آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4204
تاریخ انتشار : 3 دی 1390 1:17
تعداد بازدید : 856

با امضای تفاهم نامه میان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور وسازمان ملی استاندارد

زمینه تدوین استانداردهای حوزه IT فراهم شد

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در زمینه گسترش همکاری های علمی، فنی و پژوهشی و استفاده بهینه از توانایی های علمی، فنی و تجربی و اهرم ها و اختیارات قانونی با سازمان ملی استاندارد ایران تفاهم نامه امضا کرد.

فناوران- در مراسم تبادل تفاهم نامه پرویز رحمتی، رییس سازمان نصر کشور با بیان اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از سال 84 بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و آیین نامه مصوب هیات دولت تشکیل شد، گفت: با توجه به نو بودن این تکنولوژی و تاثیری که در اقتصاد ملی می‌تواند داشته باشد، نظام جمهوری اسلامی بر آن شد که  سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از طریق انتخابات داخلی در سطح تمامی استان‌ها شکل بگیرد و استان‌ها شورای مرکزی را انتخاب کنند و در نهایت رییس شورای مرکزی تنفیذ حکم خود را از رییس جمهوری داشته باشد و به این ترتیب تعاملات سازمان با دستگاه‌ها و نهادهای دولتی سهل و روان باشد.
وی افزود: در حال حاضر سازمان در 14 کمیته تخصصی دولت دارای کرسی حق رای  است و در تمامی مواردی که به فناوری اطلاعات مربوط است حضور دارد. همچنین سازمان طی مدت شش سال فعالیت خود در سطح کشور، از نظر پایش فضای بازار نیز ارتباطات تنگاتنگی با قوه قضاییه داشته و شوراهای انتظامی با همکاری حقوقدان‌های استانداری‌ها تشکیل شده است. در ارتباط با مسایل استاندارد هم از ابتدا با سازمان ملی استاندارد، ارتباط تنگاتنگی برقرار کرده که این ارتباط در حال حاضر نزدیک‌تر شده و بهبود پیدا کرده است.
تغییر استانداردها در حوزه IT  نیازمند تلاشی مضاعف است
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان اینکه یکی از ارکان توسعه کسب‌وکار، خدمت رسانی به مصرف‌کنندگان و تعامل درست عرضه و تقاضا در بازار، بحث استاندارد است، اظهار داشت: با توجه به نقش حاکمیتی سازمان ملی استاندارد در راستای دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان در عرضه استاندارد کالاها و خدمات و از سوی دیگر نقش آحاد صنف فناوری اطلاعات نیز در این مساله نهفته است که هرگاه محصولات و خدمات استاندارد عرضه شود در آن صورت مبنای اقبال مردم به مصرف کالا و خدمات است.
وی اضافه کرد: شدت تغییرات استانداردها به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات متناسب با تغییر تکنولوژی و نوآوری محصولات این حوزه نسبت به بسیاری شاخه‌های دیگر شدیدتر و بیشتر است. بنابراین نیاز به تلاش مضاعفی در این زمینه دارد.
وی با اشاره به ساختار کمیته متناظر فنی و JTC1 گفت: بیش از 700 نفر در سطح کشور در کمیته‌های فرعی این کمیته نظام ثبت نام کردند که از اعضای هیات علمی و فعالان صنف هستند. وظیفه کارگروه‌هایی که تاکنون تشکیل شده‌اند، این بوده که تمامی تغییراتی که در ارتباط با استانداردهای ملی مطرح شده از کانال سازمان ملی استاندارد انتقال یابد. تلاش و هدف‌گذاری که صورت گرفته نیز بر این مبناست که جایگاه سازمان ملی استاندارد در حوزه فناوری اطلاعات از جایگاه عضو ناظر به جایگاه مشارکت فعال ارتقا پیدا کند. بنابراین فهم و درکی که طی این مدت در صنف فناوری اطلاعات با کمک و مساعدت سازمان ملی استاندارد در این خصوص به وجود آمده، زمینه‌های لازم برای ورود به بحث تدوین استانداردهای ملی را به وجود آورده است.
رحمتی در ادامه افزود: خوشبختانه تا حدود زیادی مشق اولیه در ارتباط با بحث آشنایی با ترمینولوژی و روال گردش مربوط به تدوین استانداردهای بین‌المللی از طریق شکل‌گیری کمیته متناظر فنی شکل پیدا کرده و حداقل زمینه‌های لازم برای ورود به این بحث چه در رابطه با محور تدوین استانداردهای ملی، چه در رابطه با بحث آموزش و اشاعه فرهنگ استاندارد در حوزه فناوری اطلاعات و چه در رابطه با شکل‌گیری آزمایشگاه‌های همکار وجود دارد.
وی ادامه داد: انتظار می‌رود با توجه به محورهایی که در تفاهم نامه پیش بینی شده، سازمان بتواند در خدمت منافع مشترک فی‌مابین صنف رایانه کشور و سازمان ملی استاندارد باشد. همچنین مواردی که پیش بینی شده، در زمانبندی ترسیم شده، تحقق یابد. نمایندگان طرفین ظرف یک ماه معرفی بشوند، کمیته کارشناسی مشترک شکل پیدا کند و این کمیته دستور کار لازم را برای تصمیم‌گیری در سطح سازمان ملی استاندارد ایجاد کند. به نمایندگی از صنف نهایت تشکر از مدیران سازمان ملی استاندارد را دارم و امیدوارم مبادله این تفاهم‌نامه، نقطه عطفی در مورد توسعه همکاری‌های فی‌مابین تلقی شود.
تشکیل شش کمیته جدید در زمینه تدوین استانداردهای حوزه IT
در ادامه نظام الدین برزگری، رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نظامی است که بر اساس قانون و مصوبات دولت تشکیل شده و می‌توان گفت که همپای سازمان نظام مهندسی کشور است.
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون در عصر فناوری اطلاعات زندگی می‌کنیم، اظهار داشت: بحث سیستم‌های جامع در دستگاه‌های دولتی یکی از مهم‌ترین مباحثی است که در قانون برنامه پنجم آورده شده است. همچنین بحث IT و ICT یکی از بحث‌های مهم نظام است که باید به آن اهمیت بدهیم. تدوین استانداردهای لازم نیز می‌تواند بحث استانداردهای فناوری اطلاعات را سروسامان بدهد. در زمینه واردات مربوط به تجهیزات فناوری اطلاعات و سخت افزاری نیز بر اساس این تفاهم‌نامه می‌توانیم از توان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در کنترل واردات و همچنین استانداردهای مورد نیاز استفاده کنیم.
رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به تشکیل 14 کمیته فنی در این زمینه، از تشکیل شش کمیته دیگر خبر داد و وجود 700 نفر در کمیته متناظر را یک نقطه مثبت و نشانگر توجه و عنایت ویژه به استاندارد فناوری اطلاعات ارزیابی کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که با مبادله این تفاهم نامه میان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سازمان ملی استاندارد، شاهد همکاری بیشتری باشیم.
یکی از مشکلات صنف شیوه‌های تایید نمونه است
در بخش دیگری از این نشست آزاده داننده، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به مشکلات واردکنندگان در زمینه تایید نمونه کالاهای وارداتی گفت: تعداد آزمایشگاه‌های همکار در حوزه فناوری اطلاعات کم است. همچنین یکی از چالش‌ها و مشکلات صنف شیوه‌های تایید نمونه است. با توجه به تغییرات سریع تکنولوژی گاهی استانداردها از این تغییرات عقب می‌مانند و این مساله مشکلاتی را برای واردات ایجاد می‌کند. وی خواستار حضور و مشارکت صنف در زمینه گواهی تایید محصول شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :