آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43726
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1392 12:0
تعداد بازدید : 1055

برای بهبود بخشیدن به تحلیل داده‌ها

گوگل «دیپ مایند» را خرید

گوگل چند وقتی است که با ولع، به خرید شرکت های مختلف می پردازد و از آنجاکه گستره فعالیت این شرکت توسعه بسیاری یافته، هر کدام از این شرکت ها در زمینه خاصی فعالیت می کنند. غول اینترنتی در آخرین اقدام خود نیز یک شرکت فعال در زمینه هوش مصنوعی را به قیمت صدها میلیون دلار خریداری کرده تا دریای داده های خود را بهتر از قبل آنالیز کند.

فناوران- گوگل حدود دو هفته پس از خرید یکی از تولیدکنندگان ترموستات شوفاژ و تشخیص دهنده دود، برای خرید شرکت بریتانیایی دیپ‌مایند (DeepMind) وارد عمل شده است. دیپ‌مایند در عرصه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند و از جمله در طراحی سرویس Google Now  با گوگل همکاری کرده است. این سرویس از جهاتی شبیه به نرم‌افزار سیری در دستگاه‌های اپل عمل می‌کند و در واقع یک دستیار شخصی کاربر است و دستورات شفاهی او را اجرا می‌کند و به ‌عنوان مثال کاربر را از قرارهای ملاقات، مسیر حرکت به سوی محل قرار یا برنامه‌های سینماهای اطراف با خبر می‌سازد. همانطور که پیداست در این سرویس باید حجم بزرگی از اطلاعات (برنامه هفتگی، اوقات فراغت، دیدنی‌های اطراف، نقشه محیط، برنامه فرودگاه‌ها و راه‌آهن) طبقه‌بندی و تجزیه و تحلیل شوند. کارشناسان از مدت‌ها پیش می‌گفتند که گوگل برای تحلیل بهتر داده‌های پرحجم می‌تواند از امکانات عرصه هوش مصنوعی استفاده کند. بهای خرید دیپ‌مایند به‌طور رسمی‌اعلام نشده اما منابع مختلف نوشته‌اند که گوگل برای این معامله بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است. از قرار معلوم فیس‌بوک نیز در هفته‌های پایانی سال ۲۰۱۳ مشغول مذاکرات جدی برای خرید دیپ‌مایند بوده است. اما مشخص نیست چرا این گفت‌وگوها ادامه پیدا نکرده است. برخی منابع می‌گویند که دلیل این کار آن است که گوگل مبلغ بیشتری به دیپ‌مایند پیشنهاد کرده است.
همزمان گزارش شده که گوگل یک شورای اخلاق تشکیل می‌دهد تا از امکانات دیپ‌مایند سوء استفاده نشود. این خبر را پایگاه اینترنتی theinformation به نقل از منابع نزدیک به دست‌اندرکاران تشکیل شورا منتشر کرده است. این دومین خرید بزرگ گوگل در دو هفته اخیر است. این شرکت اینترنتی چندی پیش شرکت آمریکایی Nest را به مبلغ 3/ 2 میلیارد دلار خرید. نست آشکارساز دود (اطفای حریق) و ترموستات شوفاژ تولید می‌کند. تجهیزات ساخت این شرکت قابل اتصال به اینترنت هستند. گوگل به این ترتیب به عادات زندگی و کاری میلیون‌ها کاربر خانگی و تجاری دست خواهد یافت، حتی اگر این افراد از کامپیوتر یا موبایل خود استفاده نکنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :