آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4638
تاریخ انتشار : 13 دی 1390 10:6
تعداد بازدید : 820

صراف غیرمجاز با میلیون‌ها درهم پول ناپدید شد

شوک 100 میلیارد تومانی به بازار موبایل

روز گذشته بازار موبایل علاءالدین با انتشار شایعه ناپدید شدن یکی از صراف های معروف و غیر مجاز این بازار به همراه سرمایه چندین میلیاردی بازاریان، دچار شوک شد.

فناوران- یکی از معروف‌ترین صراف‌های بازار تهران به گفته بازاریان با در اختیار داشتن صدها میلیون درهم ناپدید شده است. به گفته فعالان بازار علاءالدین حداقل 200 میلیون درهم از این مبلغ مربوط به بازاریان موبایل بوده است. در برخی گمانه ها مبلغ کلاهبرداری احتمالی بیش از 004 میلیون درهم  نیز برآورد می شود. این درحالی است که قیمت درهم در بازار غیر رسمی دیروز به بیش از 044 تومان رسیده بود.
به گفته فعالان بازار علا‌ءالدین، این صراف در بازار موبایل، طلا، آهن و برخی بازارهای دیگر فعال بوده است. او روزانه دلار و درهم را با مبلغی زیر قیمت به فروشندگان بازار می‌فروخته و پس از گذشت 10 تا 15 روز به آنها ارز را تحویل می‌داده است. این فرد که سال ها در بازار فعال بوده، مدت ها به عنوان معتمد بازاریان شناخته می شده   است.
فروشندگان معتقدند روش‌هایی که به تازگی در بازار با عنوان «پیش فروش ارز» مرسوم شده باعث بروز چنین اتفاقی شده است.
اما با تشدید تحریم بانک‌ها، معامله ارز محدود شد و از آنجا که واردکنندگان نمی‌توانستند به شکل مستقیم ارز خریداری کنند، متوسل به افرادی مثل این صراف غیرمجاز شدند و به خرید حواله‌های 10 تا 15 روزه پرداختند.
کارشناسان بازار معتقدند در بازاری چنین آشفته که امکان خرید ارز از هر صرافی وجود ندارد، هر کسی که پیشنهاد پیش فروش ارز را بدهد همه به ناچار اعتماد می‌کنند.از سوی دیگر این اتفاق باعث افزایش قیمت گوشی در بازار شده تا حدی که می‌توان گفت خرید و فروش گوشی تعطیل شده و مثل بازار طلا که قیمت‌ها لحظه‌ای تغییر می‌کند، فروشندگان به راحتی نمی‌توانند به خرید و فروش گوشی بپردازند و این بازار هر لحظه منتظر اتفاق خاصی است.
گزارش‌ها حاکی است که قیمت گوشی در یکی دو روز گذشته با 20 درصد افزایش همراه بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :