آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43904
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1392 11:24
تعداد بازدید : 871

درباره عمر مفید لپ‌تاپ و راهکارهای طولانی کردن آن

عمر لپ تاپ تان مستدام

کاربران نوت بوک،حتی افرادی که مدت هاست کاربر این کالا هستند، همواره از خود می پرسند که عمر مفید لپ تاپ مورد استفاده شان چقدر است؛ سوالی که پاسخ های گوناگون به آن از جانب کارشناسان و فعالان شرکتی و فروشگاهی، موجب سردرگمی کاربران شده و آنها را دچار این تصور اشتباه کرده است که تا هر زمانی دستگاه شان از عهده انجام وظایف خود برآید، می توان بر آنها برای انجام امور مختلف تکیه کرد. حتی گروهی از کاربران لپ تاپ با توجه به رشد قیمت ها طی سال های اخیر، به تعمیر یا ارتقای برخی از لپ تاپ ها که عمر آنها به پایان رسیده است روی آورده و گروهی نیز پا فراتر نهاده و برای پرداخت هزینه کمتر، زیر بار خرید نمونه های کارکرده ای می روند که واقعا خرید آنها توجیه اقتصادی ندارد.به گفته کارشناسان توجه به عمر مفید لپ تاپ موجب می شود که کاربر درگیر دردسرهای تعمیر و تامین قطعه نشود. پس به این موضوع توجه کنید و با مطالعه گزارش پیش رو، حساب عمر لپ تاپ خود را داشته باشید.

مریم عسگری

  عمر مفید لپ‌تاپ چقدر است؟
طول عمر یک دستگاه تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون نحوه استفاده، ورود فناوری‌های نوین و مدل‌های مبتنی بر تکنولوژی‌های جدید و عوامل دیگری از این دست، متفاوت است. اما در کل، کارشناسان طول عمر لپ‌تاپ‌ها را در حدود سه سال تخمین می‌زنند.
 البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که شرکت‌های سازنده، هر کدام بنا بر حساسیتی که روی برند شان دارند، طول عمر لپ‌تاپ‌های‌شان را بالاتر از سایر برندها اعلام می‌کنند.
اکثر کارشناسان می‌گویند که ممکن است خرابی یک قطعه در نگاه اول به معنی پایان یافتن عمر یک لپ‌تاپ نباشد. ولی پیدا نشدن قطعه در بازار، به دلیل عرضه مدل‌های جدید که بر تکنولوژی‌های نوین مبتنی هستند، خط قرمزی روی ادامه حیات لپ‌تاپ می‌کشند.
 این درحالی است که گروهی از کارشناسان عمر مفید لپ‌تاپ را بر مبنای ورود تکنولوژی و محصولات جدید می‌سنجند و می‌گویند که عمر مفید لپ‌تاپ با توجه به سرعت ورود تکنولوژی‌های جدید در حدود سه تا نهایتا 5 ماه است.
محمد صالحی‌زاده، یکی از فعالان بازار نوت‌بوک‌در این باره می‌گوید: اگر چه طول عمر مفید دستگاه از جانب کارشناسان در حدود 3 سال اعلام شده است، اما خریداران به عمر مفید دستگاه توجهی ندارند و معمولا تا زمانی دستگاه به خرج‌تراشی نیفتاده، از آن کار می‌کشند. در نتیجه عمر مفید لپ‌تاپ در بازار ما در حدود 5 تا 7 سال و حتی گاه ده سال است.
ورجانی، یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره می‌گوید: طول عمر لپ‌تاپ موضوعی مهم است که در کشور ما چندان به آن اهمیت داده نمی‌شود. به گفته وی طول عمر لپ‌تاپ به تعبیر کاربران ایرانی؛ یعنی کاربری تا دم مرگ دستگاه!
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم در این باره می‌گوید: رشد قیمت ها در بازار کامپیوتر موجب شده است که کمتر کسی به بحث طول عمر دستگاه توجه کند. به همین دلیل است که اگر سری به بازار کامپیوتر بزنید با انبوه کاربرانی مواجه می‌شوید که برای تعمیر لپ‌تاپ راهی بازار شده‌اند.

  چه قطعاتی زودتر می‌میرند؟
در یک نوت‌بوک هر قطعه طول عمر مشخصی دارد که جان یک نوت‌بوک به جان این قطعات بسته است. به عبارتی، آسیب یکی از قطعات نوت‌بوک جان دستگاه را تهدید می‌کند. اما کدام قطعات زودتر دچار مشکل می‌شوند؟
به گفته سهیلی، یکی از تعمیرکاران لپ‌تاپ، باتری و آداپتور از قطعاتی است که عمر مفید کمتری نسبت به سایر قطعات لپ‌تاپ دارند و بیشترین مشکل خرابی لپ‌تاپ‌ها مربوط به این بخش است. به غیر از این، صفحه نمایش و پس از آن‌هارددیسک است که به دلیل حساسیت به ضربه، عمر کمتری نسبت به سایر قطعات لپ‌تاپ دارند. البته عمر مفید صفحه نمایش ارتباط زیادی با نحوه کاربری دارد.
یکی از فعالان بازار با اشاره به این نکته که آسیب باتری و آداپتور لپ‌تاپ مهم‌ترین مشکلی است که کاربران لپ‌تاپ با آن مواجه می‌شوند، گفت: گاه نیز کارت گرافیک دستگاه دچار مشکل می‌شود که موجب دردسر زیاد کاربر می‌شود.
یکی دیگر از تعمیرکاران لپ‌تاپ هم می‌گوید: آسیب پردازنده و مادربورد از ایرادهایی است که سلامت لپ‌تاپ‌ها را تهدید می‌کند و در صورت آسیب‌دیدگی این قطعه باید مبلغی بیش از 150 هزار تومان هزینه شود که البته این رقم بستگی زیادی به ایراد قطعه و نوع و برند لپ‌تاپ دارد.

  چه کنیم که لپ‌تاپ‌مان بیشتر عمر کند؟
استفاده صحیح و رعایت برخی از نکات ساده منجر به افزایش طول عمر دستگاه و جلوگیری از بروز برخی از صدمات می‌شود.
به گفته مزینانی، یکی از فعالان بازار لپ‌تاپ، از آنجا که خرابی باتری شایع‌ترین مشکل لپ‌تاپ‌هاست، بهتر است زمانی که شارژ دستگاه کامل است، باتری را به برق شهری متصل نگه نداریم. برای افزایش عمر لپ‌تاپ حتی توصیه می‌شود زمانی که مدت زیادی در یک مکان ثابت هستید باتری را از لپ‌تاپ خارج کنید و لپ‌تاپ را بدون باتری و تنها با استفاده از آداپتور مورد استفاده قرار دهید. همچنین اگر قرار است باتری را از لپ‌تاپ خارج کنید حتما حواس‌تان باشد که از محافظ استفاده کنید تا لپ‌تاپ شما در صورت بروز نوسان برق دچار آسیب نشود.
کارشناسان توصیه می کنند که از وارد آمدن فشار زیاد و ضربه به لپ‌تاپ جلوگیری کنید.
 زیرا ممکن است باعث شکستگی صفحه نمایش یا آسیب دیدن‌هارد و سایر بخش‌های دستگاه شود.
توجه داشته باشید که اگر با لپ‌تاپ‌تان زیاد کار می‌کنید و مدام روی آن فشار می‌آورید باید از وسیله ای به نام کول پد (میز لپ‌تاپ)
 استفاده کنید .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :