آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4669
تاریخ انتشار : 13 دی 1390 11:12
تعداد بازدید : 401

تعلیق دو هفته ای سهمیه بندی در نرم افزار تک کالایی بورس

از چهارشنبه هفته گذشته نرم افزار تک کالایی بورس کالا راه اندازی شد ولی به دلیل اینکه در سیستم جدید برای تقسیم به نسبت برخی کالاها مشکل ایجاد شده بود تا دو هفته این بخش از نرم افزار اجرایی نمی شود.

فارس- نرم‌افزار جدید معاملات بورس کالا پس از اینکه سه‌شنبه هفته گذشته برای رینگ صنعتی اجرایی شد و برای رینگ پتروشیمی به دلیل تقاضای بالا در برخی کالا‌ها و ایجاد مشکل در تقسیم به نسبت جوابگو نبود، چهارشنبه مجدد نصب شد.
بر این اساس در نرم‌افزار جدید تا دو هفته بخش تقسیم به نسبت کالاها اجرایی نمی‌شود تا تکلیف آن مشخص شود و تا این زمان سهمیه‌بندی کالاها به عهده کارگزاران است.
برای ثبت سفارش و سهمیه‌بندی کالاهای پر تقاضا اینکه کالا بین هر مشتری تقسیم شود درست است ولی باعث می‌شود خریداران کوچک چیزی نصیب‌شان نشود. این ایراد به سیستم مربوط نمی‌شود، بلکه ماهیت سهمیه‌بندی مشکل دارد زیرا اگر تقسیم کالا بین هر کارگزاری‌ها نیز انجام شود، کارگزاران بر اساس عرف به هر کسی که زودتر تقاضا داده باشد کالا را تحویل می‌دهند که این کار نیز خود مشکلاتی دارد.بر اساس این گزارش، برخی کاربران نرم‌افزار جدید تک کالایی معتقدند این سیستم جدید مزایای چندانی نسبت به نرم‌افزار معاملاتی قبلی ندارد ولی علاوه بر تغییر در سهمیه‌بندی کالا‌ها،‌ در این نرم‌افزار اگر نرخ پایه عرضه کننده مورد قبول خریدار است، نیازی نیست مجددا قیمت را تایپ کند. در نرم‌افزار دکمه پذیرش قیمت پایه را می‌زنید و این کار از اشتباهات احتمالی جلوگیری می‌کند، اما یکی از اشکالاتی که طی این دو روز در سیستم جدید به وجود آمده بود اشکال در ثبت موقت تقاضا برای کارگزاران خریدار بود.
خریداران قبل از اینکه به صورت قطعی سفارش خرید خود را ثبت کنند به صورت موقت آن را درج می‌کنند، ولی پس از اطمینان آن را در سیستم اعلام می‌کنند. در نرم‌افزار جدید کارگزاران خریدار نتوانستند سفارش قطعی خود را ثبت کنند و باعث شد چند معامله باطل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :