آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42273
تاریخ انتشار : 22 دی 1392 10:27
تعداد بازدید : 626

با راه‌اندازی موفقیت آمیز سامانه آریا

ایران به جمع تولیدکنندگان سامانه های بانکی پیوست

دبیرکل بانک مرکزی از راه اندازی سامانه آریا در شبکه بانکی کشور خبرداد و درباره قطع پشتیبانی شرکت فروشنده ساتنا به ایران به دلیل تحریم ها از یک سال و نیم پیش گفت: سامانه آریا جایگزین ساتنا شد و با این اتفاق، ایران در زمره کشورهای تولید کننده سامانه های ملی بانکی قرار گرفت.

 

خبرگزاری مهر- سیدمحمود احمدی از راه‌اندازی سامانه آریا خبرداد و گفت: سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا) سیستمی زیرساختی در نظام بانکی است که تسویه مبادلات بین بانکی، دستور پرداخت‏های مشتری به مشتری، تسویه اسناد پوششی و پرداخت‏های بانک به بانک را به عهده دارد.
وی گفت: سامانه ساتنا از سال 86 در کشور راه‏‌اندازی شد و نرم‌افزار مورد استفاده در آن زمان از یک شرکت خارجی تهیه شد. اما از حدود یک سال و نیم پیش به دلیل اعمال تحریم‏ها، پشتیبانی شرکت فروشنده از این محصول قطع شد و سیستم بانکی را با چالش و دغدغه‌ای جدی مواجه ساخت.
دبیرکل بانک مرکزی گفت: به همین دلیل بازنویسی و بومی‏ سازی این سامانه در دستور کار بانک مرکزی و حوزه‏ های مرتبط قرار گرفت و سرانجام این سامانه پس از بازنویسی و انجام کلیه تست‏ها توسط بانک مرکزی و رفع تمامی مشکلات موجود در روز شانزدهم آذرماه سال جاری به بهره‌ برداری کامل رسیده بدون هیچ مشکلی کار کرد.
وی ادامه داد: به این ترتیب این سامانه رسما جایگزین محصول شرکت خارجی شد و با این اتفاق، ایران در زمره کشورهای تولید سامانه‌های ملی بانکی قرار گرفت.
وی گفت: امیدوارم این نقطه آغاز تولید و حتی صدور سامانه‌های ملی بانکی به کشورهای منطقه باشد و در این زمینه به نقطه مطلوبی در منطقه برسیم.
احمدی ادامه داد: امیدوارم بازنویسی سامانه‏‌های پایا و تابا و همچنین تولید سامانه استعلام مشخصات شبا و سامانه مدیریت پیام‏ها نیز نهایی شده و مانند پروژه ساتنا با موفقیت به سرانجام برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :