آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4220
تاریخ انتشار : 3 دی 1390 1:47
تعداد بازدید : 458

قطع معاملات درهمی با امارات

گشایش ال سی برای واردات از امارات ممنوع شد

رییس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس خبر داد: براساس جدیدترین تصمیم دولت، گشایش «ال سی» برای کالاهای وارداتی از امارات ممنوع شد.

مهر- غلامرضا مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه ثبت سفارش واردات کالا از امارات در پاسخ به رفتارهای غیرمنطقی امارات متحده عربی متوقف شده بود، از توقف گشایش ال‌سی برای کالاهای وارداتی از امارات خبرداد.
رییس کمیسیون تحول اقتصادی مجلس افزود: این موضوع منطقی نیست که همسایگان ایران، از همسایگی با این کشور در مناسبات اقتصادی سود ببرند ولی بنا باشد که هزینه‌ای بابت این منفعت اقتصادی پرداخت نکنند؛ بلکه همسایگان ایران از جمله امارات متحده عربی باید در مقابل فشارهای بی‌معنای استکبار جهانی مقاومت کنند تا بتوانند مناسبات خود را از نظر اقتصادی با ایران ادامه دهند.
وی تصریح کرد: اگر قرار باشد که امارات متحده عربی به صورت یک طرفه از روابط اقتصادی با ایران منفعت ببرد، امکان‌پذیر نیست در حالی که رونق و رشد این کشور ناشی از سرمایه‌گذاری ایرانیان و تجارت با ایران است.
 به اعتقاد مصباحی‌مقدم، این‌گونه روابط از سوی امارات با ایران نمی‌تواند قابل دوام باشد.
وی اظهار داشت: متوقف کردن یک روز ثبت‌سفارش‌ واردات کالا از امارات، یک هشدار برای این کشور بود که البته اماراتی‌ها را نیز به فکر واداشته و خبری که به دست ما رسیده، مبنی بر این است که آنها درصدد بازنگری در تصمیم خود هستند.
مصباحی‌مقدم گفت: اگر امارات در تصمیمات خود در رابطه با ایران بازنگری کند، ما هیچ‌گونه مشکلی در ادامه مناسبات خود با این کشور نخواهیم داشت.
وی افزود: هم اکنون، گشایش ال‌سی از سوی ایران برای واردات کالا از امارات متوقف است و این تصمیم از چند روزی است که  توسط دولت اتخاذ شده است.رییس کمیسیون تحول اقتصادی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا هم اکنون ثبت سفارش واردات کالا از امارات ممنوع است یا خیر، اظهار داشت: گشایش ال‌سی‌ها تابع ثبت‌ سفارش‌هاست، البته گشایش ال‌سی معنایش این است که واسطه‌ها از این مساله استفاده می‌کنند بدون اینکه هزینه آن را بپردازند.

توقف معاملات با درهم
مصباحی‌مقدم همچنین از توقف معاملات با امارات با درهم خبرداد و گفت: تبعا درهم برای معاملات ایران خاصیتی ندارد بلکه درهم زمانی موضوع معاملات قرار می‌گیرد که واسطه مبادلات برای ایران باشد. بنابراین، هم اکنون معاملات با امارات با درهم نیز‌ متوقف است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :