fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 42180
  تاریخ انتشار : 21 دی 1392 10:51
  تعداد بازدید : 811

  شورای عالی اطلاع رسانی 39 فونت فارسی را استاندارد کرد

  کارگروه خط و زبان فارسی دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی 39 فونت متنی و گرافیکی فارسی را پس از اصلاح و استانداردسازی، برای استفاده علاقه مندان در وب گاه scict.ir ارائه کرد.

  فناوران - از مهم‌ترین ویژگی‌ فونت‌های اصلاح شده می‌توان به تنظیم درهم‌رفتگی (kerning) حروف و کاهش تقریبا 10 درصدی طول متن در برخی فونت‌ها اشاره کرد که در کنار افزایش زیبایی متن، کاهش حجم صفحات یک کتاب، کاهش مصرف کاغذ و هزینه را موجب می‌شود. پشتیبانی از نیازهای خاص زبان‌های هم‌خانواده فارسی مانند عربی، پشتو، اردو و کردی نیز از دیگر ویژگی‌ فونت‌های اصلاح شده محسوب می‌شود که با چنین رویکردی شاهد حفظ و افزایش نفوذ فرهنگی در کشورهایی که از این زبان‌ها استفاده می‌کنند، خواهیم بود. تصحیح محل اعراب، امکان درج فونت در فایل‌های PDF، مطابقت با آخرین نسخه استاندارد یونی‌کد، استاندارد ملی 6219، استاندارد‌ Adobe Glyph Naming نیز در فونت‌های یاد شده انجام شده است.
  همچنین مناسب سازی حالت نرمال 10 فونت از این مجموعه مانند لوتوس، بدر و نازنین برای استفاده در وب در اندازه 5 P.T انجام شده است. در این مجموعه سعی شده تا برای برخی از فونت‌های پرکاربرد مانند لوتوس اگر غیر از حالت نرمال حالت‌های ایتالیک و بولد نیز وجود دارد استانداردسازی صورت گیرد، بنابراین این مجموعه بالغ بر 59 حالت مختلف از 39 فونت فارسی است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :