fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 4637
  تاریخ انتشار : 13 دی 1390 10:4
  تعداد بازدید : 572

  گزارش بهمنی از عملکرد بانک مرکزی در سال ۸۹

  کارنامه نهاد ارشد پولی در حوزه بانکداری الکترونیکی

  پنجاه و یکمین مجمع سالانه بانک مرکزی (سال مالی منتهی به 1389) با حضور رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، وزیر نفت، وزیر صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مقامات پولی و بانکی کشور در محل سازمان تولید اسکناس و مسکوک این بانک برگزار شد.

  روابط عمومی بانک مرکزی- در این مجمع ابتدا محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی گزارشی از عملکرد بانک مرکزی در حوزه‌های مختلف پولی، بانکی و اقتصادی ارایه کرد.

  پرونده بانکداری الکترونیکی
  رییس کل بانک مرکزی همچنین به اقدام‌های متعدد این بانک در گسترش نظام‌های پرداخت در سال 1389 اشاره کرد و افزود: تغییرات اساسی نظام‌های پرداخت از سیستم‌های سنتی و کاغذی به سیستم‌های جدید الکترونیکی و معرفی ابزارها و روش‌های نوین پرداخت، یکی از تحولات عمده صنعت بانکداری کشور طی سال‌های اخیر بوده است. در سال 1389 به کارگیری ابزارهای نوین پرداخت در مقایسه با ابزارهای سنتی شامل اسکناس و مسکوک و انواع چک‌های بانکی از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بود.
  وی خاطر نشان کرد: در تیرماه سال 1389 سامانه تسویه اوراق بهادار (تابا) به عنوان زیرساخت انتشار و تسویه انواع اوراق بهادار الکترونیکی و یکی از ارکان طرح نظام جامع پرداخت کشور عملیاتی شد و برای اولین بار اوراق مشارکت الکترونیکی برای مبادله بین بانک‌ها در این سامانه منتشر شد.
  بهمنی افزود: سامانه شماره حساب‌های بانکی یکپارچه تحت عنوان شناسه حساب بانکی ایران (شبا) که در سال 1388 طراحی شده بود، در تمامی سامانه‌های تسویه و پرداخت حسابی کشور اجباری شد و تمامی پرداخت‌ها از تیر 1389 صرفا با استفاده از این شماره حساب استاندارد صورت پذیرفت. وی  همچنین سایر طرح‌های در دست اقدام و اجرای بانک مرکزی در این حوزه را که متضمن ارایه خدمات نوین بانکی به فعالان اقتصادی و افزایش ایمنی خدمات الکترونیکی بانک‌هاست را برشمرد.
  رییس کل بانک مرکزی در مورد نظارت این بانک بر فعالیت بازار پول تاکید کرد: بانک مرکزی مصمم است تا با تقویت بخش نظارتی این بانک بر فعالیت بانک‌ها و موسسات اعتباری، ساماندهی و نظارت بر بازار غیر متشکل پولی ( فعالیت تعاونی‌های اعتبار) و تقویت مبارزه با پولشویی، بیش از پیش شاخص‌های انضباط و سلامت را در بازار پول کشور
   حاکم کند.

  انتقال 17 میلیارد دلار ذخایر خارجی
  به گفته بهمنی، از تلاش‌های جدی بانک مرکزی در سال‌های اخیر، رصد محورهای تحریم و جلوگیری از بلوکه شدن دارایی‌های خارجی کشور و در عین حال، تامین نیازهای ارزی واردات کالایی و نیز نیازهای سرمایه‌ای پروژه‌های زیربنایی، به ویژه در بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی بوده است در همین راستا بانک مرکزی در سال 1389 با انتقال حدود 17 میلیارد دلار از ذخایر کشور به داخل و تودیع آن نزد بانک‌های غیر دولتی برای تامین مالی پروژه‌ها، انتشار اوراق مشارکت ارزی و همچنین تنوع بخشی به دارایی‌های خارجی (افزایش سهم طلا) و متنوع کردن سبد ارزی، توانست از جریان تحولات بازارهای بین‌المللی نیز انتفاع ممکن
  را کسب کند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :