آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 45092
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1392 10:50
تعداد بازدید : 854

عضو کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه:

دولت قبلی در فیلترینگ سایت ها افراط می کرد

قائم مقام موسسه تبیان و عضو کمیته فیلترینگ معتقد است که بخشی از برخوردهای سلبی در فضای مجازی در دولت قبلی بر اساس فضای سیاسی بوده و گاهی اوقات افراط شده است.

خبرگزاری مهر - محمدرضا آقامیری گفت: در سال 76 که اینترنت وارد کشور شد، برخورد ما با این تکنولوژی منفعلانه بود.
عضو کمیته فیلترینگ  با بیان اینکه هنوز هم بحث انفعال وجود دارد، گفت: علاوه بر این، عده‌ای غرض ورز از این فضا برای انگیزه‌های خود بهره مند می‌شوند.
به گفته  آقامیری، در ابتدای ورود اینترنت، مجرای تولید اطلاعات فقط به دست مدیران سایت‌ها بود اما پس از آن، مدیران سایت‌ها و کاربران در تولید اطلاعات مشارکت می‌کردند.
قائم مقام موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان گفت: از چند سال پیش تولید اطلاعات صرفا توسط کاربران صورت می‌گیرد که این مساله معنای زیادی دارد. یعنی مدیران سایت‌ها فقط زیرساخت‌ها را آماده می‌کنند.
وی بر اهمیت فراهم کردن زیرساخت‌های حضور در فضای مجازی تاکید کرد و در مورد سیاست گذاری‌های شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیس‌بوک گفت: یک میلیارد و 200 میلیون نفر عضو شبکه اجتماعی فیس‌بوک هستند و تمام اینها در حال تولید اطلاعات هستند.
عضو کمیته فیلترینگ  درباره تلاش مراکز فناوری اطلاعات برای مدیریت اطلاعات در فضای مجازی گفت: اولین منفعت کسانی که زیرساخت‌های این شبکه‌ها را ایجاد کرده‌اند منافع اقتصادی است. به این صورت که هر صفحه‌ای که در فیس‌بوک ایجاد شود 150 دلار قیمت دارد و اکنون قیمت فیس‌بوک حدود 200 میلیارد دلار است.وی گفت: دو سال پیش شاهزاده‌های سعودی می‌خواستند فیس‌بوک را 200 میلیارد دلار خریداری کنند ولی این کار انجام نشده است.
آقامیری گفت: شبکه‌های اجتماعی که از وب سه هم گذشته‌اند کاملا حساب شده این فضا را کنترل می‌کنند و در این فضا هر چه می‌خواهند دارند.
قائم مقام موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان معتقد است که با توسعه شبکه‌های اجتماعی، هزینه جاسوسی پایین آمده است به نحوی که دشمنان فضا را به گونه ای مبهم می‌کنند که نمی‌شود راه را از بیراهه تشخیص داد.آقامیری معتقد است که بخشی از برخوردهای سلبی در فضای مجازی کشور بر اساس فضای سیاسی بوده و گاهی اوقات در این زمینه افراط شده است.
وی افزود: در برخی موارد می‌شد منعطف‌تر برخورد کنیم ولی این سلیقه دولت قبلی بود که تصور می‌کرد این گونه باید برخورد می‌شد.
قائم مقام موسسه تبیان با بیان اینکه با تغییر دولت، برخی‌ها تصور می‌کردند ممکن است فیلترینگ برخی سایت‌ها جدی گرفته نشود، گفت: خود دولت که نمایندگانی در شورای فیلترینگ دارد به این نتیجه رسیده که برای سالم ماندن فضاهای سیاسی، امنیتی و اجتماعی کشور خیلی از سایت‌ها باید بسته بماند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :