آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4324
تاریخ انتشار : 5 دی 1390 9:28
تعداد بازدید : 430

سلطانخواه خبر داد:

سهم صادرات کشور از صنایع دانش بنیان 20 درصد می شود

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به سهم صادرات کشور از محصولات دانش بنیان گفت: در حال حاضر یک درصد کل صادرات کشور از محصولات دانش بنیان است این در حالی است که در افق 1404 این میزان باید به 20 درصد محصولات کشور برسد.

مهر- نسرین سلطانخواه در اجلاس سراسری کانون‌های هماهنگی دانش و صنعت ارتقای ارتباط میان دانش و صنعت را از اهداف اصلی تشکیل کانون‌های دانش و صنعت نام برد و افزود: حوزه علم و فناوری حوزه بسیار گسترده‌ای است از این رو انتظاری که جامعه و سیاستگذاران کشور از حوزه علم و فناوری دارند حیطه بسیار گسترده‌ای است که شامل بخش‌های تولیدی، اشتغال، اقتصاد و اجتماعی می‌شود.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر تدوین برنامه‌هایی در توسعه زیرساخت‌های علمی کشور اظهار داشت: با تولید دانش بنیان است که می‌توان اشتغال پایدار را برای کشور به ارمغان آورد. همچنین با تکمیل چرخه علم و فناوری در جهت ارتقای کیفیت اقتصاد دانش‌بنیان
اقدام کنیم.
وی با اشاره به رکود اقتصاد جهانی در کشورهای پیشرفته خاطرنشان کرد: از آنجا که کشور با محدودیت و تحریم‌هایی دست به گریبان است، با لطمات زیاد بحران اقتصادی جهانی مواجه نشده است. از این رو کشور می‌تواند با سیاستگذاری مناسب جایگاه مناسبی در نظام اقتصادی جهان داشته باشد.
سلطانخواه با بیان اینکه برای رسیدن به این جایگاه در اقتصاد جهانی مدل جدیدی از توسعه علم و دانش در نظر گرفته شد، خاطرنشان کرد: در این مدل جدید، پیش‌بینی می‌شود کانون‌های دانش و صنعت به عنوان یک واحد فرابخشی در جهت هم افزایی میان دانش و صنعت اقدام کنند.
وی با اشاره به اقدامات این کانون‌ها در زمینه‌های مختلف اظهار داشت: کانون‌های دانش و صنعت در حوزه‌های مختلف کشاورزی، دفاعی، خدماتی و مهندسی فعالیت‌های گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند که مهم‌ترین گام آنها تدوین نقشه راهبردی در حوزه‌های مربوط بوده است.
رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه رشد صنایع دانش بنیان از ماموریت‌های این کانون‌هاست، توضیح داد: طبق برنامه پنجم توسعه تا پایان این برنامه باید سهم صادرات صنایع دانش‌بنیان به 8 درصد برسد. این میزان در برنامه ششم توسعه بالغ بر 15 درصد می‌شود و قرار است تا افق 1404 سهم صنایع دانش بنیان به 20 درصد کل محصولات صادراتی برسد.
سلطانخواه با تاکید بر اینکه در حال حاضر سهم صادرات صنایع دانش‌بنیان یک درصد کل صادرات محصولات کشور است، اضافه کرد: کانون‌های هماهنگی دانش و صنعت به عنوان دیده‌بان‌های کشور هستند که باید روند توسعه علم و فناوری را رصد و در زمان مقتضی بتوانند هشدارهای لازم را به بخش صنعت ارایه دهند.
وی همچنین با اشاره به ارزیابی فعالیت‌های کانون‌های دانش و صنعت گفت: در این راستا منشور پویایی کانون‌های دانش و صنعت تضمین شده است که در این منشور راهکارهای ارزیابی این کانون‌ها مد نظر قرار گرفته که در جلسه بعدازظهر این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین با تاکید بر حمایت از کانون‌های دانش و صنعت توضیح داد: کانون‌هایی که بتوانند طرح‌های کلان را در سطح استان‌ها اجرایی و مشکلات موجود در استان‌ها را رفع کنند مورد حمایت این معاونت قرار خواهند گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :