آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4642
تاریخ انتشار : 13 دی 1390 10:13
تعداد بازدید : 812

سخنگوی قوه قضاییه:

سایت هاشمی رفسنجانی به دلیل انتشار مصادیق مجرمانه فیلتر شد

سخنگوی قوه قضاییه گفت: سایت هاشمی رفسنجانی به دلیل انتشار محتوایی که جزو مصادیق مجرمانه بود فیلتر شده است.

فارس- حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در بیست و چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره این مطلب که عنوان شده سایت هاشمی رفسنجانی از هفته گذشته فیلتر شده است، گفت: در سال 88 قانون بررسی سایت‌ها تصویب شد که این قانون از مردادماه همان سال لازم‌الاجرا شد.وی افزود: در ذیل این قانون یک کارگروه پیش‌بینی شد که براساس ماده 21، ۲۲ و ۲۳ آن وظایفی به عهده این کارگروه نهاده شد که یکی از این وظایف تعیین مصادیق مجرمانه بود. مبنای کار این کارگروه قوانین لازم‌الاجرا مانند قانون مطبوعات، قانون انتخابات و سایر قوانینی بود که باید به آن عمل می‌شد.
محسنی‌اژه‌ای با اشاره به این مطلب که این کارگروه موظفند تا مصادیق مجرمانه را شناسایی کنند، گفت: پس از شناسایی به میزبان سایت به صورت رسمی اعلام می‌کند که باید محتوای مجرمانه را مهمان از روی سایتش حذف کند. اگر این دستور رسمی از سوی مهمان عمل شد که هیچ در غیر این صورت وظیفه دوم کارگروه که پالایش یا همان فیلترینگ است اجرا می‌شود.محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: شش وزیر یا نمایندگان آنها شامل وزیر اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم، وزیر ارتباطات، وزیر فرهنگ و وزیر دادگستری به عنوان نمایندگان دولت و همچنین رییس یا نمایندگان سازمان تبلیغات، صدا و سیما، شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین دادستان کل کشور در این کارگروه حضور خواهند داشت.سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به این مطلب که چنانچه پس از پالایش یک سایت از سوی صاحب سایت شکایتی شود این شکایت در همین کارگروه مورد رسیدگی قرار گرفته و نتیجه آن به مهمان اعلام می‌شود.وی گفت: در مورد سایت هاشمی رفسنجانی باید این نکته را اعلام کنم که این سایت به اسم محسن هاشمی به ثبت رسیده و به‌رغم اعلام کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه هاشمی این سایت را در سامانه مخصوص ثبت نکرده است.
به صورت رسمی در مهر‌ماه کارگروه مطلبی را به گردانندگان سایت اعلام کرده بود که آنها هم مصداق مجرمانه را از سایت خود حذف کرده‌اند اما بار دیگر در چهارم آبان‌ماه مصادیق مجرمانه دیگری در این سایت قرار داده شد. بار دوم نیز به این مجموعه تذکر داده شد تا در نهایت در برج ۹ تذکر سوم داده شد اما این بار دیگر مسوولان سایت هیچ توجهی به تذکر نکرد.
محسنی‌اژه‌ای خاطر نشان کرد: با توجه به بی‌توجهی مسوولیت سایت به حذف مصادیق مجرمانه کارگروه در
 ۷ دی‌ماه این سایت را پالایش کرد که البته شنیده‌ام در روز ۱۱ همین ماه نامه اعتراضی از سوی مسوولان سایت به کارگروه رسیده که هنوز متن آن را ندیده‌ام.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :