آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4391
تاریخ انتشار : 6 دی 1390 10:19
تعداد بازدید : 370

اخذ بهره‌مرکب در نظام بانکی

بهمنی: اگر موردی یافتید، اعلام کنید

برخی فعالان اقتصادی بخش خصوصی در حالی از اخذ بهره مرکب توسط برخی بانک ها خبر می دهند که رییس کل بانک مرکزی در واکنش به این موضوع می گوید: بهره مرکب نداریم، اگر موردی در این زمینه یافتید، به ما مکتوب اعلام کنید تا آن را بازگردانیم.

مهر- نحوه محاسبه سود تسهیلات بانکی در برخی از محافل اقتصادی همواره مورد مناقشه بوده است به طوری که برخی از فعالان بخش خصوصی بر این اعتقاد هستند که محاسبه سود به صورت بهره مرکب صورت می‌گیرد.
رییس کل بانک مرکزی اما این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید: اصلا بهره مرکب نداریم، اگر موردی در این زمینه یافتید به ما مکتوب اعلام کنید تا آن را بازگردانیم.
محمود بهمنی همچنین با تاکید بر اینکه بخشنامه‌های مربوطه در مورد جرایم تسهیلات بانکی اصلاح شده است، گفت: در گذشته اینچنین بود که در ابتدا جریمه، سود و پس از آن اصل تسهیلات بانکی که به بدهی‌های معوق تبدیل شده بود، دریافت می‌شد.

نحوه پرداخت جرایم بانکی
وی افزود: در مقطعی از زمان بانک مرکزی به نظام بانکی اعلام کرد که اگر فردی بدهی به بانک دارد به نسبت محاسبه شود. امروز جرایم از ابتدا کسر می‌شود، یعنی همان 6 درصد جرایم از ابتدا کسر می‌شود و بر این ‌اساس کسر جریمه تا مدت پنج سال تقسیط می‌شود.بهمنی با تاکید بر اینکه اگر بدهکاران بانکی برای پرداخت بدهی اقدام کنند، از لیست مطالبات معوق خارج می‌شوند تا بتوانند تسهیلات جدید دریافت کنند، عنوان کرد: اما برخی‌ها تمایل ندارند که بدهی‌های بانکی خود را تعیین تکلیف کنند.
وی اضافه کرد: اگر بدهکار بانکی به بانک برای بازپرداخت بدهی مراجعه کرد اما بانک بدهی وی را تعیین تکلیف نکرد، می‌تواند به بانک مرکزی مراجعه کند، با تقسیط بدهی‌های بانکی بسیاری از مشکلات تولید برطرف می‌شود و بانک مرکزی دست بانک‌ها را برای نحوه و زمان تقسیط بازپرداخت تسهیلات بازگذاشته است.
رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: تجدید تسهیلات بانکی از دیگر برنامه‌هاست و هیچ گونه ممنوعیتی برای بانک‌ها در این زمینه در نظر نگرفته‌ایم.

بهره ساده و مرکب نداریم
در این زمینه سید عباس موسویان، عضو کارگروه بانکداری بدون ربا تاکید کرد: در بانکداری بدون ربا، بهره ساده و مرکب نداریم. بهره در قرارداد قرض مطرح است، این در حالی است که در بانکداری ما فقط یک نوع قرض داریم که آن هم قرض‌الحسنه است که هیچ گونه بهره‌ای در آن اخذ نمی‌شود و تنها 4 درصد کارمزد دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :