آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4192
تاریخ انتشار : 3 دی 1390 0:39
تعداد بازدید : 679

عادت ها و شکایت ها

خبرآمده که فاز اول سامانه جامع پاسخگویي به شكايات سازمان تنظیم مقررات راه اندازی شده است. این خبر، خبر فرخنده ای است. بعد از تصمیم گیری و اجرا، این نظارت است که می تواند سوق دهنده امور به سمت پیشرفت و ساماندهی اوضاع باشد.

در مقاطعی، گلایه‌مندی هموطنان‌مان در زمینه مسایل ارتباطی مانند کیفیت تلفن همراه و اینترنت و تعرفه‌شان با نارضایتی آنها از تورم برابری می‌کند. این امر نشان‌دهنده اهمیت وسایل ارتباطی است که روز به روز نقش تعیین کننده‌تری در زندگی مردم، نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا ایفا می‌کنند. بنابراین هر چند انتظار داشتیم در راستای دولت الکترونیکی طرح سامانه جامع پاسخگویی به شکایات زودتر از این راه‌اندازی شود اما باز هم راه‌اندازی فاز اول آن (سامانه جامع پاسخگویي به شكايات رگولاتوري) اتفاق خوبی است.
مديركل دفتر نظارت بر سرويس‌هاي ارتباطي اعلام کرده فاز اول این طرح شامل مراجعه شاکیان به سایت اپراتور سرویس‌دهنده برای اعلام شکایت است و اپراتورها موظفند طی مدت مشخصی به شکایات رسیدگی کنند.
فارغ از اینکه آیا اپراتورهای فعال در حوزه ارتباطات این امکان را برای کاربران شان فراهم کرده‌اند یا نه، تعریف شکایت از اهمیت بالایی برخوردار است. از نظر کاربران در حوزه ارتباطات شکایت می‌تواند گلایه از کیفیت، اختلال، تعرفه و رخدادهای ناگهانی باشد که موجب رساندن آزار و آسیب مالی یا معنوی به آنها شود. بیشتر اینها، همان موضوعاتی است که در بیشتر مواقع یا تکذیب می‌شود یا دلیلش خارج از دست مسوولان و در دست لنگرهای کشتی و کابل برگردان و ارتقای شبکه است.
از نظر سازمان تنظیم مقررات و اپراتورها، شکایت یعنی چه؟ “شکایت عبارت است از درخواست احقاق حق مردم از نقص یا نقض قوانین و مقررات، عدم اجرای ضوابط در دستگاه‌های اجرایی و میزان کسب و کیفیت ارایه خدمات در مقایسه با استانداردهای ارایه خدمات عمومی.” [ نقل از سایت همراه اول]

در فرم شکایات، اولین گزینه شکایت از عدم رسیدگی به مشکل در زمان مقرر است و بعد از آن به ترتیب شکایت از ارایه ریز مکالمات بدون درخواست مشترک یا وکیل قانونی وی، درخواست غیر قانونی یا نحوه برخورد کارمندان، قصور در اجرای صحیح تعهدات و قراردادها و سایر موارد به چشم می‌خورد.
شاید مسوولان باید در کنار تعریف شکایت و فرم شکایتی که اولین گزینه‌اش عدم رسیدگی به مشکل در زمان مقرر است، تعریفی از استاندارد ارایه خدمات عمومی هم ارایه دهند. چون بر اثر تکرار در ضعف کیفی برخی خدمات حوزه ارتباطی مانند سرعت و قطعی‌های مقطعی اینترنت، اختلالات تلفن همراه و غیره باعث شده پایین بودن سرعت و اختلالات تا زمانی که خارج از تحمل کاربران نشود، طبیعی جلوه کند؛ برای ما طبیعی است که سرعت اینترنت کم باشد، قطع و وصلی داشته باشیم، تلفن‌های همراه در دسترس نباشد.
به همین دلیل برای مردمی که به وضعیت کنونی و نه به استانداردهای عمومی عادت کرده‌اند باید یک بار دیگر برخی تعاریف و وظایف و بایدها را تعریف کرد تا به یادشان بیاید که خدماتی که هزینه آن را پرداخت می‌کند قرار بوده چگونه باشد و حالا چگونه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :