آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4236
تاریخ انتشار : 4 دی 1390 9:39
تعداد بازدید : 585

رييس سازمان ثبت احوال:

اطلاعات ثبتي ايرانيان خارج از كشور آنلاین تبادل می شود

رييس سازمان ثبت احوال كشور از انجام هماهنگي هايي با وزارت امور خارجه براي ارایه اطلاعات به روز ايرانيان خارج از كشور از طريق ارتباط برخط با نمايندگي هاي ثبت احوال در خارج كشور خبر داد.

ایسنا- محمدناظمي اردكاني درباره وظايف اين سازمان گفت: سازمان ثبت‌احوال در عرصه سياسي و در حوزه انتخابات، در عرصه اجتماعي و در حوزه هويت‌بخشي به ايرانيان و خدمات شهروندي و در عرصه اقتصادي با انتشار آمارهاي لازم براي اين حوزه نقش دارد.
وي با بيان اينكه سازمان ثبت‌احوال بايد در چشم‌انداز خود يك سازمان يادگيرنده در عرصه فعاليت‌هاي جديد و سازماني اثرگرا باشد، گفت: اين سازمان بايد نقش مهمي در حوزه زيرساخت‌هاي دولت الكترونيكي ايفا كند.
وي ادامه داد: سازمان ثبت‌احوال براي بهبود بخشيدن به فعاليت‌هاي حاكميتي خود پروژه‌هايي در دست اقدام دارد كه از آن نمونه مي‌توان به صدور شناسنامه مكانيزه، برنامه‌ريزي براي صدور كارت هوشمند ملي و آرشيو الكترونيكي اسناد هويتي اشاره كرد.
وي در ادامه با اشاره به ثبت وقايع حياتي چهارگانه از سوي سازمان ثبت‌احوال افزود: سياستگذاري‌هايي در اين حوزه انجام شده تا به پوشش صددرصدي وقايع حياتي در مهلت قانوني برسيم.
به گفته وي، در صورت پوشش صددرصدي وقايع حياتي، پايگاه اطلاعات جمعيتي كشور به روز مي‌شود و در حوزه پرداخت يارانه نقدي و انتخابات مي‌توان از اطلاعات به روز و مطمئن آن استفاده كرد.
رييس سازمان ثبت‌احوال كشور درباره پيگيري صدور شناسنامه مكانيزه با امنيت بالا و غيرقابل جعل بودن افزود: اين اقدام در راستاي اتقان اسناد هويتي با تاكيد مقام معظم رهبري انجام شده است.

تعويض كارت ملي با كارت هوشمند ملي
ناظمي اردكاني همچنين از انجام مطالعات لازم در مورد تعويض كارت ملي موجود با كارت هوشمند ملي خبر داد و گفت: فاز پايلوت اين طرح در آينده‌اي نزديك در استان قم اجرا خواهد شد و پس از كسب نتايج مثبت آن، اجراي اين طرح در سراسر كشور دنبال مي‌شود.

گسترش شبكه استعلام
اردکانی همچنين به گسترش شبكه استعلام سازمان ثبت‌احوال اشاره كرد و گفت: گزارش‌هايي درباره جعل برخي اسناد هويتي وجود دارد كه با گسترش شبكه استعلام مي‌توان موارد جعل را كشف و با آن برخورد كرد.

اجرای طرح آرشيو الكترونيكي اسناد
وي تسهيل خدمت‌رساني به مردم را از ديگر اقداماتي كه ثبت‌احوال دنبال مي‌كند، عنوان كرد و گفت: سازمان ثبت‌احوال جزو دستگاه‌هايي است كه بيشترين مراجعه كننده را دارد اما به خاطر محدوديت‌هايي همواره با ازدحام جمعيت مواجه هستيم و براي جلوگيري از اين موضوع طرح آرشيو الكترونيكي اسناد در دست اجراست.
به گفته وي، آرشيو الكترونيكي اسناد اين امكان را فراهم مي‌كند كه افراد فارغ از زادگاه و محل صدور سند هويتي خود بتوانند در هر نقطه كشور از خدمات ثبت‌احوال برخوردار شوند.
رييس سازمان ثبت احوال همچنين استفاده از ظرفيت‌هاي دفاتر پيشخوان دولت به منظور تسهيل خدمت‌رساني به مردم را از ديگر برنامه‌هاي ثبت‌احوال برشمرد و افزود: اگرچه در اين رابطه محدوديت‌هايي وجود داشت اما عزم جزمي وجود دارد كه بتوان به صورت كامل از اين ظرفيت استفاده كرد.
به گفته ناظمي اردكاني، هم‌اكنون بالغ بر 90 تا 100 دفتر پيشخوان به صورت آزمايشي با سازمان ثبت‌احوال همكاري مي‌كنند كه انتظار مي‌رود در آينده بتوانيم از اين ظرفيت به طور كامل استفاده كنيم.

اصلاح قانون ثبت‌احوال
رييس سازمان ثبت‌احوال كشور همچنين اصلاح قانون ثبت‌احوال را از ديگر برنامه‌هاي اين سازمان دانست كه مطالعات آن در حال انجام است و توضيح داد: با توجه به فراهم شدن زمينه استفاده از فناوري‌هاي نوين در ثبت‌احوال، اين قانون بايد به روز شود.
رييس سازمان ثبت احوال كشور در مورد ارایه خدمت به ايرانيان خارج از كشور نيز گفت: هماهنگي‌هايي با وزارت خارجه انجام و مطالعاتي صورت گرفته تا از طريق آن در آينده بتوانيم اطلاعات نمايندگي‌هاي خارج از كشور را به صورت برخط دريافت و در پايگاه اطلاعات جمعيتي كشور بارگذاري كنيم.
وي به ظرفيت پايگاه اطلاعات جمعيتي كشور اشاره كرد و افزود: تا پايان امسال ظرفيت30 ترابايتي اين پايگاه به 300 ترابايت افزايش خواهد يافت.
به گفته ناظمي اردكاني، پايگاه اطلاعات جمعيتي كشور با يك شبكه مطمئن از 600 نقطه سراسر كشور تغذيه مي‌شود. وي در مورد كاربردهايي كه آمارهاي جمعيتي در سطح خرد و كلان براي توليد اطلاعات در كشور دارد، افزود: پايگاه اطلاعات جمعيتي كشور ظرفيت توليد آمارهاي جمعيتي در ابعاد مختلف را دارند. وي در از انجام مطالعات تطبيقي در زمینه فعاليت‌هاي ثبت‌احوال در ديگر كشورهاي جهان خبرداد و گفت: با انجام اين مطالعات و نيز برگزاري اجلاس سازمان‌هاي ثبت‌احوال كشورهاي عضو اكو زمينه استفاده از تجربيات ديگر كشورها نيز فراهم شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :