آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4355
تاریخ انتشار : 6 دی 1390 9:2
تعداد بازدید : 591

معاون حقوقي سازمان بورس هشدار داد:

نوسان نرخ ارز و بیم فعالیت دوباره فارکس

معاون حقوقي سازمان بورس با اشاره به آخرين وضعيت شركت هاي فعال در فاركس و كنترل شدن فعاليت اين شركت ها گفت: با نوسان نرخ ارز امكان فعاليت مجدد اين شركت ها وجود دارد و افراد بايد مراقب باشند كه در دام تبليغات این شركت ها نيفتند.

ایسنا- معاون حقوقي سازمان بورس به آخرين وضعيت شركت‌هاي فعال در فاركس پرداخت و گفت: فعاليت‌هاي فاركس در ايران كنترل شده است و شركت‌ها بزرگي كه اطلاعات خود را در اختيار سازمان بورس گذاشتند به سمت فعاليت مشروع در بازار سرمايه هدايت شدند و پرونده برخي شركت‌هاي زيان‌ده به مجتمع جرايم رایانه‌اي ارجاع شده است.
حسين فهيمي افزود: برخي از اين پرونده‌ها حل و فصل شد به طوري كه همكاران سازمان با شركت‌ها و افراد شاكي تماس گرفتند و شركت‌ها به درخواست مشتريان تمكين كرده و جبران خسارت كردند و جلب رضايت مشتريان حاصل شد.  وی با بيان اينكه برخي شركت‌ها نيز تعطيل شدند، عنوان كرد: هنوز قابليت‌هاي ارجاع پرونده وجود دارد و زيان‌ديدگان مي‌توانند با مراجعه به سازمان بورس شكايت خود را مطرح كنند.
به گفته معاون حقوقي سازمان بورس، در حال حاضر فعاليت‌هاي معروف به فعاليت‌هاي فاركسي كنترل شده است و تهديدي عليه سرمايه‌گذاران در كشور وجود ندارد ولي افراد بايد مراقب باشند كه در دام تبليغات مجدد شركت‌هاي فاركس و فعاليت‌هاي آنها نيفتند.
وي با بيان اينكه تمام سرمايه گذاري‌هاي نامشروع كنترل شده است، يادآور شد: شركت‌هاي بزرگ و مطرح كه به سمت فعاليت در بازار سرمايه راهنمايي شدند، تغيير فعاليت دادند و در حوزه‌هاي مختلف آموزشي، ارایه خدمات آنلاين، مشاركت در شركت‌هاي كارگزاري و اوراق مشتقه سكه و ارز فعاليت مي‌كنند.
عضو هيات مديره سازمان بورس با بيان اينكه شركت‌هاي فاركس در زمينه مشتقات و ابزارهاي مالي مبتني بر دلار و ارزهاي خارجي فعاليت مي‌كردند و در بازار نقدي ارز فعاليتي نداشتند، اظهار داشت: شركت‌هاي معروف به فاركس در زمينه مشتقات ارزهاي دنيا از قبيل آپشن و فيوچرز ارزها كه مواضع شرعي آن‌ها زير سوال بود و 95 درصد آنها منتهي به ضرر سرمايه‌گذاران مي‌شد، فعاليت مي‌كردند كه فعاليت اين گونه شركت‌ها جمع‌آوري شد.
به گفته فهيمي، اين گونه شركت‌ها در هر زماني تحت تاثير نوسانات ارز اعم از افزايش يا كاهش قيمت ارز ممكن است دوباره وارد عرصه فعاليت شوند و سرمايه‌هاي افراد را به اين سمت هدايت كنند. با اين حال در شرايط فعلي با توجه به اينكه تمركز عمده افراد روي بازار نقدي است احتمال آن اندك است ولي ممكن است درميان مدت تحت تاثير نوسانات ارز خود را نشان دهند بنابراين ممكن است اين نوسانات تهديدي براي مردم باشند و مردم و رسانه‌ها بايد هوشيار باشند.
معاون حقوقي سازمان بورس در مورد ميزان خسارت وارده به افراد گفت: بعد از راه‌اندازي امكان شكايت از طريق سايت سازمان بورس وبه صورت غير حضوري حجم شكايات وارده بسيار كمتر از حد مورد انتظار بود كه بررسي‌ها نشان مي‌دهد بسياري از زيان‌ديدگان از ترس به خطر افتادن آبرو يا سرمايه‌گذاري‌هاي خانوادگي و رفاقتي از طرح شكايت صرف‌نظر كردند لذا با توجه به اينكه زيان ديدگان اقدام به طرح شكايت نكردند برآورد دقيقي از ميزان خسارت وارده نمي‌توان ارایه داد.

تشکیل کارگروه ویژه بررسی بازار ارز در مجلس و دولت
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه فروش دولتی سکه طلا و ارز اثری در بهبود وضعیت فعلی بازار ندارد، گفت: برای بررسی این موضوع کارگروهی در دولت و مجلس این هفته تشکیل خواهد شد. ارسلان فتحی‌پور با بیان اینکه اقدام اخیر بانک مرکزی تاثیر مثبتی در کاهش قیمت و آرامش بازار ندارد، خاطر نشان کرد: این کار تنها پول کلانی را نصیب واسطه‌ها و دلالان خواهد کرد.  رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید تکلیف این موضوع مشخص و روشن شود تا تولید کشور تحت‌تاثیر آن با ورشکستگی و ضرر مواجه نشوند زیرا روش فعلی چاره‌ساز نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :