آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4732
تاریخ انتشار : 14 دی 1390 0:33
تعداد بازدید : 603

رشد قیمت انواع کالا و رواج کلاهبرداری درنتیجه گرانی ارز

وعده بانک مرکزی : بازگشت ثبات به بازار ارز تا دو روز آینده

صعود لحظه ای نرخ ارز و محدودیت در پرداخت آن علاوه بر بالارفتن قیمت انواع کالا ها در بازار موجب شده تا فعالان تجاری برای تامین ارز به مجاری غیر رسمی روی بیاورند که برخی به کلاهبرداری منتهی شده است.

در این رابطه معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه عده‌ای از سودجویان در بازار ارز به راه افتاده‌اند و پول‌های مردم را می‌گیرند، از اعزام بازرسان بانک مرکزی به بازار ارز خبرداد و گفت: در یکی، دو روز آینده بازار ارز به ثبات خواهد رسید، ضمن اینکه نرخ فعلی ارز حبابی است.
ابراهیم درویشی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: شدیدا به مردم نسبت به این موضوع هشدار می‌دهیم تا مراقب سرمایه‌های خود باشند.
معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: فعالان تجاری هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشند، زیرا در یکی دو روز آینده ارز مورد نیاز آنها تامین خواهد شد. همچنین  ارز مورد نیاز واردکنندگان با تمهیدات اندیشیده شده به زودی تامین می‌شود.

  مراقب سودجویان باشید
وی تاکید کرد: افرادی که می‌خواهند سپرده‌های خود را به دلار تبدیل کنند، مراقب سودجویان و کلاهبرداران باشند، بانک مرکزی به هیچکس هیچ ارزی برای اینکه در بازار تزریق کند، نداده است و این افراد ارتباطی با بانک مرکزی ندارند.
درویشی از ارسال بازرسان بانک مرکزی به سطح بازار ارز خبرداد و افزود: یک عده افراد سودجو قصد سوء استفاده از بازار ارز را دارند.
وی با اشاره به این موضوع که صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی مشخص هستند، افزود: بر روی  تابلوی تمامی این صرافی‌ها عنوان شرکت تضامنی با مجوز بانک مرکزی درج شده است.
درویشی ادامه داد: اگر این صرافی‌ها تخلفی کرده‌اند، بانک مرکزی به سراغ آنها می رود و اگر افرادی در خیابان ها هستند و به اسم بانک مرکزی ارز می‌فروشند و عنوان می‌کنند که می‌توانند پول مردم را حواله کنند، مردم نباید پول‌ها و سرمایه‌های خود را در اختیار این افراد قرار دهند.

  بازار ارز حبابی است
وی با تاکید بر اینکه به مردم هشدار می‌دهیم که هیچ عجله‌ای نداشته باشند، زیرا بازار ارز به زودی ثبات خود را باز خواهد یافت، خطاب به افرادی که به این بازار هجوم می‌برند، تاکید کرد: بازار در حال حاضر حبابی شکل است و عده‌ای از دلالان و سوء استفاده‌کنندگان به اسامی مختلف که حتی ممکن است نام برخی از ارگان‌ها را نیز ببرند، وارد بازار شده‌اند.
معاون نظارتی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: مردم به سراغ صرافی‌های دارای مجوز و بانک‌ها بروند نه اینکه هر کس در خیابان به آنها گفت که من از جانب بانک مرکزی ارز حواله می‌کنم پول خود را در اختیار آنها بگذارند، بانک مرکزی هیچ ارتباطی با این افراد ندارد. اگر کسی آمد و نام سازمان یا موسسه‌ای را آورد مردم پول خود را به آنها ندهند.
همچنین رییس کل بانک مرکزی گفت: بازیگران بازار باید متوجه این نکته باشند که جهش‌های مقطعی و کوتاه مدت به هیچ وجه برخاسته از عوامل اقتصادی نیست و از این رو نمی‌تواند دوام و استمرار داشته باشد چنانکه بررسی روند قیمت‌ها در بازار ارز و سکه طی ماه‌های اخیر به روشنی گویای این واقعیت
 است.
محمود بهمنی در ادامه افزود: بانک مرکزی به دنبال بازگرداندن ثبات و آرامش به بازار است و در این راستا بیش از آنکه در پی کاهش قیمت‌ها باشد ایجاد تعادل، ثبات و آرامش را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است چرا که معتقدیم فعالان اقتصادی برای برنامه‌ریزی و کاهش ریسک‌های‌شان بیش از هر چیز به ثبات نیازمندند.

اقتصاددانان برای ساماندهی ارز امروز به بانک مرکزی می‌روند
مسوولان ارزی بانک مرکزی برای ساماندهی و بررسی وضعیت بازار ارز و تصمیم‌گیری در این خصوص از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی دعوت کردند در جلسه‌ای که امروز در بانک مرکزی تشکیل می‌شود شرکت کنند تا  برای برون رفت از این معضل راهکاری بیندیشند. تغییرات لحظه‌ای قیمت دلار باعث شد، رکورد تازه‌ای در افزایش نرخ این ارز رقم بخورد.قطار افزایش نرخ دلار همچنان پیش می‌رود تا سیاستگذاران اقتصادی را با سیاست‌های ارزی خود پشت سربگذارد.به‌دنبال افزایش شکاف ارزی و بازگشت مجدد نوسان به بازار ارز، کارشناسان به سیاستگذاران پولی پیشنهاد دادند به‌جای اتخاذ سیاست‌های کنترل قیمت به‌دنبال راهکاری برای مواجهه ریشه‌ای با علل نوسان نرخ باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :