند که نمره های دانشجویان شرکت کننده در این پژوهش در یک دوره دو ماهه از مقیاس 200 رقمی بین 30 تا 134 نوسان دارد. معدل نمره این دانشجویان 75 بود.
بنا به گفته پژوهشگران، ضرورت وجود کمک حرفه ای به افرادی که به «سم زدایی دیجیتالی» نیاز دارند، رو به افزایش است اما داده های چندان قابل توجهی برای تشخیص و یا شیوه کمک به این افراد وجود ندارد.
نتایج این تحقیق روز 18 دسامبر در «کنفرانس بین المللی شبکه های پیشرفته و سیستم های مخابراتی» در هند ارائه شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :