آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43189
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1392 11:25
تعداد بازدید : 675

رهگیری آتش نشانان با کفش دیجیتالی

محققان کفش هوشمندی برای آتش نشانان طراحی کرده اند که می تواند به ماموریت ایمن و خارج شدن آنها از ساختمان های پر دود و مشتعل کمک کند.

خبرگزاری مهر- ساختمان‌های آتش گرفته و دودآلود گاهی موجب می‌شود که آتش‌نشان‌ها مسیر خود را گم کنند و به خوبی نتوانند به یاری قربانیان آتش بشتابند. محققان در موسسه فناوری  KTH Royal  در استکهلم، مشکل را با ساخت نوعی کفش برای آتش‌نشانان حل کرده اند که به آنها کمک می‌کند در جاهایی که GPS عمل نمی‌کند، مانند عمق 25 متری زمین، راه خود را بیابند .
این سیستم موقعیت یاب دیجیتالی که توسط "هاندل جان اولوف نیلسون" و "جونی رانتل کوکو" طراحی شد، شامل یک پردازنده و حسگرهایی مانند شتاب سنج و ژیروسکوپ است.
این سیستم در پاشنه چکمه آتش‌نشانان که می‌توانند ضربه و دماهای بسیار بالا را تحمل کند تعبیه می‌شود و وقتی که جی پی اس از کار می‌افتد، وارد عمل می‌شود و داده‌های جمع آوری شده از حسگرها از طریق یک ماژول بی سیم که روی شانه آتش‌نشان قرار داده می‌شود، به فرمانده عملیات منتقل می‌شود. هدف نهایی خلق یک کفی حسگر است که آن قدر نازک باشد که بتوان از آن در کفش‌های معمولی نیز استفاده کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :