آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 45877
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1392 10:16
تعداد بازدید : 1201

نرخ پهنای باند 35 درصد و ‌تعرفه حجمی 20 درصد کم شد

فناوران جزییات کاهش قیمت اینترنت را منتشر کرد

«مگر کل هزینه پهنای باند چند درصد از هزینه های جاری یک شرکت را شامل می شود که 20 یا 30 درصد کاهش قیمت پهنای باند بخواهد به همین میزان قیمت مصرف کننده را کاهش دهد».

م.ر.بهنام رئوف

«دولت اگر بحث تامین پهنای باند را از انحصار شرکت زیرساخت آزاد کرده و در اختیار شرکت‌های ارایه دهنده خدمات بگذارد، آن‌ها می‌توانند با قیمت کمتری پهنای باند مورد نیاز خود را تهیه کرده و در نیتجه قیمت نهایی برای مصرف کننده کاهش خواهد یافت».
شاید شما مصرف کننده‌های نهایی خدمات اینترنتی نیز این دو روایت کلیشه‌ای را بارها و بارها به نقل از مدیران و مسولان شرکت‌های اینترنتی در گزارش‌های رسانه‌ای خوانده و یا شنیده باشید. توجیهاتی که همواره و از یکی دو سال گذشته و به دنبال کاهش‌های پله‌ای قیمت پهنای باند بارها و بارها از سوی شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی عنوان شده است.
به گفته این شرکت‌ها قیمت نهایی پهنای باند تنها بخشی ناچیز از هزینه‌های این شرکت‌ها را دربر می‌گیرد و کاربران اینترنت نباید انتظار داشته باشند که کاهش 30 درصدی قیمت پهنای باند در نهایت منجر به کاهش 30 درصدی قیمت مصرف کننده باشد.
زمانی که از این شرکت‌ها در مورد هزینه‌های جاریشان سوال می‌شود مواردی همچون تورم، افزایش حقوق و دستمز پرسنل، بالا رفتن هزینه‌های آب و برق و گاز و همچنین هزینه‌های جاری و پیش روی خدمات فنی شرکت‌ را عنوان می‌کنند که برآیند این دلایل در نهایت باعث می‌شود که قیمت مصرف کننده هیچ وقت به شکلی چشمگیر کاهش نیابد. در عین حال زمانی که از همین شرکت‌ها درخواست ارایه راهکار برای کاهش قیمت می‌شود پاسخ داده می‌شود که اگر انحصار تامین پهنای باند برداشته شود و خود بتوانند پهنای باند مورد نیاز خود را از خارج از کشور تامین کنند می‌توانند قیمت نهایی را کاهش دهند.
به هر حال اما در چند سال گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دو مقطع سعی کرد با کاهش قیمت پهنای باند گامی در جهت ارزان‌سازی اینترنت در کشور بر دارد. حتی زمانی که این کار با مقاومت برخی از شرکت‌ها روبرو شد مسولان وزارت نیز اعلام کردند از این پس تخفیفات پهنای باند تنها به شرکت‌های ارایه می‌شود که قیمت نهایی برای مصرف کنندگان را کاهش دهند.
این بار و با روی کار آمدن دولت جدید که از همان زمان انتخابات مسایل اینترنتی به عنوان دغدغه‌ای در برنامه‌ها و شعارهایش معلوم بود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باری دیگر قیمت پهنای باند را برای شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی کاهش داد. البته این کاهش تنها در بخش پهنای باند نبود بلکه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که در طول چند سال گذشته بهانه‌های شرکت‌های ارایه دهنده خدمات را شنیده بود سعی کرد در تمامی قسمت‌هایی که شرکت‌های بخش خصوصی مجبور به پرداخت وجه به دولت هستند تعرفه‌های دریافتی خود را کاهش دهند.

 کاهش 35 درصدی قیمت پهنای باند
بر همین اساس کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در یکصد و هشتاد و یکمین جلسه خود که 13 بهمن ماه برگزار شد، تعرفه ارائه خدمات اینترنت مبتنی بر فناوری ADSL را به منظور کاهش هزینه اینترنت در سبد خانوار تصویب کرد.
به همین منظور تعرفه پهنای باند اینترنت بین‌الملل صرفا برای ارایه خدمات اینترنت برای شرکت‌های PAP و شرکت‌های مخابرات استانی با کاهشی 35 درصدی روبرو بوده است که می‌توانید قیمت نهایی تصویب شده را در جدول شماره 1 مشاهده کنید.
بر این اساس تعرفه خدمات انتقال برای تامین ارتباط دسترسی به شبکه شهری و بین شهری صرفا برای ارایه خدمات اینترنت نیز کاهشی 25 درصدی داشته است. همچنین تعرفه ماهانه تامین ارتباط برای دسترسی به شبکه ملی انتقال داده‌ها با سرویس انترانت و تعرفه ارایه خدمات VPLS شبکه ملی IP نیز هر کدام با 25 درصد کاهش روبرو شده است.
بر اساس تعرفه‌های جدید هزینه استفاده از برق در مراکز مخابراتی نیز برای ارایه خدمات اینترنتی برای شرکت‌های دارای پروانه ارایه خدمات انتقال 40 درصد کاهش یافته است.
تعرفه استفاده از فضا در مراکز مخابراتی نیز که همواره یکی از مشکلات شرکت‌های خصوصی بوده و همواره بر سر قیمت استفاده از این خدمات مشکلات فراوان وجود داشت به میزان 40 درصد کاهش یافت. به‌طوری که تعرفه استفاده از یک متر مربع فضای بدون بنا در ماه برای شهر تهران 42 هزار تومان و برای فضای مفید ساختمان‌های مخابراتی 180 هزار تومان در ماه در تهران و 90 هزار تومان در ماه در شهرهای مشهد، تبریز،‌ اصفهان، شیراز، بابل، کرج،‌ کرمان، رشت، ارومیه،‌ بندرعباس،‌ اهواز، همدان و اراک تعیین شد.
همچنین تعرفه حجم استفاده از اینترنت ارایه شده از طریق فناوری ADSL برای کاربران نهایی به میزان 20 درصد و به صورت یکنواخت در کلیه سطوح کاهش داده است که شرح آن در جدول شماره 2 آمده است. البته به منظور حفظ شرایط رقابتی، کف تعرفه اینترنت برای کاربران نهایی 60 درصد سقف تعرفه حجمی تعیین شده در هر سطح به اضافه هزینه برقراری و نگهداری ماهیانه تعیین می‌شود. حداکثر ضریب اشتراک نیز 1 به 8 تعیین شده که تمامی شرکت‌ها موظف هستند این نرخ را برای مشترکان خود تضمین کنند.
بر اساس این گزارش اجرای تعرفه‌های مندرج در این مصوبه از تاریخ ابلاغ برای شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت  مخابرات ایران و شرکت‌های دارای پروانه ارایه خدمات انتقال داده‌ها از طریق خطوط کابلی موسوم به ندا (PAP) لازم الاجرا است و کلیه شرکت‌های مذکور موظفند در چارچوب تعرفه‌های تعیین شده در این مصوبه نسبت به اصلاح قرارداد‌های خود از تاریخ ابلاغ اقدام کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :