آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43926
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1392 12:14
تعداد بازدید : 1026

به سینما سلام می کنیم

مدرسه که می رفتیم، یکی از بهترین روزهای 9 ماه تحصیلی مان، روزهایی بود که از طرف مدرسه به سینما می رفتیم. با جثه کوچکان توی صندلی های نه چندان راحت سینما، توی تاریکی فرو می رفتیم و چشم می دوختیم به پرده بزرگ سفیدی که آدم ها روی آن زندگی می کردند. حداقل یکی دو بار در سال به سینما می رفتیم و بهترین خاطره سینمایی مان شاید اولین اکران فیلم کلاه قرمزی بود. با همکلاسی هایمان همراه کلاه قرمزی می خواندیم «آقای رارنده، آقای رارنده، یالا بزن تو دنده...».

شبنم کهن چی

جدا از مدرسه، سینما رفتن برای خیلی از ما تفریح آخر هفته بود. ساندویچ، چیپس یا نوشابه به دست وارد سالن بزرگ سینما می‌شدیم و همه غصه‌مان، کوتاه بودن قدمان بود؛ کله‌ها نیمی از پرده را گرفته بود و ما هی کش می‌آمدیم رو به بالا تا بتوانیم فیلم را ببینیم. گاهی که مایوس می‌شدیم از دیدن فیلم، بس که کله جلوی چشم‌مان بود، برمی‌گشتیم سمت پنجره کوچک نزدیک سقف که نور را روی پرده می‌انداخت و هی فکر می‌کردیم آدم‌های توی فیلم چطور از این باریکه نور بیرون می‌آیند و روی پرده بازی می‌کنند.
بزرگ‌تر که شدیم، بعضی‌مان عشق سینما شدیم و تفریح کودکی‌مان را ادامه دادیم. بعضی‌مان هم دور افتادیم. حالا سینما رفتن برای بچه‌های امروز لطفی ندارد. برای بعضی از ما هم سینما رفتن به جای تفریح کردن، پول هدر دادن است. ترجیح می‌دهیم به جای اینکه چهار نفری با ریسک اینکه فیلم خوب است یا نیست 24 هزار تومن پرداخت کنیم و توی ترافیک و شلوغی برویم سینما فیلم ببینیم، کمتر از یک ماه صبر کنیم تا فیلم از پرده سینما به شبکه سینمای خانگی برسد و 3 هزار تومن بخریم و نه یک بار بلکه چند بار و نه چهار نفر بلکه ده نفره راحت روی مبل خانه لم دهیم و تماشا کنیم.
نیم بها شدن بلیت سینما در یک روز از هفت روز هم کمک چندانی به ما نکرد. یا ترافیک بود یا جای پارک ماشین نبود یا آنقدر مشغله داشتیم که نشد یک روز مشخص را به سینما برویم. روز سینما سلام اما برای همه ما یک سوپرایز بود. این اولین بار در تاریخ سینمای ایران بود که یک روز سینما رایگان اعلام شد. از هجوم مردم به سینماها می‌توان نتیجه گرفت یکی از مهم‌ترین دلایل قهر مردم از سینما، قیمت بلیت سینماست. در کنار تعیین روز سینما‌سلام شاید بهتر باشد مسوولان بهای بلیت سینما را دوباره تجدید نظر کرده و کاهش دهند.
حالا قرار است روز 21 شهریور هم سینما رایگان باشد و باز به سینما سلام کنیم. سینما بعد از پشت سر گذاشتن یک آخر هفته خوب امروز به پیشواز سی و دومین جشنواره فیلم فجر می‌رود. چند سال اخیر برای دست اندرکاران دنیای سینما، سال سختی بوده اما شاید برگزاری اولین روز «سینما سلام» را بتوان به فال نیک گرفت برای رونق بخشیدن به وضعیت اقتصادی سینمای ایران.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :