آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41303
تاریخ انتشار : 8 دی 1392 10:36
تعداد بازدید : 1039

در خواست شرکت‌های PAP از وزارت ارتباطات:

جلوی واگذاری پهنای باند به مخابرات را بگیرید

دبیرخانه شرکت های انتقال داده (PAP) در نامه سرگشاده ای خطاب به معاونت فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با توجه به رفع ممنوعیت فروش پهنای باند اینترنت از سوی زیرساخت به شرکت مخابرات ایران، خواستار توقف فروش اینترنت به مخابرات شدند.

فناوران – در این نامه خطاب به معاون محترم فناوری و امور بین‌المللی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آمده است،‌ " مستحضر به مسایل و چالش‌های پیش روی شرکت‌های انتقال داده‌ ندا (PAP) در تامین امکانات اولیه‌ برای ارایه سرویس و به طور کلی حقوق بدیهی پروانه‌ و خودداری شرکت مخابرات ایران از ارایه‌امکانات و همکاری بی‌غرض و مناسب با دارندگان پروانه هستید. حال آن که، اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت برای از سر گیری واگذاری پهنای باند اینترنت به شرکت مخابرات ایران انگیزه نگارش نامه‌حاضر و بیان موارد زیر شده است:
تاکنون فرض اولیه ‌سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات زیرساخت در ارایه امکانات به دارندگان پروانه بر این بوده است که دارنده‌ پروانه ضمن همکاری با قانون‌گذار، نه تنها تداوم یا پافشاری به انجام امور خلاف قوانین یا آیین‌نامه‌ها نداشته باشد، بلکه با تذکر سازمان، بی‌درنگ از انجام تخلف خودداری کند. به همین خاطر نیز، هم اینک شرکت‌های انتقال داده‌ ندا (PAP) با همین رویکرد امکانات مورد نیاز خود را دریافت کرده‌اند. در حقیقت، خودداری از ارایه امکانات، یکی از اولیه‌ترین ابزارهای کنترلی در اختیار سازمان تنظیم مقررات و رادیویی بوده است.
با این همه، براساس مستندات و سوابق موجود، شواهد عینی و نیز به زعم مدیران ارشد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت مخابرات ایران (و زیر مجموعه‌های استانی) نه تنها پای‌بند به رعایت حقوق اولیه‌ پروانه‌ شرکت‌های انتقال داده ندا (PAP) و الزامات پروانه‌ خود نیست، بلکه صراحتا بسیاری از مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات (همچون مصوبات 90، 97، 152 و 166) را فاقد اعتبار تلقی‌ می‌کند. در یک نگاه، تخلفات شرکت مخابرات ایران در ارایه ‌امکانات دارندگان پروانه آن قدر تکراری‌ است که نیازی به بیان آن‌ها در این نوشتار ندارد.
نتیجه‌عدم ممانعت از اقدامات غیرقانونی و غیر حرفه‌ای شرکت مخابرات ایران در بازار اینترنت پرسرعت را باید در سهم 60 درصدی مشتریان (و 75 درصدی سهم بازار ریالی) این شرکت، آن هم در شرایطی سراغ گرفت که یازده شرکت خصوصی سال‌هاست قادر به دریافت امکانات اولیه و رقابت عادلانه در بازار نیستند. چه آن که هم اینک دو شرکت از یازده شرکت یاد شده به دلیل همین اقدامات غیرقانونی، محکوم به توقف فعالیت شده و شرکت‌های بیش‌تری در آستانه ‌اعلام ورشکستگی هستند. مردم کشور نیز بهای اجبار به استفاده از خدمات انحصاری در بازار را پرداخت می‌کنند.
• مقامات محترم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مقابل همه‌این تخلفات از سوی شرکت مخابرات ایران، اذعان می‌کنند که سازمان در بسیاری از این موارد توان مقابله یا احقاق حقوق بدیهی دارندگان پروانه را ندارد، تا جایی که بارها شرکت‌های انتقال داده ندا (PAP) را به شکایت در مراجع دیگری همچون سازمان تعزیزات حکومتی یا دستگاه‌های قضایی تشویق کرده‌اند.
• با این اوصاف، ضمن آن که قرار است "رعایت انصاف و عدالت و برخورد یکسان با همه‌ دارندگان پروانه” اصل و ارزش اولیه‌فعالیت‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باشد، حداقل انتظار شرکت‌های انتقال داده ندا (PAP) و نیز وجدان عمومی جامعه این است که سازمان از ارایه‌ امکانات جدید و به طور مشخص پهنای باند اینترنت به شرکت مخابرات ایران تا زمان رفع تخلفات و اجرای مفاد پروانه‌ شرکت‌های انتقال داده ندا (PAP) و پروانه‌شرکت مخابرات ایران، به صورت جدی ممانعت به عمل آورد. (همان‌طور که با سایر اپراتورهای خصوصی مانند شرکت‌های انتقال داده ندا (PAP) با این رویکرد برخورد می‌شود.)
در پایان از آن مقام محترم استدعا داریم پیرو تمام قول‌های مساعدی که حضرت عالی، مقام محترم وزارت و معاونان محترم ایشان برای مقابله با قانون‌شکنی و کمک به رعایت انصاف و پای‌بندی شرکت مخابرات ایران به مصوبات داده‌اید، دستور فوری توقف ارایه‌ پهنای باند به شرکت مخابرات ایران تا زمان برطرف شدن تخلفات و رعایت اصول اخلاقی و حرفه‌ای در بازار رقابت را صادر فرمایید. چه آن که خواسته‌ و توقع دارندگان پروانه چیزی جز رعایت قوانین و انصاف نیست."


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :