آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4231
تاریخ انتشار : 3 دی 1390 2:9
تعداد بازدید : 739

از سوی یک دانشمند علوم دریایی ارایه شد

کارت تبریک کریسمس از جنس ستاره های دریایی

یک دانشمند علوم دریایی به مناسبت آغاز سال نوی میلادی کارت تبریک کاملا متفاوت و جدیدی ارایه کرده است. این کارت با ترکیب تصاویری ساخته شده که وی در مطالعاتش از پلانکتون ها به ثبت رسانده است.

مهر- ریچارد کربی توانسته با استفاده از تصاویری که در طول مطالعاتش از گونه‌های مختلف پلانکتون‌ها و ریزجانداران دریایی دیگر به ثبت رسانده، صحنه‌ای از شب‌های عید کریسمس را بازسازی کند. در این صحنه درخت کریسمس، فرشته‌ها، زنگ‌ها و حتی ستاره بالای درخت نیز با کمک پلانکتون‌ها بازسازی شده‌اند.
درخت در این کارت تبریک توسط کرمی پارویی به نام “هلگولاندیسا” که به درخت کریسمس شباهت دارد ساخته شده است. همچنین زنگ‌های تزیینی از نرم تن دریای به نام “آنگلانته” به وجود آمده‌اند که ترکیب دیجیتالی تصاویر این جانداران با فیتوپلانکتون‌های “اوکامپیا زودیاکز” صحنه‌ای از عید کریسمس را خلق کرده است.شمع‌های درخشان در این تصویر از تصویر لارو ستاره دریایی “لویدیا سیلیاریس” و ستاره بالای درخت نیز نمونه‌ای بالغ از همین ستاره دریایی است. فرشته‌ها با استفاده از تصویر جانداری دریایی به نام “کلیون‌لیماسینا” ساخته شده است.دانه‌های برفی که سرتاسر آسمان را در میان تصویر فرا گرفته‌اند نیز در واقع بچه ستاره‌های دریایی هستند.
به گفته وی، اهمیت این جانداران در مقیاس جهانی کاملا آشکار است زیرا 50 درصد از فوتوسنتز جهان بر روی سطح دریاها انجام گرفته و دی‌اکسیدکربن از اتمسفر به اقیانوس‌ها جذب شده و اکسیژن آزاد می‌شود. بیشتر انسان‌ها از وجود ریزجاندارهای دریایی به ویژه پلانکتون‌ها اطلاعی ندارند در حالی که آنها بخشی مهم از زنجیره غذایی دریایی به شمار می‌روند. انسان‌ها هنگام شنا در دریا نادانسته تعداد زیادی از آنها را می‌بلعند. همچنین بویی در کنار سواحل دریاها استشمام می‌شوند نیز در اثر وجود پلانکتون‌ها ایجاد می‌شود زیرا این جانداران حین مرگ رایحه‌ای  را در هوا ایجاد می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :