آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41362
تاریخ انتشار : 8 دی 1392 12:1
تعداد بازدید : 810

پیلای:باید به آپارتاید آنلاین خاتمه دهیم

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که افشاگری ها درباره جاسوسی گسترده دولت ها در حریم خصوصی شهروندان می تواند زمینه ساز تحولی عظیم در حراست از حریم خصوصی در دنیای آنلاین شود.

 فناوران- کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، واکنش جامعه جهانی در برابر اطلاعات افشاشده شهروندان از طریق جاسوسی گسترده در ارتباطات دیجیتال را با واکنش جهانی به رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی مقایسه کرد. به نوشته بی‌بی‌سی، ناوی پیلای گفت که می‌توان با آگاهی‌بخشی و اقدام جمعی زمینه یک تحول چشمگیر را فراهم کرد. پیلای که اهل آفریقای جنوبی است این سخنان را در گفت‌وگویی با تیم برنرز لی، مخترع وب بیان کرده است. پیلای به تازگی از طرف سازمان ملل مامور شده است که گزارشی را پیرامون حراست از حق حریم خصوصی شهروندان جهان در دنیای مجازی تهیه و ارایه کند.
پیلای که پیش‌تر از قضات دادگاه جرایم بین‌المللی بوده گفته است که در گذشته با موارد متعددی از نقض حقوق بشر روبه رو شده، از جمله کشتار گسترده در روآندا، اما موارد نقض حریم خصوصی را هم به همان اندازه جدی می‌گیرد و برای بهبود وضعیت تلاش می‌کند.
ناوی پیلای معتقد است که براندازی رژيم آپارتاید در آفریقای جنوبی نتیجه همکاری و عزم جامعه جهانی بود و حالا با اقدام جمعی شهروندان جهان علیه نقض حقوق آنها در دنیای آنلاین می‌توان و باید به آپارتاید در دنیای مجازی هم پایان داد.
پیلای گفت: با تکیه بر همه تجاربی که در زمینه مقابله با نقض حقوق بشر دارد، با تمام توان برای پایان دادن به آپارتاید آنلاین تلاش خواهد کرد. به اعتقاد او افشاگری‌های اسنودن درباره جاسوسی دیجیتال دولت آمریکا نشان داده که این اقدامات می‌تواند پی‌آمدهای جدی برای حقوق بشر داشته باشد و حالا بسیاری از شهروندان درباره زندگی خصوصی خود در دنیای دیجیتال نگرانی‌های جدی دارند.
مجمع عمومی سازمان ملل هفته گذشته با اکثریت آرا طرحی که از سوی آلمان و برزیل برای حراست از حریم خصوصی در دنیای آنلاین ارائه شده بود را به تصویب رساند. بر اساس این طرح، قرار است «همان حقوقی که شهروندان در دنیای آفلاین دارند، به دنیای آنلاین هم تعمیم یابد؛ از جمله حق داشتن
حریم خصوصی.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :