آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4655
تاریخ انتشار : 13 دی 1390 10:45
تعداد بازدید : 303

ارایه رمز تصويري براي ورود به ويندوز ۸

بر اساس آنچه که در وبلاگ تيم مهندسي ويندوز با جزیيات ذکر شده، مايکروسافت در حال کار بر روي روشي براي ورود (Login) به رايانه هاي مبتني بر ويندوز ۸ به وسيله رمز تصويري است.

خبرگزاري موج - در اين روش که بيشتر براي صفحات لمسي طراحي شده، کاربر با يک تصوير که قبلا آن را انتخاب کرده مواجه است و از او خواسته مي‌شود تا با علامت‌هايي که با انگشت روي تصوير مي‌گذارد رمزي را ثبت کند. مايکروسافت پيشنهاد مي‌کند که حداقل از سه علامت استفاده شود. همچنين اعلام شده که براي علامت‌ها مي‌توان از دايره، نقطه و يا خطي ميان دو نقطه استفاده کرد. وقتي که کاربري مي‌خواهد به اين طريق وارد يک دستگاه ويندوز ۸ شود، بايد همه اين علامت‌گذاري‌ها، ترتيب و جهت‌ها را تکرار کند.
مايکروسافت علامت‌ها را به سه عدد محدود کرده است چرا که بر اساس تحقيقات انجام شده در صورت عدم محدوديت علامت‌ها، پروسه ورود به سيستم، به طور متوسط ۱۷ ثانيه طول مي‌کشد در حالي که پس از اعمال اين محدوديت‌ها اين زمان به ۴ ثانيه کاهش يافته است. کاربران لزوما نيازي به دقت خيلي زياد ندارند، چرا که الگوريتم به گونه‌اي است که تصوير را جدول‌بندي مي‌کند و در صورتي که دقت کاربر در رسم علامت‌ها بالاي ۹۰ درصد باشد اجازه ورود صادر مي‌شود.
مايکروسافت همچنين مدعي شده که با اين روش امنيت نيز افزايش مي‌يابد. مثلا اگر کاربري از يک رمز متني ۶ کاراکتري با حداقل يک حرف بزرگ و يک عدد استفاده کند، ۷ ميليارد ترکيب متفاوت براي آن وجود دارد. اين در حالي است که اگر کاربري از رمز تصويري با ۶ علامت که همگي آنها فقط نقطه باشند استفاده کند، اين عدد به 1/3 تريليون ترکيب افزايش مي‌يابد. حال اگر تعداد علامت‌ها را به ۵ کاهش دهيم و حداقل يک دايره و يک خط به آن اضافه کنيم، ۷۰ تريليون ترکيب خواهيم داشت. تيم مهندسي ويندوز به تازگي کار بر روي بهبود عملکرد رمز تصويري را آغاز کرده و اميدوار است آن را به همراه ويندوز ۸ در سال ۲۰۱۲ ارایه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :