آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 44937
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1392 10:34
تعداد بازدید : 1313

مشتری‌ها ترسو، بازاری‌ها نگران

ارزانی هم حریف کسادی بازار کامپیوتر نشد

سرانجام مقاومت گروه بزرگی از فعالان بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال در مقابل کاهش قیمت ها در بازار شکست و بازار این کالاها در هفته ای که گذشت یک کاهش 10 تا 30 هزار تومانی و در مواردی 50 هزار تومانی قیمت را تجربه کرد. این کاهش قیمت که بیشتر در مورد کالاهایی نظیر نوت بوک، تبلت، کامپیوترهای یکپارچه ، کنسول های بازی، انواع دوربین عکاسی و فیلمبرداری دیجیتال و در کل کالاهایی با قیمت بالاتر از یک میلیون تومان اتفاق افتاده است اگر چه موجب شده است تا توجه گروهی از خریداران به بازار جلب شود،اما در میزان تقاضا در بازار تاثیری نگذاشته و بنا بر اعلام فعالان بازار بازار همچنان در رکود به سر می برد. البته کاهش قیمت اگر چه در شرایط بازار از لحاظ میزان تقاضا تاثیری نگذاشته است.اما منجر به بروز اتفاقات دیگری شده است که از نظر کارشناسان برای بازار خطر محسوب شده و ممکن است به بی اعتمادی به جو بازار و در نهایت ادامه رکود در بازار منجر شود.
اتفاقاتی که در این گزارش به آن پرداخته ایم.

مریم عسگری

 چند دستگی قیمت
کاهش قیمت‌ها از سوی برخ ی از فعالان بازار که سرانجام پس از گذشت حدود دو ماه از ثبات قیمت‌ها در بازار کامپیوتر اتفاق افتاد نه تنها پیامدهای مثبتی در پی داشته است بلکه منجر به بروز اختلاف نظر بین برخی فعالان فروشگاهی در مورد قیمت‌گذاری و در نهایت چند دستگی قیمت در بازار شده است. چرا که گروهی که البته اکثریت فروشندگان بازار در مراکز خرید و فروش کامپیوتر را تشکیل می‌دهند اقدام به کاهش 10 تا 30 هزار تومانی و در نهایت 50 هزار تومانی قیمتها کردند که در این میان گروهی با مشاهده نکردن تغییر در وضعیت بازار مجددا قیمت‌ها را افزایش دادند.
از سویی گروهی از فعالان فروشگاهی و حتی برخی از اعضای شرکتی صنف همچنان در مقابل کاهش قیمت مقاومت کرده و در انتظار رونق بازار از کاهش قیمت خودداری کردند.
در چنین شرایطی بازار کامپیوتر با سه دسته فروشنده مواجه است، فروشندگانی که قیمت‌ها را کاهش داده و در انتظار رونق هستند، فروشندگانی که در مقابل کاهش قیمت مقاومت کرده و باز هم در انتظار رونق بازار هستند و دسته دیگری که تکلیف‌شان با خودشان روشن نیست و هر لحظه تصمیم جدیدی می‌گیرند.
به گفته محسنی یک کارشناس بازار که دستی در واردات نوت بوک و تبلت دارد، عملکرد این گروه سوم برای بازار بسیار خطرناک است و منجر به بی نظمی‌و آشفتگی بازار از لحاظ قیمت و بی اعتمادی خریدار به فضای بازار می‌شود.
محسن بهنامی، یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت هم با بیان این مطلب که کاهش قیمت‌ها از سر اجبار بوده است، می‌گوید: همین موضوع منجر به بروز چند دستگی قیمت در بازار شده است. زیرا در چنین شرایطی گروهی ناچار به کاهش قیمت هستند. زیرا خواب سرمایه‌ برایشان سودی ندارد و ممکن است بیش از پیش متضرر شوند. گروهی نیز زیر بار کاهش قیمت نمی‌روند که البته حق دارند. زیرا کالاها را در ماههای قبل با دلار گران‌تر از سه هزار و 200 تومان خریداری کرده اند. در این گروهی نیز نگرانی بیشتری دارند و هر لحظه تصمیم جدیدی می‌گیرند. فعالان بازار می‌گویند: همه گناه بی رونقی بازار، گرانی، کاهش موجودی و ورود کند تکنولوژی‌های جدید را به گردن فروشنده می‌اندازند؛ در حالی که اگر خود را جای فروشنده بگذارند که همه سرمایه‌اش در خطر است، به او حق می‌دهند.

 خریداران ‌ترسو
اگر چه چند دستگی قیمت به بی رونقی بازار دامن زده است؛ اما به گفته برخی از کارشناسان، عامل مهم ‌دیگری در بی رونقی بازار دخیل است که باید به آن پرداخته شود.
به گفته کارشناسان، در شرایط فعلی که بازار پیش‌بینی در مورد آینده بازار گرم است و از هر سویی نظرات کارشناسی شده و نشده زیادی درباره آینده بازار به ارائه می‌شود خریدار بین خرید کردن و نکردن مردد شده است.
به گفته آنان، در چنین شرایطی اکثرا خریداران ترجیح می‌دهند که خرید را به آینده و زمانی که وضعیت نرخ دلار و قیمت‌ها مشخص شود، موکول کنند.
محسن بهنامی‌یک فعال بازار هم با تایید این موضوع می‌گوید: یکی از دلایل رکود و بی رونقی بازار با وجود کاهش قیمت‌ها این است که واقعا خریدار از خرید کردن می‌ترسد. زیرا تصور می‌کنند در آینده نزدیک قیمت‌ها کاهش بیشتری می‌یابد. به همین دلیل در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها از خرید خودداری می‌کنند.
وی افزود: از سوی دیگر کالاهای کامپیوتر در لیست کالاهای اساسی کاربران قرار نداشته و به همین دلیل کاربران خرید را تا زمانی که مناسب ببینند به تعویق می‌اندازند.

 پیش‌بینی آینده
اکثر کارشناسان و فعالان بازار کامپیوتر بر این باورند که تا زمانی که دولت نرخ مشخصی برای دلار آزاد اعلام نکند، وضعیت بازار به همین منوال باقی خواهد ماند.
آرش فکوری یک کارشناس بازار با تایید این موضوع می‌گوید: به نظر می‌رسد نه تنها بازار شب عید، بلکه بازار آخر بهار را نیز از دست داده ایم.
بابک نقاش یک فعال بازار هم می‌گوید: اینطور که پیداست وضعیت بازار تا اواسط تابستان به همین منوال است. مگر اینکه نرخ دلار از سوی دولت اعلام شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :