آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43696
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1392 11:15
تعداد بازدید : 841

تزریق 5000 میلیارد تومانی به اینترنت کشور

نرم افزارهای ارتباطی موسوم به OTT به کاربران تلفن همراه این امکان را می دهد که با اتصال به اینترنت امکان تبادل متن، صوت، عکس و فیلم داشته باشند. به عبارت دیگر حتی با سیمکارت مجازی می توان با یک گوشی تمام خدماتی که یک اپراتور مخابراتی به کاربر را می دهد یکجا و به رایگان داشت.

فرشید رضایی

این موضوع بی‌تردید موجب کاهش درآمد شرکت‌های مخابراتی شده و می‌شود. کما اینکه آمار نشان می‌دهد رشد بی‌سابقه این نرم‌افزارهای رایگان بین سال‌های 2017 تا 2020 تاثیرات واقعی خود را در دنیا نشان می‌دهد. البته اپراتورهای بزرگ دنیا پیش‌بینی چنین روزهایی را می‌کردند و به همین جهت با انواع پیشنهادات تشویقی و حرکت به سمت بسترهای اینترنتی سعی در حفظ جایگاه و کاربران خود دارند.
در کشور ما نیز این زنگ خطر برای اپراتورها رسما به صدا درآمده است. برای نمونه مدیر عامل شرکت مخابرات رسما اعلام کرد: در این زمینه شاید شاهد افت درآمد مخابرات از محل مکالمه و سرویس‌های متنی مانند پیامک باشیم اما از طرفی سرویس‌های مبتنی بر پهنای باند اینترنت توسعه می‌یابد و کاربران از اینترنت استفاده می‌کنند که براین اساس توسعه پهنای باند می‌تواند هم به نفع کاربر و هم مخابرات باشد.
اما اوج درک خطر از سوی شرکت‌های مخابراتی جاییست که متوجه ارقام سرمایه‌گذاری برای تداوم حضور در دنیای آینده می‌شویم. در این رابطه مخابرات تنها برای دو سال آینده 5 هزار میلیارد تومان کنار گذاشته است. این رقم سه هزار میلیارد تومان کمتر از ارزش قیمت خرید مخابرات در زمان خصوصی سازی است. پورنجبر با بیان اینکه مخابرات طی دو سال آینده سرمایه گذاری 5 هزار میلیارد تومانی برای نوسازی شبکه خواهد داشت تصریح کرد: قرار است شبکه مخابراتی کشور به سمت IP حرکت کند و کل شبکه مخابرات بر بستر IP تجهیز شود که با این تغییر حرکت به سمت سرویس‌های دیتا که جایگزین سرویس متنی و صوتی شود صورت می‌گیرد.
به عبارت دیگر سال آینده 2500 میلیارد تومان پول به بسترهای اینترنتی کشور تزریق شده و سال 94 هم معادل همین رقم سرمایه‌گذاری در این عرصه را شاهد خواهیم بود.
این رقم معادل میزان بودجه تخصیص داده شده به کل زیرساخت‌های کشور در سال آینده است. به عبارت دیگر وزارت ارتباطات کشور سال آینده 2500 میلیارد تومان بودجه برای زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی کشور در دست دارد.از این رو در دو سال آینده باید شاهد تحولات زیادی در بستر اپراتورهای کشور برای حفظ سهم از بازار و تداوم حضور در عرصه ارتباطات کشور باشیم.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :