آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43195
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1392 11:35
تعداد بازدید : 947

بعد از اتفاق

اینجا سیل هم که نیاید، زلزله هم که نشود، طوفان هم که به سراغ مان نیاید، کم کاری ها و بی توجهی است که هر روز جان ما را به خطر می اندازد و جان عده ای را می گیرد. آب آلوده وارد آب آشامیدنی مردم می شود و هزاران نفر مسموم می شوند (ماجرای آلودگی آب آشامیدنی در شهرک پردیس).

شبنم کهن چی

بعد از این اتفاق، استاندار تهران دستور داد که مدیر آبفای شرق تهران عزل شود. ساختمان‌های شهر آوار می‌شود (ماجرای فرو ریختن ساختمان‌ها شهر به کرات به دلیل ساخت و ساز غیر اصولی) کارگرها می‌میرند و مردم آسیب می‌بیند.
بعد از این اتفاق، اعلام شد پیمانکاران باید آموزش دیده و متخصص باشند. آلودگی هوا هر روز شرایط را بحرانی‌تر می‌کند و هر سال فقط در تهران 3 هزار نفر به خاطر آلودگی هوا می‌میرند و تهران رتبه اول کودکان سرطانی در ایران را دارد.
بعد از این اتفاق، کم کم جلسه‌ها تشکیل می‌شود و تصمیم‌گیری‌ها آرام آرام انجام می‌شود. حالا هم آتش سوزی می‌شود و آدم‌ها در آتش می‌سوزند (ماجرای آتش‌سوزی خیابان جمهوری). بعد از این اتفاق، کمیته تحقیق و بررسی تشکیل می‌شود.
ما آدم‌های بعد از اتفاق هستیم. آن هم نه برای مدت طولانی. همان روز اول ناراحت می‌شویم و فریاد دادخواهی‌مان به آسمان می‌رود. بعد آهسته آهسته سرد می‌شویم و مسوولان هم یک نفر را عزل می‌کنند و همدردی می‌کنند و ماجرا تمام می‌شود تا اتفاق بعد. پیشگیری، اینجا بی معنی است. نظارت و کنترل، برای بعد از اتفاق است.
ظاهرا قرار نیست برای پیشگیری از آتش سوزی‌های بزرگ که خسارت جانی و مالی دارند، مامورانی داشته باشیم که هر ماه واحدهای تولیدی را کنترل کنند و از ایمن بودن‌شان مطمئن شویم. قرار نیست، به صورت مداوم و مستمر، آب آشامیدنی آزمایش شود تا مطمئن شویم سلامت
است.
قرار نیست ناظری برای گودبرداری‌ها و ساخت و سازهای شهری داشته باشیم تا ساختمان‌های شهر با مردم و خانه زندگی‌شان پایین نیاید.
قرار است اتفاق بیفتد و بعد به تنها کارهایی که می‌توان انجام داد قانع شویم: تسلیت، همدردی، عزل. بهتر است مسوولان قبل از اینکه حوادث شهری تبدیل به حوادث جبران ناپذیری شوند، قبل از اتفاق، به فکر اقدامات پیشگیری کننده باشند. این وسط چیزی که از دست می‌رود جان مردم است که دیگر برنمی‌گردد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :