آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 45100
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1392 11:0
تعداد بازدید : 1277

عرضه خدمات عمومی‌مخابراتی به 759 روستا

مجوز ارایه خدمات نسل سوم و چهارم به اپراتور برتر می رسد

خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فناوری اطلاعات (USO) در 759 روستای کشور شامل 532 روستای زیر 20 خانوار و 227 روستای بالای 20 خانوار در 27 استان کشور صبح روز گذشته با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شد.

فناوران- بر اساس سرشماری سال 90 مرکز آمار ایران، 38 هزار و 114 روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارد که از این تعداد یک‌هزار و 880 روستا فاقد تلفن خانگی بودند، اما با اجرای طرح USO در 3 سال گذشته یک‌هزار و 630 روستا از امکان تلفن خانگی برخوردار شده اند.
در این راستا قرار است طبق پیش بینی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان سال 93حدود 250 روستای بالای 20 خانوار که هم‌اکنون فاقد تلفن خانگی هستند تحت پوشش تلفن خانگی و تلفن همراه و اینترنت در حد GPRS قرار گیرد.
همچنین بر اساس طرح خدمات عمومی‌اجباری در حوزه ICT از میان 11 هزار و 200 روستای زیر 20 خانوار فاقد ارتباط تلفن عمومی‌هم اکنون یک‌هزار و 200 روستا تحت پوشش تلفن عمومی‌قرار گرفته اند و در حال حاضر حدود 10 هزار روستای زیر 20 خانوار فاقد این امکانات هستند که قرار است تا نیمه اسفند امسال به یک هزار نقطه روستایی زیر 20 خانوار حداقل یک ارتباط تلفن عمومی‌و در 563 روستای بالای 20 خانوار فاقد ارتباط نیز امکان تلفن خانگی با پوشش تلفن همراه، دسترسی به اینترنت و استفاده از فکس تامین شود.

 رومینگ ملی در دستور کار
پس از برگزاری این مراسم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک نشست خبری میزبان خبرنگاران بود. وی در ابتدای این نشست از برقراری رومینگ ملی میان اپراتور‌های موبایل در سال آینده خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم این ارتباط میان اپراتورهای مختلف برقرار شود تا چنانچه در مکانی سیمکارت مشترک به دلیل نبود آنتن از دسترس خارج می‌شود بتواند بلافاصله اپراتور دیگری این خط مشترک را تحت پوشش قرار داده و ارتباط مشترک قطع نشود.
وی گفت: در این راستا همراه با رومینگ ملی مصوبه جابجائی شماره موبایل اپراتورها را نیز در دستور کار داریم و قرار است کارگروه تشکیل شده در کمیسیون تنظیم مقررات بررسی‌های لازم را دراین زمینه انجام دهد. وی افزود: در همین حال مقدمات واگذاری پروانه اپراتور خدمات مخابراتی اجباری را برای سال آینده به منظور نصب و نگهداری خدمات مخابراتی در مناطق محروم و روستاها را در دستور کار قرار خواهیم داد.

 یکسان سازی کدهای استانی
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر طرح یکسان سازی کدهای استانی و فلت شدن تعرفه‌های تلفن همراه گفت: به طور جدی به دنبال اجرای طرح هم کدی تلفن ثابت هستیم و بر این اساس نیز به مخابرات توصیه کردیم این کار را دنبال کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از یک ماه گذشته بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات کارگروهی برای بررسی سیاست‌های وزارت ارتباطات در خصوص یکسان سازی کدهای استانی تشکیل شده است تا نتیجه این کارگروه را به ما اعلام کرده و تعرفه‌های جدید برای این طرح ابلاغ کنیم در این راستا قرار است تلفن ثابت در مناطق مختلف کشور هم کد شود و برقرای ارتباط موبایل نیز بدون هزینه جابجایی انجام گیرد.

 عرضه نسل سوم و چهارم پس از ارزیابی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤال فناوران پیرامون چگونگی اعطای مجوز نسل سوم و چهارم تلفن همراه گفت: براساس پروانه اپراتور سوم تلفن همراه (رایتل) انحصار این اپراتور در تاریخ 30 مردادماه 93 به اتمام می‌رسد که به هیچ‌وجه تمدید نخواهد شد.
وی ادامه داد:‌ از تاریخ 1 شهریورماه 93 اپراتورهای دیگر می‌توانند با پروانه‌ای که دریافت می‌کنند نسل سه ارایه کنند.
وی در خصوص نسل چهار نیز گفت: در اواخر سال 93، به یک اپراتور جدید یا اپراتورهای موجود، پروانه نسل چهار را واگذار خواهیم کرد. البته انتخاب یک اپراتور جدید یا اپراتورهای فعلی بستگی دارد که کارگروهی که در این باره کار می‌کند، تشخیص دهد که آیا بازار کشش اپراتور جدید را دارد یا خیر؟
علی‌اصغر عمیدیان معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات در تکمیل صحبت‌های واعظی در این‌باره گفت:‌ مجوز نسل سه براساس ارزیابی اپراتورها در 8 پارامتر ارائه خواهد شد و اینگونه نخواهد بود که دو اپراتور دیگر بتوانند خدمات نسل سوم عرضه کنند. بلکه پس از ارزیابی از عملکرد و کیفیت خدمات این دو اپراتور تصمیم می‌گیریم که آیا تمام اپراتورها توان عرضه خدمات نسل سوم با کیفیت استاندارد را دارند یا تنها یکی از آن‌ها می‌تواند این خدمات را عرضه کند.
وی تأکید کرد: اما در نهایت پیش از تاریخ 29 مردادماه 93 باید این ارزیابی‌ها تمام شود، همچنین قبل از این تاریخ باید رادیو، پهنای باند و نصب تجهیزات توسط اپراتورها انجام شده باشد و روز 1 شهریورماه پروانه به دست اپراتورها داده خواهد شد.
وزیر ارتباطات نیز در ادامه این صحبت‌ها تاکید کرد: هر اپراتوری که بهتر عمل کند، اولویت بالاتری برای اخذ پروانه نسل سوم و چهار خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :