آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42344
تاریخ انتشار : 23 دی 1392 10:2
تعداد بازدید : 843

گشتی در بازار فلش مموری

هشت گیگابایتی ها محبوب ترند

با وجود عرضه گسترده هارددیسک های اکسترنال به بازار، از حافظه هاي فلش همچنان به عنوان محبوب ترین ابزارهای انتقال و نگهداری اطلاعات در بازار ایران نام برده می شود؛ ابزاری که بیشترین محبوبیت خود را مدیون حجم بسیار کم و قیمت ارزان در مقایسه با هارددیسک های اکسترنال است.

گزارش: مریم عسگری

از تنوع بالا در مورد طراحی و رنگ و عرضه نمونه‌های جواهر نشان و کریستالی در بازار که بگذریم، بازار این کالا از تنوع بالایی نیز در زمینه ظرفیت حافظه و برند برخوردار است که این تنوع منجر به دسته‌بندی کاربران شده است. به عبارتی ظرفیت حافظه فلش فاکتور تعیین کننده هنگام خرید به شمار می‌آید. به طوری که برخی از فعالان بازار می‌گویند که دسته بندی در بازار حافظه‌های فلش بر اساس ظرفیت حافظه صورت
 می‌گیرد.
محمد سلماسی، یکی از فعالان بازار تجهیزات کامپیوتری در پاساژ پایتخت با بیان این مطلب که حافظه‌های فلش با ظرفیت‌های حافظه هشت گیگابایتی بیشترین سهم تقاضا را به خود اختصاص داده‌اند، می‌گوید: طی یک سال گذشته به دلیل قیمت بالای‌هارددیسک‌های اکسترنال در بازار شاهد رشد تقاضا برای حافظه‌های فلش 32 و 16 گیگابایتی بودیم. زیرا با توجه به کمبود‌هارددیسک و قیمت بالای نمونه‌های موجود‌هارددیسک  در بازار، توجه‌ها به سمت حافظه‌های فلش با ظرفیت‌های بالا جلب شد. اما اکنون که موجودی‌هارددیسک در بازار افزایش یافته و قیمت‌ها نیز تا حدودی افت کرده است، تقاضا برای حافظه‌های فلش تا حدودی نسبت به قبل کاهش یافته است.
به گفته این فعال بازار، در حال حاضر حافظه‌های فلش هشت گیگابایتی بیش ترین سهم تقاضا را در بازار دارند و برندهای کینگ استون، کینگ مکس، اپیسر، ای دیتا، ترانسند و سیلیکون پاور در رده محبوب‌های بازار قرار دارند.
این فعال بازار همچنین می‌افزاید:  عرضه نمونه‌های تقلبی از حافظه‌های فلش با برندهای مطرح طی سال‌های اخیر منجر به کاهش محبوبیت این برندها در بازار شده است. اما برخی همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده‌اند.
همچنین بر اساس اعلام باشگاه فعالان آی سی‌تی که زیر مجموعه شرکت فراسو به گردآوری اطلاعات مشغول است، در بازار حافظه‌های فلش با ظرفیت حافظه هشت گیگابایتی بیشترین سهم فروش را به خود اختصاص داده‌اند. بنا بر گزارش این باشگاه، حافظه‌های فلش هشت گیگابایتی در در هفته سوم دی ماه سهم محبوبیتی در حدود 37.1 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده‌اند. در حالی که سهم محبوبیت کول دیسک‌های هشت گیگابایتی در تیر ماهی که گذشت در حدود 39.2 درصد
بوده است.
پس از نمونه‌های هشت گیگابایتی، چهار گیگابایتی‌ها با کسب سهم محبوبیت 24.6 درصد در رتبه دوم محبوب‌های بازار
 قرار می‌گیرند.
در رتبه سوم محبوب‌های بازار هم نمونه‌های 16 گیگابایتی با کسب سهم محبوبیت 23.8 درصد ایستاده‌اند. سهم محبوبیت حافظه‌های فلش 16 گیگابایتی در تیر ماه گذشته در حدود 22.9 درصد بود.
32 گیگابایتی‌ها هم با کسب سهم محبوبیت 10.8 درصد در رتبه چهارم محبوب‌های بازار حافظه‌های فلش ایستاده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :