آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4398
تاریخ انتشار : 6 دی 1390 10:38
تعداد بازدید : 575

روبو داوینچی به ناسا می رود

ناسا قصد دارد از روبات داوینچی، جراح معروف و پیشرو که از آن برای انجام عملیات جراحی حساس استفاده می شود و قابلیت کنترل از راه دو را نیز دارد، برای تعمیر ماهواره های خود استفاده کند.

MadGadget-  از آنجا که تعمیر سفینه‌های فضایی و اجزای مختلف ایستگاه‌های فضایی کاری بسیار پرهزینه و پرمخاطره است و نیاز به تربیت فضانوردانی کارکشته و ریسک‌پذیر دارد، ناسا تصمیم گرفته که از روبات داوینچی برای این کار استفاده کند. ناسا از همین رو به سراغ مهندسان روباتیک پزشکی دانشگاه جانز هاپکیز و دانشگاه ویرجینیای غربی رفت و از آنها خواست تا روبات داوینچی را برای انجام کارهای ظریفی همچون بریدن نوارهای پلاستیکی که پوشش عایق حرارتی فضاپیما را نگه می‌دارد، طراحی و برنامه‌ریزی کنند. البته در این کار نوار پلاستیکی باید بدون آسیب رساندن به اجزای دیگر انجام گیرد.
با این اوصاف، مهندسان فضایی می‌توانند این روبات‌ها را از زمین هدایت کنند و از طریق سیستم‌های کنترل از راه دور و بدون هیچ نگرانی و تحمل زحمت سفر طاقت‌فرسا به فضا کار تعمیر فضاپیما را به وسیله این روبات‌ها انجام دهند.
این کار زمانی که ماهواره هدف در مدار دور ماه قرار می‌گیرد، چالش‌برانگیزتر است. زیرا در این فاصله، تاخیر چشمگیری بین زمانی که سیگنال‌های مربوط به حرکت روبات از اپراتور ارسال و زمانی که دستورالعمل‌ها توسط روبات دریافت می‌شود و شروع به کار می‌کند، وجود دارد. به همین دلیل، محققان  در حال کار روی فناوری‌ هستند که این تاخیر را جبران می‌کنند.
قبل از این نیز از این روبات برای کارهای دیگری نیز استفاده کرده‌اند. به طور مثال، یکی از پزشکان مرکز پزشکی سیاتل طوری این روبات را برنامه‌ریزی کرده که مي‌تواند با استفاده از شيوه‌هاي ساده اوريگامي هواپيمايي كاغذي ساخته و آن را به پرواز درآورد. البته هدايت بازوهاي روباتيك داوينچي در ساختن هواپيماي كاغذي به عهده اين پزشك قرار دارد. طي اين تجربه جالب توجه كه براي يك روبات جراح كمي غيرعادي نيز به شمار مي‌رود، داوينچي توانست يك تكه كاغذ بسيار كوچك را با مهارت و سرعت تازده و هواپيماي كاغذي مينياتوري را ساخته و به هوا پرتاب كند. اين روبات مي‌تواند حركات كنترل‌كننده خود را احساس كرده و براساس آنها حركت كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :