آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4358
تاریخ انتشار : 6 دی 1390 9:15
تعداد بازدید : 815

رييس سازمان پدافند غيرعامل:

هر نوع تهديد سایبری را متناسب با آن پاسخ می گوییم

رييس سازمان پدافند غيرعامل جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد، حمله سایبری به زیرساخت ها مانند تجاوز به خاک یک کشور است که متناسب با آن تهدید پاسخ خواهیم داد.

غلامرضا جلالي در گفت و گوی اختصاصی با شبکه خبری العالم، در پاسخ به سوالی درباره ابلاغ راهبرد دفاع سايبري از سوي رييس جمهوري آمريكا گفت: مفهوم اين امر آن است كه هرگونه حمله به زيرساخت‌هاي مهم آمريكا حمله نظامي تلقي شده و به آن پاسخ متناسب داده مي‌شود که طبيعتا همين موضوع هم مي‌تواند درباره ایران كه يك كشور مقتدر و مستقل و قدرت منطقه‌اي در زمينه دفاع سایبری است، شكل بگيرد.
جلالی با بیان اینکه شكل تهديد در حوزه سایبری تغيير كرده است، گفت: وقتي كه با يك حمله سايبري، زيرساخت متوقف يا تخريب و يا دچار آتش‌سوزي يا انفجار می‌شود، دیگر تفاوتی بين عامل آن كه يك ويروس يا يك سلاح سايبري، يا يك بمب باشد وجود ندارد.جلالی تاکید کرد: اين امر تجاوز به خاك يك كشور است و ما هم نسبت به اين موضوع حساس هستيم و به هر نوع تهديدي در اين زمینه متناسب با آن تهديد پاسخ خواهيم گفت.
صورت جدید تهدیدها در دنیا
جلالی افزود: پدافند غيرعامل تقابل جدي با تهديدهاست و ما تلاش كرديم ابتدا تهديدهاي امروزي را بشناسيم.
جلالی تاکید کرد: تهديدها امروزه نسبت به گذشته كاملا متفاوت و نيازمند نگاهي تخصصي است؛ زيرا مبانی تهديدهای امروزی به نوعي دانش و فناوري است و مي‌تواند در كنار خود هم فرصت توليد كند و هم تهديد.وی گفت: توسعه فناوري‌ها باعث شده است شكل‌هاي جديدي از تهديد به وجود بيايد.
طرح‌ریزی مدل دفاع بومی، مطابق با نیازهای کشور
جلالی با تاکید بر ضرورت شناخت کامل تهديدها و ایجاد دفاعی برتر در برابر آنها گفت: از آنجا كه ما نيازمند نوعي دفاع بومي و مستقل از دفاع غيرعامل هستيم، مدل دفاعي ديگري را طراحي كرديم كه خاص خودمان است و با نيازهاي كشور تطابق دارد.
حوزه‌های پدافند غیرعامل
جلالی با اشاره به تقسیم بندی سرمايه‌هاي كشور به چهار دسته در حوزه پدافند غیرعامل تاکید کرد: حوزه نخست سرمايه‌هاي فيزيكي و زير ساختي مانند ساختمان‌هاست كه تا اندازه زيادي پايداري كشور به پايداري آنها بستگي دارد.
جلالی حوزه دوم را سرمايه‌هاي انساني برشمرد و گفت: همه كشورهاي دنيا حفاظت از جان مردم را به عنوان منافع ملي و حياتي دنبال مي‌كنند.وی سرمايه‌هاي سايبري را حوزه سوم سرمایه عنوان کرد و افزود: تهدید‌ها در این حوزه در فضاي مجازي شكل مي‌گيرد. این تهدیدها در كشورهاي مختلف متفاوت است، كشور ما از آن كشورهايي است كه در اين زمينه بر توسعه اين فناوري تاكيد شده است.
جلالی گفت: بخش چهارم كه هنوز به آن زياد پرداخته نشده، سرمايه‌هاي معنوي و ملي كشور است كه در قالب غرور و دفاع از ارزش‌هاي ملي و معنوي قرار دارد.
افزایش تهدیدها با رشد فناوری
جلالی افزود: در حوزه تهديدها در فضاي مجازي شاهد آن هستيم كه هرچه فناوري‌ها رشد مي‌كند و قابليت‌ها و فرصت‌هاي خوبي را براي مردم تامين مي‌كند، به همان اندازه تهديدهايي را براي مردم توليد مي‌كند.
رييس سازمان پدافند غيرعامل گفت: 22 كشور امروز ساختارهايي را به عنوان دفاع سايبري تشكيل داده‌اند و خوشبختانه ایران هم توانست براي اولين بار سياست‌هاي كلي نظام را در حوزه دفاع سايبري تهيه كند و این سیاست‌ها در مجمع تشخیص مصلحت به اجماع رسید و در اسفند 89 از سوي رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد.
تشکیل قرارگاه سایبری در کشور
جلالی گفت: از مهر امسال قرارگاه سايبري كشور براي دفاع در برابر تهديدها تشكيل شد و اقدامات بسيار خوبي در این زمینه صورت گرفت.
سلاح سایبری تهدیدی علیه بشریت
جلالی درباره تهديدهاي آمريكا و اسرایيل علیه برنامه هسته‌ای ایران و تدابیری که در حوزه پدافند غیرعامل برای مقابله با این تهدیدها اندیشده شده است، گفت: در سال گذشته به دست آمريكايي‌ها و اسرایيلي‌ها در بستر  نرم افزار سيستم عامل ويندوز و نرم افزار زيمنس آلمان، سلاح جديدي به عنوان استاكس نت توليد شد كه در بسياري از كشورها توسعه پيدا كرد.
جلالی با بیان اینکه تهديدهای آمریکا و رژیم صهیونیستی به كشور ما خلاصه نمی‌شود، تاکید کرد: اين سلاح عليه بشريت است و نه عليه يك كشور. اگر ويروسي قادر باشد كه در تاسيسات هسته‌اي يك كشور وارد شود و بتواند تخريب و آتش‌سوزي در زيرساخت ايجاد كند، خطرات آن براي همه بشريت است و آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها كه خودشان با صراحت اعلام می‌کنند پشت سر اين ويروس هستند، بايد شرم كنند.
نیروی انسانی بهترین سرمایه در دفاع سایبری
جلالی گفت: ما ظرفيت‌ها و نقاط قوتی در حوزه دفاع سايبري داريم كه آن داشتن نيروي انساني جوان، مبتكر و متخصص است كه بهترين سرمايه كشور ماست.
جلالی افزود: نيروهاي ما در نقاط مختلف دنيا و داخل كشور فعاليت مي‌كنند.
مدیریت و کنترل خطرناک‌ترین پدیده سایبری
جلالی با اشاره به کنترل و مدیریت ویروس استاکس نت به عنوان خطرناك‌ترين پديده سايبري، از طریق بخشي از استعدادهاي سازماندهي نشده، گفت: اين بخشي از قدرت اوليه ما بود؛ ما امروز شاهد بروز ويروسي به نام “دوكو” هستيم كه يك ساعت پس از انتشار خبر توليد اين ويروس از سوي شركت سيمانتك، توانستیم كنترل كننده آن را بشناسيم و آن را كاملا كنترل و مديريت كنيم.
تولید سخت‌افزار و نرم‌افزارهای امنیتی دفاعی داخلی
جلالی افزود: امروزه با تشكيل قرارگاه دفاعي سايبري كشور بنا داريم از ظرفيت‌هاي دانشي كشورمان، صنعت فناوري اطلاعات نرم افزارها و سخت افزارهاي امنيتي دفاعي توليد داخلي داشته باشيم، زيرا تهديدها در فضاي سايبري، تهديدهاي فراگيري است و ما نمي‌توانيم به نرم افزارهايي كه در آن حفره‌هاي امنيتي پيش بيني شده وجود دارد اعتماد كنيم.
رييس سازمان پدافند غيرعامل با بیان اینکه مي‌توانيم به راحتي كمربند امنيتي و سپر دفاعي مستحكمي را در حوزه فضای سایبری داشته باشيم، تاکید کرد: اگر بتوانيم 50 درصد از ظرفيت نيروهاي انساني خودمان را به كار بگيريم، حتما نگراني جدي در اين زمينه نخواهيم داشت.
امکان لطمه استاکس نت به سیستم تهاجم کننده
جلالی با بیان اینکه مسایل مطرح شده درباره صدمه‌های “استاكس نت” و “دوكو” تنها ادعاهاي دشمنان‌مان است، گفت: ما آزمايشگاه تخصصي و آناليز و تجزيه و تحليل ويروس را راه‌اندازي كرديم و هنگام گزارش چنين ويروس‌هايي آنها را در آن فضا مورد تحقيق و کدگشايي قرار داده و مطالعه فني و دقيقي را روي ويروس‌ها انجام مي‌دهيم.
جلالی افزود: همه اين اقدامات در حوزه استاكس نت انجام شده، به صورتي كه آن ويروس مي‌تواند عليه خود سيستم تهاجم كننده اقدام كند كه مي‌تواند لطمه‌هايي را براي آنها داشته باشد.
مدیریت و کنترل کامل استاکس نت
جلالی ادامه داد: ما ويروس استاكس نت را كاملا كنترل و مديريت كرديم و هيچ احساس نگراني نسبت به آن نداريم.
ویروس دوکو وارد حوزه‌های هسته‌ای نشده
جلالی درباره ویروس دوکو گفت: ويروس دوكو نوعي ويروس نفوذ كننده و جاسوس است و ورود اين ويروس به حوزه‌هاي هسته‌اي گزارش نشده و خوشبختانه قاطعانه مي‌توان گفت چنين اتفاقي نيفتاده است.جلالی با اشاره به ظرفیت دفاعی جامع کشور در فضای سایبری گفت: ما شايد دراين حوزه نسبت به دنيا مقداري عقب باشيم، ولي ظرفيت‌هاي دفاعي بسيار جامعي را در اين حوزه دنبال كنيم.
وی افزود: بازرسان آژانس در تاسيسات ما حضور دارند و حتي مي‌توان به گزارش‌هاي آنها كه گفته‌اند هيچ نوع ويروسي در اين تاسيسات وجود ندارد استناد كرد.
تهدید سایبری، سلاح دو طرفه
جلالی تاکید کرد: تهديد سايبري سلاحي دو طرفه است؛ وقتي مرزهايي براي فضاي سايبري تعيين نشده، اگر كساني به خودشان اجازه دهند به زيرساخت‌هاي كشوري ديگر حمله كنند، طبيعتا اين تهديد در آينده امكان دارد عليه خود آنها نيز به كار برود.
آمریکا آسیب‌پذیرترین کشور در فضای سایبری
جلالی افزود: كشورهاي تهديد كننده بايد توجه كنند كه ظرفيت‌ها و دانش سايبري محدود نيست و طبق اذعان فرماندهي سايبري آمريكا، اين كشور آسيب‌پذيرترين كشور در دنيا در اين حوزه است.
جلالی گفت: كشوري كه خودش آسيب‌پذير است نبايد با كشورهاي ديگر كه ظرفيت‌هاي خوبي  در اين زمينه دارند، وارد جنگ شود.
وی درباره انتقال 90 درصد از‌هاستينگ سايت‌هاي دولتي از كانادا و آمريكاي شمالي به داخل كشور گفت: يكي از اقدامات حفاظتی، انتقال ‌هاستينگ و يا ميزباني مركز داده‌ها از خارج به داخل است كه در ابتداي كار ظرفيت لازم وجود نداشت ولي امروزه بخش زيادي از ميزباني داده‌ها به داخل كشور منتقل شده است كه مي‌تواند امنيت ما را در حفظ داده‌ها افزايش دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :