آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 44805
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1392 11:27
تعداد بازدید : 1140

بن بست بحران

روزهای عادی که هوا خوب است و گل و بلبل به باغ است، گزارش عملکرد تمام سازمان به خصوص طی همین دهه مبارکی که در آن به سر می بریم نشان از پیشرفت و موفقیت و افتخار دارد. رسانه ها از این آمار و گزارش افتخار آمیز تعجبی نمی کنند، ما عادت کرده ایم طی هفته دولت، دهه فجر، پایان هر سال و آغاز هر سال یک طومار از وعده ها و افتخارات و موفقیت ها و پیشرفت های نهادهای دولتی منتشر کنیم.

شبنم کهن چی

 برای‌مان دیگر نه جای تعجبی باقی مانده نه جایی برای هیجان زده شدن. مردم اما وقتی گزارش‌ها را می‌خوانند مثل ما کرخت نشده‌اند. دلگرم می‌شوند که به‌به، وضعیت مملکت خوب است، در امان هستند و به زودی تبدیل به مردم یک کشور توسعه یافته خواهند شد. دل نگران رخدادهای ناگهانی نخواهند شد چون آمارها نشان می‌دهد خدمات دولتی چقدر گسترش یافته و دولتی‌ها چقدر آماده‌اند تا خدمت ارایه کنند.
اما یک تجربه، نشان می‌دهد در بسیاری از شهرهای کشور بن بستی به نام بحران وجود دارد که می‌تواند مردم را گیر بیندازد. بارش سنگین برف، یکی از این تجربه‌ها بود که اتفاقا در روزهایی هم رخ داد که اکثر نهادها به عملکردشان
 مفتخرند.
مسوولان باید توجه داشته باشند ارایه خدمت به مردم در روزهای عادی که نه خبری از بحران است نه جان کسی به خطر افتاده است، نشانه پیشرفت و موفقیت نیست. موفقیت وقتی حاصل می‌شود که روزهای سخت و بحرانی، نهادهای مرتبط بتوانند به مردم خدمات به موقع و مناسب بدهند.
مانند این است که ما آماری از تعداد آمبولانس‌های موجود اعلام کنیم و خوشحال و مفتخر پشت تریبون‌های بایستیم و بگوییم ما فلان قدر آمبولانس داریم اما وقتی بیماری به آمبولانس ما نیاز داشته باشد، آمبولانس‌های ما روشن نشود، آنقدر هل بدهیم و باتری به باتری کنیم تا بالاخره پت پتی کند و راه بیفتد و بعد از تاخیر فراوان به بیمار برسیم.
تازه بعد از بحران آمبولانس‌های سالم را از ته پارکینگ پیدا کنیم و بگوییم حالا با ما تماس بگیرید. این مثال در مورد گاز در ایران هم صدق می‌کند. روزهایی که مردم در سرما و یخبندان، زیر بارش برف به گاز نیاز داشتند، گاز یا قطع شده بود یا فشارش کم شده بود. حالا که آفتاب در آمده و آسمان آبی نمایان شده و برف‌ها کم‌کم در حال آب شدن هستند، اعلام کرده‌اند گاز تمام شهرها وصل شده. من شخصا تشکر می‌کنم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :