آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43885
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1392 10:18
تعداد بازدید : 970

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت تشریح کرد:

روش جدید برای ارزان کردن اینترنت

مخابرات تاکنون 50 میلیارد تومان از بدهی خود را به دولت پرداخت کرده بود، اکنون 170 میلیارد از مجموع 220 میلیارد بدهی را پذیرفته و پس از ارائه یک چک 70 میلیاردی، وزارت ارتباطات بار دیگر فروش پهنای باند به مخابرات را از سر گرفت.

خبرگزاری فارس -  محمود خسروی  مدیر عامل شرکت زیر ساخت اظهار داشت: توافق اولیه‌ای بین شرکت زیرساخت با شرکت مخابرات حاصل شده و مخابرات 170 میلیارد تومان از مجموع 220 میلیارد تومان بدهی به دولت را پذیرفته است. معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پس از این توافق اولیه، با توجه به اینکه مشتریان شرکت مخابرات تحت فشار بودند، شرکت زیرساخت فروش پهنای باند به مخابرات را بار دیگر آغاز کرده است. وی ادامه داد: به این ترتیب هم‌اکنون تمام پهنای باند مورد تقاضای مخابرات که برای آن قرارداده بسته بودند، به آنها واگذار شده است. خسروی تصریح کرد: حجم پهنای باند جدید واگذار شده به مخابرات 80 لینک STM1 است که این میزان واگذاری با توجه به افزایش اخیر 40 گیگی ظرفیت اینترنت کشور انجام شده است. از مبلغ 170 میلیارد تومان بدهی که مورد پذیرش مخابرات قرار گرفته، 50 میلیارد تومان پرداخت شده است، 70 میلیارد تومان چک پرداخت شده و 50 میلیارد تومان نیز باقی مانده است.از سوی دیگر، مدیر عامل شرکت زیرساخت گفت: همکاری جدیدی بین دولت و بخش خصوصی شکل گرفته که در آن سایت‌های پر محتوا و پربازدید مانند آپارات که قبلا ترافیک آنها به خارج کشور می‌رفت، اکنون در ایران میزبانی می‌شود.
به گزارش فناوران، یکی از رو ش‌هایی که پیشتر برای کاهش بهای اینترنت پیشنهاد شده بود تفکیک قیمت پهنای باد داخلی با میزان مصرف پهنای باند خارجی بود. موضوعی که از سال‌ها پیش در دست بررسی بود و شاید به عنوان یکی از شاکله‌های اینترنت ملی یا همان شبکه ملی اطلاعات مطرح شده بود. مسولان دولتی همواره سعی می‌کردن صاحبان محتوای فارسی را تشویق کنند تا محتوای سایت‌های خود را روی سرویس‌های داخلی میزبانی کنند تا به این ترتیب کاربران ایرانی مجبور نباشند برای دسترسی به این محتوا از پهنای باند بین الملل استفاده کنند.
این فرایند نه تنها قیمت نهایی برای مصرف کنندگان را کاهش می‌داد بلکه سرعت دسترسی به اطلاعات داخلی را نیز چندین برابر بالا می‌برد. به این ترتیب بخشی از مشکلات سرعت اینترنت نیز مرتفع می‌شد.
محمود خسروی اما اکنون به خبرگزاری فارس گفته است که  در حال حاضر با همکاری بخش خصوصی بخشی از ترافیک‌هایی که از ایران به سمت خارج کشور می‌رود را در داخل‌هاست (میزبانی) می‌کنیم. مدیر عامل شرک ارتباطات زیرساخت ادامه داد: پس از آن ترافیک را از طریق IXP (مراکز تبادل ترافیک داخلی) به سایر مصرف کنندگان واگذار می‌کنیم.
وی توضیح داد: برای مثال سایت آپارات در ایران‌هاست شده و سپس ترافیک آن در سطح شبکه توزیع شده است. خسروی تصریح کرد: این روش سبب کاهش قیمت اینترنت می‌شود؛ هم اکنون از این روش 25 گیگ پهنای باند داخلی از مجموع ترافیکی که دو شرکت خصوصی آسیاتک و شاتل در سرورهای داخلی‌هاست کرده اند، ایجاد شده است. خسروی خاطر نشان کرد: چارچوب‌های مالی این همکاری دولت با بخش خصوصی در حال تهیه است؛ اما فعلا این ترافیک داخلی با یک چهارم قیمت اینترنت به این شرکت‌ها فروخته می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :