آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4702
تاریخ انتشار : 14 دی 1390 23:29
تعداد بازدید : 541

بررسی نکات مثبت و منفی آمیزش اقتصاد و فناوری

سال انقلاب کارمندان همیشه آنلاین

دنیای کار امروزی با دنیای کار 10 سال پیش، زمین تا آسمان فرق کرده است. فناوری و اقتصاد برای ایجاد مجموعه ای از اولویت ها و اشتغالزایی همگرا شده اند که در زمان ما محصولی بی نظیر به شمار می آید. در اینجا به برخی از مسایل کاری و اشتغال در دوران آمیزش اقتصاد و فناوری می پردازیم که از بسیاری جنبه ها جای بحث دارد و باید در مورد ناکامی ها و راهکارهای برطرف کردن این مسایل در سال میلادی جدید جست وجو کرد.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: نیویورک تایمز

پس زدن ابزارهای اضافی
هر زمانی که کارمندی ابزار الکترونیکی، وب‌سایت‌ها، برنامه‌های نرم‌افزاری و اپلیکیشن‌های دیگری را به ابزارهای دور و برش اضافه می‌کند، کارایی و میزان رضایتمندی‌اش کمتر می‌شود. بیشتر ابزارها این خاصیت را دارند که یک کارمند معمولی را به یک کارمند چند عملکردی تبدیل کنند، اما از طرف دیگر نیز روی تمرکز وی یورتمه می‌روند.
علاوه بر این، بیشتر این ابزارها همانند فیس‌بوک، سایت‌های خرید کالا و ویدیوهای مربوط به حیوانات بامزه تا بخواهید حواس‌پرتی کارمندان را بالا می‌برند؛ چنانچه ادامه تمرکز، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های روزانه‌ای است که کارمندان این روزها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. زیرا کارمندهای امروزی همیشه حداقل یک تبلت یا کامپیوتر و یک گوشی هوشمند همراه خود دارند. بیشتر کارمندان به احتمال زیاد به زودی در مقابل این ایده که کارمندان همیشه باید "آنلاین" باشند، انقلابی به پا خواهند کرد، زیرا آنها متوجه شده‌اند که اگر هر چه زودتر مرزهای محکم‌تری برای کار و و زندگی شخصی‌شان ایجاد نکنند، حداقل یکی از این زندگی‌ها در خطر نابودی قرار خواهد گرفت.
گاهی اوقات این انتظار وجود دارد که کارمندان تمامی این بار سنگین را به دوش بکشند و این مساله به یکی از فرهنگ‌های سازمانی تبدیل شده است. بد نیست که نگاهی به راهکارهای چند شرکت برای از بین بردن این مشکل بیندازیم.
ماه گذشته، Volkwagens استفاده از ایمیل‌های کاری را خارج از ساعات اداری ممنوع کرد. به عقیده مدیران این شرکت، مدت تعطیلات سالیانه بسیار کوتاه است، پس باید در آرامش و به دور از استرس‌های کاری سپری شود. در همین راستا نیز شرکت فولکس واگن سازوکاری را به کار گرفته تا تلفن‌های هوشمند بلک‌بری این سازمان از 30 دقیقه پس از پایان ساعت اداری تا یک ساعت پیش از شروع روز کاری جدید، توانایی دریافت ایمیل‌های کاری را از سرور مرکزی شرکت نداشته باشند. به این ترتیب، کارمندان این شرکت در ساعات غیر اداری آرامش بیشتری خواهند داشت. این راهبرد درباره بیش از یکهزار کارمند فولکس واگن که از تلفن‌های همراه بلک بری سازمانی استفاده می‌کنند به اجرا در می‌آید، اما مدیران ارشد و کارمندانی که بر اساس قراردادهای خارج از سندیکا کار می‌کنند از این رویه استثنا شده‌اند.
در اروپا نیز بسیاری از شرکت‌ها سرگرم اجرای طرح‌های مشابه هستند. مثلا شرکت “هنکل” در فاصله کریسمس تا سال نو، تلفن‌های همراه سازمانی را قطع می‌کند. این در حالی است که چندی پیش شرکت فرانسوی “آتوس” نیز اعلام کرد در 5/1 سال آینده راهبرد “ایمیل صفر” را برای همه کارکنان خود در سراسر دنیا اجرا خواهد کرد. به این ترتیب از چند ماه آینده، کارمندان این شرکت برای انجام ارتباطات داخلی خود از ابزارهایی مانند شبکه‌های اجتماعی، تلفن و ملاقات‌های مستقیم استفاده خواهند کرد. انگلیسی‌ها هم از این رویکرد استقبال کرده‌اند، زیرا آنها بر این باورند که آنلاین بودن در 24 ساعت شبانه‌روز به کاهش کارایی کارمندان منجر می‌شود.

مزیت‌های آموزش
برخی از ابزارها خاصیت آموزشی دارند. در زمان بحران اقتصادی، بسیاری از کارمندان فناوری‌های جدید را یا به صورت ناقص یاد گرفتند یا اصلا یاد نگرفتند. اما خوشبختانه، به گزارش نشریه Training، در سال 2011 زمانی که صرف آموزش فناوری‌های جدید در سازمان‌ها شد، افزایش یافت. از سویی ظهور فناوری‌های مدرن سرعت بسیاری پیدا کرده است. به گفته آلیسون دویل، تحلیلگر سایت About.com، در سال گذشته HTML 5 برای وب به‌روزترین مهارت برای جویندگان کار به شمار می‌رفت، اما هم‌اکنون دانش اپلیکیشن‌ها رو بورس‌تر است. با این اوصاف به نظر می‌رسد که نه شاغلان و نه بیکاران هیچ کدام نمی‌توانند از مهارت‌های داشته‌شان راضی باشند و همواره باید آخرین زبان‌های کامپیوتری و اپلیکیشن‌ها را بلد باشند.

افزایش کارمندان مستقل
کارمندان چه به صورت دلبخواه و چه مجبوری تصمیم می‌گیرند که به عنوان مشاور، مقاطعه‌کار و مستقل کارشان را ادامه دهند. این روند در سال 2011 به نوعی به اوج خود رسید.
ژن ژیانو، مدیر اجرایی MBO Partners که با مشاوران مستقل همکاری می‌کند، می‌گوید: به لطف فناوری،‌ افراد راحت‌تر می‌توانند پروژه‌های مربوط به رشته کاری خود و یا افراد مورد نیازشان برای همکاری را بیابند و دیگر محصور به مرزهای جغرافیایی نیز نیستند. این امر برای افرادی که به دنبال کاری انعطاف‌پذیر و خودگردان هستند، عالی است. اما کار کردن به تنهایی نیز معایب خاص خود را دارد که یکی از آنها کاهش بهره‌وری است. همین دلیل باعث به وجود آمدن پدیده “همکاری” با کارمندان مستقل در یک فیلد کاری شده است.

شکاف بیکاری
نرخ بیکاری در سرتاسر جهان 6/8 درصد است، اما رده‌بندی کارمندان از نظر تحصیلات و آموزش نتایج متفاوتی دارد. آن دسته از افرادی که تحصیلات عالی دارند، شانس بیشتری نیز در اشتغال دارند: نرخ بیکاری در میان آنها 4/4 درصد است. این در حالی است که نرخ بیکاری در میان افرادی که دیپلمه هستند 8/8 و زیر دیپلمه‌ها 2/13 درصد است. این آمار اهمیت مهارت‌ها و آموزش افراد به ویژه مهارت در استفاده از ابزارهای الکترونیکی را نشان می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :