آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4658
تاریخ انتشار : 13 دی 1390 10:53
تعداد بازدید : 445

آغاز برنامه ثبت درخواست برای دامنه‌های سطح بالا:

فرصتی ارزشمند برای حضور قدرتمند ایران در آینده اینترنت

عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی کشور گفت: موسسه نام ها و اعداد تخصیص یافته اینترنتی (ICANN) برای سومین بار امکان ارایه درخواست ثبت دامنه های سطح بالا را فراهم کرده و در این برنامه، زمانبندی فشرده و حساسی را برای دولت ها به منظور ارایه نظرات و شکایت های آنها در نظر گرفته است.

روابط عمومی سازمان- شهرام ثبوتی پور افزود: با توجه به اینکه شروع ثبت درخواست از تاریخ 12 ژانویه 2012 مصادف با 22 دی ماه 1390 و پایان آن در تاریخ 12 آوریل مصادف با 23 فروردین 1391 خواهد بود، دولت ایران از هم‌اکنون فرصت دارد با تشکیل تیم‌های کارشناسی اقدام به آماده شدن برای بررسی TLD‌ها کند.
ثبوتی پور با بیان اینکه تایید هر پسوند اینترنتی به منزله ورود دایمی آن به فضای اینترنت است و به هیچ عنوان امکان حذف آن از اینترنت نخواهد بود، گفت: از دست دادن فرصت در این بازه زمانی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد. بنابراین واکنش به موقع و صحیح کشور نیازمند برنامه‌ریزی سریع و تامین منابع مورد نیاز (اعم از مالی و انسانی) است.
وی با اشاره به اهمیت و حساسیت موضوع از دید منافع ملی، تصمیم جدید آیکن برای پذیرش درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا یا TLD را فرصتی ارزشمند برای حضور قدرتمند ایران در ساختار تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری آینده اینترنت، همچنین حضور مستقیم در فضای عمومی اینترنت در بالاترین سطح ارتباطی با کاربران اینترنتی برشمرد.
عضو شورای مرکزی سازمان با تاکید بر اینکه دارا بودن چندین رجیستری ایرانی در فضای اینترنت در آینده می‌تواند در افزایش نفوذ و سطح تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ایران در فضای مدیریت اینترنت تاثیر بسزایی داشته باشد، افزود: ثبت دایمی برخی عبارات و کلمات که حاوی بار ارزشی برای مذهب، انقلاب و کشورمان هستند در قالب یک پسوند اینترنتی می‌تواند همواره به عنوان صدایی رسا در فضای سایبر و بستری مناسب برای حضور هزاران وب سایت با محتوای مفید باشد که میلیون‌ها بازدیدکننده، آن وب سایت را با پسوندهای فوق خواهند شناخت.
وی گفت: آزاد شدن این پروسه برای همگان، جنبش زیادی در فعالان این حوزه در اینترنت به وجود آورده چرا که بارزترین تفاوت این دور با دورهای قبلی این است که در این دور محدودیتی برای تعداد درخواست‌ها، نوع درخواست‌ها و ماهیت درخواست‌کنندگان در نظر گرفته نشده و هر شخص حقوقی می‌تواند برای هر عبارت مورد نظر درخواست دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :