آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 44062
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1392 11:23
تعداد بازدید : 1371

انگشت اتهام را به سوی وزارت ارتباطات گرفته اند

مشکل فیلترینگ هوشمند، فنی است یا عمدی؟

مساله فیلترینگ این روزها با وجود تقاضای مردم نسبت به ضرورت تغییر سیاست های فیلترینگ و حضور شخصیت های سیاسی در فضاهای مجازی فیلتر شده به موضوعی حساس تبدیل شده است.
در همین راستا بحث بر سر چگونگی بهبود پالایش سایت های اینترنتی بالا گرفته و نهادهای مرتبط با این مساله از جمله وزارت ارتباطات ، شورای عالی فضای مجازی و کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در صدد اتخاذ راهکاری مناسب در این خصوص هستند و حرف و حدیث هایی هم در این خلال شنیده می شود.

خبرگزاری فارس - به کارگیری سیستم «فیلترینگ هوشمند» روشی است که با وجود شرایط جامعه به عنوان راهکار مناسب رفع فیلترینگ فله‌ای و بی قواره سایت‌ها مطرح شده است .اما هنوز این فرایند وارد فاز اجرایی نشده و به انجام نرسیده است.

 فاز جدید هوشمندسازی فیلترینگ
اکنون با از سرگیری فعالیت‌های شورای عالی فضای مجازی که سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و هماهنگی در کل فضای مجازی را بر عهده‌دارد، موضوع فیلترینگ هوشمند وارد مرحله جدیدی شده است.
این شورا پیاده‌سازی نظام جامع پالایش فضای اینترنتی کشور را در دستور کار دارد. به گفته دبیر این شورا، طبق این نظام، سیاست‌ها تبدیل به دستورالعمل‌های اجرایی قابل پیاده‌سازی روی تجهیزات فنی می‌شود.
محمد حسن انتظاری می‌گوید: در مورد تجهیزات فنی در حال حاضر برخی دانشگاه‌ها و شرکت‌ها در حال کار روی فیلترینگ هوشمند هستند. مزیت این نوع فیلترینگ این است که به جای اینکه یک آدرس کاملا فیلتر شود، بخشی از صفحات فیلتر می‌شود.
اما اکنون که هنوز موضوع فیلترینگ هوشمند به مرحله اجرایی نرسیده است، اظهارات تازه‌ای درباره علل بی‌نتیجه ماندن این موضوع مطرح می‌شود.

 ضعف فنی در وزارت ارتباطات
چنان که دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (فیلترینگ) می‌گوید: اگر گاهی مشاهده می‌شود که به تبع فیلتر مصادیق مجرمانه برخی از صفحاتی که مجرمانه نیستند فیلتر شده‌اند، به دلیل مشکلات فنی فیلترینگ است که وزارت ارتباطات با توجه به وظیفه ذاتی خود و در اجرای مصوبات کارگروه باید نسبت به رفع این مشکلات اقدام کند.
عبدالصمد خرم‌آبادی ادامه می‌دهد: به عنوان مثال برخی از سایت‌های بزرگ دارای چند میلیارد صفحه است که ممکن است میلیون‌ها صفحه از آن حاوی تصاویر و مطالب غیراخلاقی باشند.
وی ادامه داد: بر این اساس وزارت ارتباطات که مجری تصمیمات کارگروه است باید امکانات فنی و نرم‌افزارهای لازم را برای تفکیک محتوای مفید از غیرمفید تهیه کند و در اختیار کارگروه قرار دهد تا به جای فیلتر دامنه اصلی سایت صرفاً صفحات مجرمانه آن فیلتر شود.

 معطلی عمدی فیلترینگ هوشمند
این دیدگاه انتقادی نسبت به عملکرد وزارت ارتباطات در حوزه فیلترینگ غیر هوشمند، به اینجا ختم نمی‌شود، چنان که که اخوان بهابادی ، دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی و عضو فعلی این شورا، در اظهار نظری تاکید کرده است: برخی افراد عمدا نمی خواهند که فیلترینگ هوشمند در کشور پیاده سازی شود.
وی گفت: توان فنی برای تولید نرم افزار فیلترینگ هوشمند در کشور وجود دارد و اگر هم بخواهند می‌توانند سیستم فیلترینگ هوشمند را خریداری و نصب کنند اما تعمدی در کار بوده که تاکنون چنین نشده است.

 پاسخ مجری فیلترینگ
در سوی دیگر این انتقادات، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که متولی اجرای فیلترینگ در کشور است، می‌گوید: هم‌اکنون از نظر فنی امکان تفکیک صفحات مناسب و نامناسب بر اساس محتوا در سایت‌های اینترنتی وجود ندارد که گروهی در حال بررسی روند اجرای فنی آن هستند.واعظی اجرای فیلترینگ هوشمند را نیازمند الزامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌داند و می‌گوید که کار مشکلی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :