آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43921
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1392 12:1
تعداد بازدید : 714

با کتاب پوشیدنی، حس شخصیت داستان را درک کنید

در حالی که واژه های کتاب می تواند حس شخصیت های داستان را به خواننده متن منتقل کند؛ اما دانش پژوهان دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT) معقتدند که فقط جملات نمی تواند خواننده را به بطن داستان بکشاند.

خبرگزاری مهر- این پژوهشگران در پروژه ای موسوم به «داستان قابل حس» کتابی پوشیدنی ساخته‌اند که ‌می‌تواند با تاثیرات فیزیکی خود موجب شود خواننده احساسات شخصیت‌های داستان را درک کند.
به عنوان بخشی از این پروژه، این گروه نمونه اولیه ای از این کتاب را ساخته‌اند که با محرک و حسگرهایی پوشانده شده و ‌می‌تواند به لباس فرد متصل شود و همانطور که داستان پیش ‌می‌رود، کتاب برای تقلید احساسات شخصیت‌های داستان، حس‌های فیزیکی
 تولید ‌می‌کند.
 مثلا اگر شخصیت داستان بترسد کیسه‌های فشار هوا در این جلیقه پوشیدنی منقبض شده تا سینه خواننده احساس فشردگی کند. وقتی شخصیت ناراحت ‌می‌شود، یکصد لامپ LED روی جلد کتاب نور محدودی را ساطع ‌می‌کند که این حس را منعکس ‌
می‌سازد.
 برای هیجان، سینه فرد خواننده ‌می‌لرزد تا ضربان قلب او را تحت تاثیر قرار دهد و قلب سریع‌تر بزند. اگر شخصیت داستان حس شرمندگی و خجالت را تجربه ‌می‌کند، یک دستگاه گرم کننده تعبیه شده روی این جلیقه دمای پوست خواننده را تغییر ‌می‌دهد.
در نمونه اولیه این کتاب از  داستان «دختر برق گرفته» اثر جیمز تیپ‌تری استفاده شده است.  در این داستان «پی بروک» به دلیل مشکل غده هیپوفیز دچار تغییر شکل ظاهری شده و از طریق یک آواتار زندگی را تجربه ‌می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :