آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4339
تاریخ انتشار : 5 دی 1390 10:2
تعداد بازدید : 536

کارشناسان مطرح کردند :

خدمات پرداخت الکترونیکی در ایران فاقد استاندارد است

سردرگمی در شناخت کیفیت مناسب و استاندارد خدمات سبب شده تا از همه ظرفیت های بسترهای پرداخت الکترونیکی در کشور استفاده نشود بنابراین به نظر می رسد استانداردسازی خدمات پرداخت الکترونیکی در شرایط فعلی ضروری به نظر می رسد. به گفته کارشناسان علاوه بر استانداردسازی فنی، وجود یک سیستم جامع و متمرکز برای هدایت این کار ضروری است که علاوه بر این بانک مرکزی باید چارچوب هایی را معین و در این زمینه تکالیف مشخص تری ابلاغ کند.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی- مدیرعامل شرکت فناوران انیاک بحث استانداردسازی خدمات پرداخت الکترونیکی را از چند وجه قابل بررسی دانست و افزود: یک وجه مهم در حوزه استاندارد تبادل دیتا و ایجاد امنیت‌های لازم است که در این زمینه‌ها وظایف کاملا مشخصی وجود دارد  موسساتی در دنیا هستند که این استانداردها را تدوین و به بانک‌های مرکزی اعلام می‌کنند و بانک‌های مرکزی در هر کشوری این استانداردها را به بانک‌ها و شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی ابلاغ می‌کنند.
ناصر حجازیان با اشاره به حوزه کیفیت خدمات و با تاکید بر اینکه کار چندان مشخصی در کشور ما در این حوزه صورت نگرفته است، عنوان کرد: به طور مثال اگر فردی تراکنشی انجام داد و در این تراکنش مشکل ایجاد شد هیچ استاندارد مشخصی برای اینکه بانک‌ها و یا شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در یک بازه زمانی مشخص رفع مغایرت انجام دهند وجود ندارد و مسلما این امر سبب سردرگمی خواهد شد.وی افزود: همچنین در مورد مسایل کیفی دیگری مانند خرابی اگر با callcenter تماس گرفته شود باید در یک دوره زمانی مشخص رسیدگی شود این در حالی است که در ایران مرجع مشخصی برای رسیدگی در این زمینه‌ها وجود ندارد.مدیرعامل شرکت فناوران انیاک معتقد است که هنوز نتوانستیم برای دفاع از حقوق مشتری مرجع مشخصی را شکل دهیم  در حالی که  استانداردسازی خدمات یک وجه مهم از مشتری مداری محسوب می‌شود.
وی به عوامل موثر دیگر در راه هموارسازی استانداردسازی خدمات پرداخت الکترونیکی اشاره و خاطر نشان کرد: بانک مرکزی باید در این زمینه چارچوب‌هایی را مشخص کند و برای مشکلات عمده‌ای که برای پذیرندگان و یا دارندگان کارت ایجاد می‌شود تکالیف مشخص‌تری ابلاغ کند.
حجازیان تاکید کرد: در ایران مجموعه مشخصی که استانداردسازی را پیگیری کند و برای مسایل تعیین تکلیف کند وجود ندارد. 
وی افزود: در حال حاضر شرکت‌های PSP عملا با واحد مغایرت بانک‌های مختلف در ارتباط هستند که بیشتر بر اساس ارتباطات شخصی عوامل است و یک چارچوب مشخصی که بانک‌ها را موظف به پاسخگویی با واحد مغایرت کند وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت فناوران انیاک با بیان اینکه در طرح جدید در قالب شاپرک این مسایل بهبود خواهد یافت، اظهار داشت: بنابراین یکی از انگیزه‌های بانک مرکزی می‌تواند در این حوزه باشد و استانداردسازی خدمات را به شکل متمرکزی راهبری کند.
وی درباره اینکه تشکل صنفی شرکت‌های PSP تا چه اندازه می‌توانند در خصوص استانداردسازی خدمات راه را هموار سازند، اظهار داشت: تا زمانی که شرکت‌های PSP استقلال لازم را نداشته باشند عملا نمی‌توانند در تشکل یا نهاد صنفی خود الزاماتی را برای بانک‌ها داشته باشند و در مورد مشکلاتی مثل مغابرت‌ها و یا غیره خود بانک‌ها باید برای واحدهای مالی پروسه‌هایی تعریف کنند و پاسخگوی مسایل باشند.
توجه به تجارب کشورهای دیگر
مدیرعامل شرکت ایران کیش نیز در خصوص استانداردسازی خدمات پرداخت گفت: با توجه به وجود چندین پایانه فروش در یک فروشگاه و وجود برندهای متعدد پایانه‌های فروش در فروشگاه‌های مختلف کشور، پذیرندگان و دارندگان کارت با سردرگرمی در نحوه استفاده از این ابزارها (کار با منوها و کلیدها)، برقراری ارتباط و نحوه درخواست خدمات پشتیبانی مواجه هستند.
مجید میرکبیری در مورد راه حل برون رفت از این وضعیت با توجه به تجارب کشورهای دیگر به استانداردسازی منوها و پیام‌های درج شده در صفحه نمایش پایانه‌های فروشگاهی و رسیدهای تراکنش اشاره کرد و افزود: هم اکنون و به طور تقریبی این استانداردها در خودپردازهای بانک‌های کشور رعایت شده و کاربر با منوها و ترتیب قرارگیری مشابه خدمات مختلف مواجه می‌شود که این امر ضمن بالابردن سرعت استفاده از خدمات به واسطه تجارب قبلی مشتری در کار با سایر خودپرداز‌ها و صرفه‌جویی در وقت وی، امکان بروز خطا را کاهش و کیفیت تجربه مشتریان در استفاده از خدمت پرداخت را افزایش می‌دهد.
وی در ادامه به استانداردسازی نحوه درخواست خدمات پشتیبانی POSها اشاره کرد وگفت: شماره‌های متعدد مراکز تماس، عدم الصاق برخی از شماره‌های تماس، ظرفیت محدود مراکز تماس و عدم امکان اتصال فوری مشتری به اپراتورهای مربوطه تنها بخشی از مشکلات موجود در پرداخت الکترونیکی است که به طور تقریبی در مراکز تماس همه فعالان در شبکه پرداخت کشور عمومیت دارد. در این راستا استانداردسازی خدمات عمومی و مشترک، فصل مشترک نیازهای تمامی شرکت‌های PSP و بانک‌های فعال در این عرصه است.
به گفته وی، مطابق بررسی‌های انجام شده، سه خدمت، درخواست رول کاغذ از سوی پذیرنده، اعلام مغایرت در واریز وجوه به حساب پذیرنده و اعلام تغییر اطلاعات پستی و یا صنفی پذیرنده از موارد عمده لزوم تماس پذیرندگان با ارایه‌دهندگان خدمات پرداخت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :