آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4667
تاریخ انتشار : 13 دی 1390 11:9
تعداد بازدید : 510

امکان ابطال پذیره‌نویسی سهام بورس انرژی وجود دارد

ناتوانی بانک ملی در عرضه سهام بورس انرژی

نحوه پذیره نویسی 42 میلیون سهم بورس انرژی دیروز کسانی را که در ساعات طولانی شب تا صبح در صف های طویل پشت در شعب بانک ملی منتظر خرید این سهام بودند را حیرت زده و عصبانی کرد.

فارس- از نخستین دقایق صبح دیروز یعنی 5/4 صبح و گاه از شب گذشته آن متقاضیان پذیره‌نویسی سهام بورس انرژی پشت درهای 11 شعبه بانک ملی تهران به انتظار ایستادند تا بلکه سهامدار بورسی شوند که قرار است‌هاب معاملات انواع سوخت و انرژی شده و از رهگذر معاملات آن سودی نیز نصیب آنان شود.
سهامداران عمده و حقوقی بورس انرژی بخش عمده این سهام را از قبل خریداری و تقسیم کرده بودند و 42 میلیون سهام نیز برای مشارکت مردمی در نظر گرفته شد تا به این ترتیب بورس انرژی سهامی عام شود.
چشم‌انداز خوب فعالیت این شرکت و پیش‌بینی استقبال چشمگیر از این سهم، سازمان بورس را به فکر سهمیه‌بندی برای خرید انداخت و قرار شد نصیب هر متقاضی حقیقی از پذیره‌نویسی بورس انرژی 7 هزار و 500 سهم باشد.
۴۰ شعبه در سراسر کشور برای این کار در نظر گرفته شد که اگر سهم قابل عرضه به طور مساوی بین شعب بانک‌های اعلام شده این سهم تقسیم می‌شد باید هر شعبه، یک میلیون و 50 هزار سهم عرضه می‌کرد.
بدیهی است تقاضا برای پذیره‌نویسی سهامی مانند بورس انرژی، بیش از 42 میلیون سهم عرضه شده باشد و کسانی که در صف‌های طویل پشت در بانک به انتظار ایستاده‌ بودند برای مالک این سهام شدن در بیم و امید به سر برند اما آنچه در عمل رخ داد چیزی بیش از بیم و امید بود چرا که سهامداران را حیرت‌زده و عصبانی کرد.
زیرا بسیاری از افرادی که در صف‌های خرید سهام از شب گذشته آن  ایستاده بودند، نسبت به نحوه فروش سهام، توزیع فیش‌های خرید و غیره اعتراض کردند و خواستار پذیره نویسی مجدد شدند.
طبق گزارش‌های واصله در برخی از شعب حداقل یک و حداکثر 150 نفر موفق به تهیه سهام شدند.
شنیده‌ها حاکی است که بانک ملی سهام بورس انرژی را به نمایندگی از کارکنان خود خریداری کرده است که اگر این اتفاق افتاده باشد، بر خلاف سیاست‌های اصل 44 بوده و اقدامی غیر قانونی تلقی می شود.
در این رابطه محمودرضا خواجه‌نصیر که در شعبه بورس بانک ملی حضور داشت و به فرآیند پذیره‌نویسی در این شعبه نظارت  دلیل اعتراض‌های مردم را ناشی از سیستم بانکی انعطاف‌ناپذیر دانست و از امکان ابطال این پذیره‌نویسی خبر داد.
وی با بیان اینکه تاقبل از این هیچ پذیره‌نویسی با نظارت سازمان بورس نبود و 46 نماینده سازمان بورس در شعب بانک ملی حاضر بودند، اظهار داشت: طبق برآوردهای انجام شده در مجموع 5 هزار و 600 نفر می‌توانستند سهام بورس انرژی را خریداری کنند که نسبت به این تعداد و شعب در نظر گرفته شده، هر باجه امکان ثبت‌نام و فروش سهام به 100 تا 150 نفر وجود داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :