آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 44938
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1392 10:37
تعداد بازدید : 1272

نمایشگاه های استانی فاوا اسیر بی برنامگی

چند سالی است که به تبع نمایشگاه الکامپ پایتخت تب نمایشگاه های استانی نیز بالا گرفته و شرکت نمایشگاه ها و در برخی موارد سازمان نظام صنفی رایانه ای استان ها تلاش می کنند تا به هر نحوی، نمایشگاه IT برگزار کنند. این در حالی است که توجه صرف به برگزاری نمایشگاه و اهمیت ندادن به کمیت و کیفیت آن لطمه های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت و در نهایت سطح یک نمایشگاه استانی را به نمایشگاهی در حد محلی تنزل می دهد. هم اکنون از میان نمایشگاه های IT استانی تنها تعداد معدودی در حد یک نمایشگاه قابل قبول برگزار می شوند و سایر این نمایشگاه ها اغلب به دلیل انتخاب زمان نامناسب برگزاری و دخالت ندادن نهادهای تخصصی صنفی در امور اجرایی، از کیفیت خوبی برخوردار نیستند، این در حالیست که نمایشگاه فناوری اطلاعات در واقع ویترین آبرو و پتانسیل IT در هر استانی محسوب می شود.اما در حال حاضر اکثر نمایشگاه های فناوری اطلاعات استان ها در فصل زمستان، آن هم در بهمن ماه برگزار می شود که امر بر تعداد بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان نمایشگاه تاثیرگذار است.

فخری زارع

 اصفهان، پرچم دار نمایشگاه‌هایIT استانی
در میان نمایشگاه‌های فناوری اطلاعات استان‌ها شاید به جرات بتوان گفت که اصفهان هم از نظر کمیت و کیفیت سرآمد سایر نمایشگاه‌هاست. چراکه هر دو گزینه زمان و استفاده از تجربیات کارشناسان صنف در آن پیاده می‌شود. و در مجموع از نظم و نظام بهتری برخوردار است.
در عین حال نمایشگاه IT استان اصفهان یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاههای استانی است که عمر آن با الکامپ پایتخت یکی است. از این رو بین فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته شده و معمولا استقبال خوبی از آن می‌شود. در واقع مهم‌ترین ایرادی که می‌توان به این نمایشگاه گرفت، محدودیت فیزیکی و کمبود سالن است که البته مسوولان وعده داده‌اند این مشکل را نیز رفع کنند.

 مشهد، تنزل بجای صعود
نمایشگاه IT مشهد نیز در بین نمایشگاه‌های استانی از جایگاه خوبی برخوردار بود، اما به دلیل برخی مشکلات مانند برپایی دو نمایشگاه تخصصی با دو برند در حوزه فناوری اطلاعات، ارایه مجوز به یک شرکت برگزارکننده و نداشتن همکاری لازم با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و همچنین زمان نامناسب و تغییر نام، تا حدی دچار افت جایگاه شد.

  یزد، سال پیشرفت
نمایشگاه IT استان یزد، امسال توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان برگزار شد که نسبت به دوره‌های قبل از نظر کمی و کیفی رشدی قابل توجه داشت. از جمله ویژگی‌های این نمایشگاه به نمایش گذاشته شدن کامپیوترهای قدیمی یا همان موزه کامپیوتر بود که با استقبال خوبی مواجه شد.

 اراک، در انتظار برپایی
نمایشگاه IT استان مرکزی نیز قرار است از 28 بهمن ماه به مدت چهار روز در شهر اراک برپا شود. گویا به تازگی شرکت نمایشگاه‌های این استان از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اراک خواسته برای برگزاری بهتر نمایشگاه با مجری همکاری داشته باشند که به گفته رییس نصر اراک این تصمیم سه روز پیش اتخاذ شده است. عباس صالحی در این رابطه گفت: به خاطر زمان نامناسب برگزاری نمایشگاه در نظر داشتیم هیچ همکاری نداشته باشیم اما به خاطر آبروی صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات استان این همکاری را اکنون با شرکت نمایشگاه‌ها داریم و از شرکت‌ها خواسته‌ایم در نمایشگاه شرکت کنند.

 بندرعباس، احتمال لغو نمایشگاه
نمایشگاه IT بندرعباس نیز قرار بود پس از یک سال تاخیر از 23 الی 27 بهمن ماه سال جاری در محل دایمی نمایشگاه‌های استان هرمزگان برپا شود که به گفته رییس نصر هرمزگان این نمایشگاه برگزار نخواهد شد. واحدی در این خصوص گفت: به علت عدم استقبال شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین نزدیک شدن به روزهای پایانی سال این نمایشگاه امسال برگزار نمی‌شود اما هنوز شرکت نمایشگاه‌ها به طور رسمی اعلام نکرده است.

 مازندران، نمایشگاهی در طوفان
استان مازندران نیز 24 الی 27 بهمن ماه میزبان هفتمین جشنواره تخصصی کامپیوتر و الکترونیک است. با بارش برف سنگین در این استان اینگونه به نظر می‌رسید که این نمایشگاه برپا نشود، اما به گفته رمدانی رییس نصر مازندران از آنجایی که پیش‌بینی‌های لازم شده است، نمایشگاه همان روز مشخص برگزار خواهد شد.

 لرستان، اول راه
استان لرستان نیز برای اینکه از قافله نمایشگاه‌های IT عقب نماند، نخستین الکامپ خود را 18 بهمن برگزار کرد. این نمایشگاه با همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان لرستان ، اتاق اصناف و اتحادیه صنف الکترونیک و رایانه لرستان برگزار شد و تا 22 بهمن ماه ادامه دارد.

 راهکاری برای بهتر شدن
در همین حال استان‌های بسیار دیگری چون آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی نیز نمایشگاه IT برگزار می‌کنند که هر کدام مشکلات خاص خود را دارند. اما آنچه مسلم است نمایشگاه‌های استانی بیش از هرچیز نیازمند برنامه‌ریزی، استاندارد و زمان‌بندی مشخص هستند تا از این نا به‌سامانی نجات یابند. بنابر اظهار کارشناسان به نظر می‌رسد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور باید برای استاندارسازی، نظم‌دهی و سامان‌دهی این نمایشگاه‌ها وارد گود شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :